Į Europos Sąjungos šalis plūstant pabėgėliams iš Artimųjų Rytų bei Afrikos šalių, netyla diskusijos dėl užkrečiamųjų ligų grėsmės. Liaudies išmintis sako, kad baimės akys plačios. Mūsų visuomenėje, žiniasklaidoje tvyrojo įtampa, kai Vakarų Afrikos šalyse plito Ebolos viruso sukelta infekcija, kai šiais metais Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso infekcija išplito Pietų Korėjoje, nors šis virusas laikas nuo laiko suaktyvėja ir plinta nuo 2012 metų Arabų pusiasalio šalyse. Panaši situacija šiuo metu klostosi dėl pabėgėlių priėmimo ir su jais susijusiomis užkrečiamųjų ligų grėsmėmis Lietuvai.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ELPKC) pažymi, kad naujai atvykstančių į ES migrantų ir pabėgėlių populiacijoje užsikrėtimo užkrečiamosiomis ligomis grėsmė yra tokia pat, kaip ir ES gyventojams. Kai kuriais atvejais migrantai ir pabėgėliai gali būti net labiau pažeidžiami. Svarbu, kad migrantams ir pabėgėliams būtų užtikrinta sveikatos priežiūra, kaip ir vietiniams gyventojams.
Užkrečiamųjų ligų protrūkių atsiradimo riziką ELPKC vertina kaip labai mažą, nors neatmeta galimybės jiems atsirasti migrantų ir pabėgėlių populiacijose. ELPKC akcentuoja, jog svarbu, kad užkrečiamosios ligos ir jų protrūkiai tarp migrantų ir pabėgėlių būtų laiku atpažinti ir laiku suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos.
Nepaisant to, kad užkrečiamųjų ligų protrūkių atsiradimo rizika yra maža, Sveikatos apsaugos ministerija ir jai pavaldžios įstaigos ruošiasi, kad būtų kuo geriau užtikrinta į Lietuvą atvyksiančių pabėgėlių ir migrantų sveikatos priežiūra pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus.
Pranešimas parengtas pagal:
ECDC. Public health needs of irregular migrants, refugees or asylum seekers across the EU`s southern and south eastern borders, 2015”
ECDC Technical document. Infectious diseases of specific relevance to newly arrived migrants in the EU/EEA, 2015
https://ecdc.europa.eu/en/Pages/home.aspx