Respublikinės Šiaulių ligoninės (RŠL) medikai pastebi, jog pacientai, puikiai žinodami apie ligoninės nuostatą vengti korupcinių santykių (kyšio davimo ar ėmimo), ieško būdų, kaip atsilyginti gydytojui už išgelbėtą gyvybę ar sugrąžintą sveikatą. Kartais ligoninės pacientai bando atsilyginti išvykdami iš ligoninės ir tvirtina, jog dėkoja už sunkų medikų darbą. RŠL generalinis direktorius Petras Simavičius įspėja pacientus, jog ligoninėje netoleruojama korupcija, o kyšio davimas net ir po paslaugos teikimo yra korupcinio pobūdžio nusikalstama veika.
Gydytojui atsilyginti nereikia
Sveikatos apsaugos ministerijos vykdomos korupcijos prevencijos programos koordinatorė RŠ ligoninėje gydytoja Vaiva Makštutienė patikina ligoninės pacientus, jog jie neturi atsilyginti nei gydytojui, nei slaugytojui. Papildomai mokėti už Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas nereikia todėl, kad visi gyventojai yra draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu ir, mokėdami mokesčius valstybei, sumoka ir už medicinos paslaugas. Dirbantys šalies gyventojai moka privalomojo sveikatos draudimo įmokas, o nedirbantys draudžiami valstybės lėšomis. Tad už apdraustam žmogui teikiamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas sumokama Teritorinės ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.
To paties PSD fondo lėšomis gydymo įstaigai sumokama ir už gydymo stacionare metu naudojamus vaistus, medicinos pagalbos priemones, apmokama už kitas su gydymu tiesiogiai ir netiesiogiai susijusias išlaidas.
„Svarbiausia tai, jog duodami kyšį žmonės žemina savo garbę ir orumą, o ligoninės gydytojai nesibaimina išsakyti savo nuomonę, kad jie tokio elgesio taip pat yra žeminami“, - teigia V. Makštutienė.
Ligoninės darbuotojai išklausė ne vieną paskaitą apie korupcijos prevenciją sveikatos priežiūros sistemoje bei patys parengė nemažai priemonių ir tikisi, kad juos išgirs ir supras ligoninės pacientai ir jų artimieji.
Pasak V. Makštutienės, ligoninės administracija informaciniais pranešimais ne kartą kreipėsi į pacientus ir jų artimuosius, ragindama atsisakyti duoti kyšį medikams, nes tai - akivaizdus įstatymo pažeidimas, žeminantis medikų garbę ir orumą.
Taip pat ligoninėje pacientams dalinami informaciniai lapeliai bei lankstinukai, raginantys vengti nusikalstamos veikos ir neduoti kyšio medikams, nes ir už kyšio davimą, ir už pasiūlymą bei pažadėjimą duoti kyšį užsitraukiama baudžiamoji atsakomybė. Tad neverta rizikuoti, juolab kad ligoninės gydytojai pasirengę suteikti visavertį gydymą be papildomo atlygio.