Į Palangą iš visos Lietuvos suvažiavę sveikuoliai šiandien jau dvidešimt pirmą kartą dalinosi savo kulinarinėmis paslaptimis. „Slėpinys sėkloj“ – taip šiemet pasivadinusi sveiko maisto šventė siūlė gausybę vegetariškų patiekalų su įvairiausių augalų sėklomis.
Ant stalo – gudobelių dviratis
Sveikuolių stalai buvo nukrauti įvairiomis salotomis, vieno kąsnio sumuštiniais, sveikais saldainiais, rudens gėrybėmis, net sėklų vėriniais.
Panevėžiečių stalas traukė akį originalia salotų kompozicija: raudonos gudobelių uogos suformavo dviračio rėmą, o dvi lėkštės grožio salotų moterims simbolizavo ratus. Spalio 19-21 dienomis Panevėžyje vyksiančio Europos treko dviračių čempionato dvasia dvelkė ir vienos iš stalo šeimininkių – Dalios Giedgaudienės – originali apranga, gausi šios transporto priemonės detalių.
Kita panevėžietė, Rima Kulbačiauskienė, su „Vakarų Lietuvos medicina“ mielai pasidalijo pačios sukurtų grožio salotų moterims receptu, kuris 2006-aisiais šeimininkei padėjo pelnyti net prizą sveiko maisto šventėje.
Per daugelį metų dar mažumėlę patobulintos salotos ruošiamos taip: „Razinos, kilogramas avižinių dribsnių, spanguolės, bruknės, saulėgrąžos, juodgrūdės, sėmenys, sezamo sėklos
užpilamos puse stiklinės obuolių sulčių, išspaudžiama citrinos sulčių, įdedame medaus. Salotas reikia ruošti iš vakaro, kad viskas išbrinktų“.
Sveikuolė iš Aukštaitijos pasakojo, kad avižiniai dribsniai moters organizmui suteikia energijos, sveikatos ir grožio. Tačiau panevėžietė nepamiršo ir vyrų bei paruošė jiems specialios chalvos, kurios pagrindą sudaro rupiai sumaltas moliūgas. Kitos sudėtinės dalys: sėmenys, sezamas, riešutai, saulėgrąžos, šiek tiek imbiero, cinamono, medaus, citrinos bei obuolių sultys. „Atsibodo klausytis, kaip moterys skundžiasi savo vyrais, - šypsojosi R. Kulbačiauskienė, pasakodama, kaip gimė šios chalvos receptas. – Moliūgas, cinamonas ir imbieras vyrams suteikia labai daug energijos“.
Už sėklas, prieš pieną
Sveikuolių klubas „Kuršėnai“ šventės svečiams siūlė ryžių trapučių su salotos lapeliu, pomidoro, agurko griežinėliais ir sūrio lazdele. Su įvairiomis sėklomis kuršėniškiai paruošė rudeninių salotų.
„Mūsų patiekaluose sėklų gal ir nelabai daug, bet mes patys išaugom iš sėklų ir esame sėklos, - sakė klubo vadovė Rūta Korsakienė. – Sėklos yra daug sveikiau nei pieno produktai ar mėsa. Pieno produktai apskritai nevartotini. Jis yra skirtas veršiukams, jame labai daug kazeino. Daugelio mokslininkų įrodyta, kad karvės pienui suvirškinti žmogus išeikvoja labai daug kalcio. Aš tik penkeri metai sveikuolė, bet mano vyras dvidešimt penkerius metus pieno nenaudoja. Būdamas keturiasdešimties atrodė ir jautėsi kaip senelis, bet kai liovėsi valgyti pieno produktus dingo ligos, nebereikėjo nei širdies operacijos daryti. Dabar jam šešiasdešimt šešeri, bet jis jaučiasi puikiai. Ir aš atsisakiusi pieno atsikračiau chroniško sinusito“.
Sėklos – kasdienis maistas
Vegetariškų patiekalų stengėsi kuo daugiau išragauti Sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis. Sveikuolių vadovo pastebėjimu, šeimininkės per keliasdešimt sveiko gyvenimo metų gerokai patobulėjo. „Anksčiau buvo labiausiai atsižvelgiama į maisto kiekį, bet jau žmonės išmoko saikingai ragauti. Tad šioje šventėje maistas ir sveikas, ir saikingas“, - kalbėjo D. Kepenis.
Kadangi šių metų sveiko maisto šventės tema – sėkla, sveikuolių prezidentas pasakojo apie jos naudą organizmui: „Sėkla apskritai yra labai sveika, joje susikaupęs didžiausias kiekis augalo energijos ir maistinių medžiagų. Bet kokį žalią maisto produktą sveikiausia valgyti neprapjautą, o kąsti ir suvalgyti neapdorotą, pradedant linų sėmenimis ir baigiant obuolio sėklomis. Jos – vertingų maistinių medžiagų, rūgščių, vitaminų koncentratas. Kiekvieną dieną privalome valgyti sėklų. Riešutas – irgi savotiška sėkla, bet juo nereikia piktnaudžiauti, pakanka dešimties riešutų. Kuo didesnė sėklų įvairovė, tuo geriau“.
D. Kepenis sako valgydamas obuolį paliekąs tik kotelį. Taip patariąs ir kitiems. Nebūtinai visus šio lietuviško vaisiaus obuolius sugraužti iki kotelio nebent tuo atveju, jei per dieną jų suvalgoma dešimt.