Gimdos miomos – tai gerybiniai, gerai apriboti ir hormonams pavaldūs lygiųjų raumenų ir jungiamojo audinio ląstelių navikai. Gimdos miomos yra dažniausiai diagnozuojami nepiktybiniai moterų lytinių organų augliai. Miomos gali būti pavienės, bet dažniausiai – dauginės. Premenopauzės laikotarpiu serga 30-50% moterų. „OST KLINIKA“ ginekologė Erika Streižienė pabrėžia, kad daugelis jų lieka nedidelės ir nesukelia jokių simptomų ar problemų, tačiau kitos gali padidėti ir turėti įtakos moters gyvenimo kokybei, nes sukelia pernelyg didelį kraujavimą arba spaudžia pilvo organus.
Rizika išsivystyti gimdos miomoms yra ganėtinai didelė
Kas sukelia gimdos miomas? Moteriški hormonai estrogenas ir progesteronas skatina jų augimą, todėl miomos gali atsirasti bet kuriuo reprodukciniu laikotarpiu, nuo mėnesinių pradžios iki menopauzės. Jos retai išnyksta savaime, nors po menopauzės gali kiek sumažėti.
Tam tikrą vaidmenį gali turėti šeiminis paveldimumas, mažas gimdymų skaičius, mityba ir nutukimas. Riziką gali padidinti maisto produktai, kurių sudėtyje yra augalinės kilmės estrogenų, pavyzdžiui sojų produktai; taip pat įtarimą kelia mityba, kurioje daug raudonos mėsos ir mažai vaisių bei daržovių, taip pat alkoholio vartojimas. Dažniausiai rekomenduojama rinktis mitybą, kurioje gausu daržovių, vaisių ir liesos mėsos, palaikyti sveiką svorį ir riboti alkoholio vartojimą, kad apsisaugotumėte nuo šios ir daugybės kitų ligų.
Gimdos miomos simptomai gali skirtis
Miomos gali išsivystyti bet kurioje gimdos vietoje arba ant jos ir gali būti įvairaus dydžio – nuo žmogaus akimis nepastebimų iki daug didesnių. Mažesnės miomos, neturinčios jokių simptomų, galiausiai gali būti aptiktos per įprastinį ginekologo vizitą ar prenatalinį tyrimą.
Kiti gimdos miomų simptomai gali kelti daugiau problemų:
Gimdos miomos gali turėti įtakos nėštumui
Gimdoje esančios miomos gali trukdyti embrionui prisitvirtinti prie gimdos gleivinės, todėl gali sukelti nevaisingumą, persileidimą, priešlaikinį gimdymą ir kraujavimą po gimdymo. Nėštumo metu padidėjęs hormonų kiekis taip pat gali pagreitinti miomų augimą.
Gimdos miomų gydymas turi aukštą sėkmės rodiklį
Gimdos miomų gydymas priklauso ar Jums pasireškia klinikiniai simptomai. Jeigu nėra klinikinių simptomų rekomenduojamas stebėjimas ir reguliarus tikrinimasis. Dažniausiai gimdos miomos auga lėtai, jeigu įtariame, kad gimdos miomos dinamikoje didėja, mes galime pašalinti miomas atlikdami miomektomiją, palikdami nepažeistą gimdą ir išsaugodami potencialų vaisingumą, – pasakoja “OST KLINIKA” ginekologė Erika Streižienė.
Esant didelių matmenų miomai, atliekame minimaliai invazinę laparoskopinę operaciją, naudodami rakto skylutės dydžio pjūvius. Taip galima pašalinti net ir dideles miomas, greičiau atsigauti po operacijos ir patirti mažiau komplikacijų.
E. Streižienė taip pat pabrėžia: „Nebūtina taikstytis su miomos sukeltu skausmu, kraujavimu ar diskomfortu. Kuo anksčiau galėsime kartu su jumis spręsti problemą, tuo greičiau galėsime užtikrinti jums patogų ir neskausmingą gyvenimą“.