Antradienis, 2024.09.17
Reklama

Samdomi šeimos gydytojai Jungtinėje Karalystėje gyvena geriau nei savininkai. O Lietuvoje?

vlmedicina.lt | 2011-10-19 20:41:21

Jungtinės Karalystės (JK) šeimos gydytojų internetinis puslapis “GP”  rugsėjo pradžioje paskelbė 1 659 šeimos gydytojų apklausą. Buvo lyginamos trys skirtingos šeimos gydytojų grupės: šeimos gydytojai partneriai, samdomi šeimos gydytojai ir šeimos gydytojai, dirbantys pagal trumpalaikius kontraktus.

Algirdo Kubaičio nuotr.

Daugiausia dirba savininkai

Šeimos gydytojai partneriai - tai šeimos gydymo įstaigų savininkai, kurie dirba savo įkurtoje įmonėje. Ši šeimos gydytojų grupė ne tik gauną atlyginimą už atliekamą darbą, bet ir savo įstaigos dividendus. Samdomi šeimos gydytojai – tie, kuriems mokamas atlyginimas, bet jie nedalyvauja įmonės valdyme ir negauna dividendų iš uždirbto pelno. Dirbantieji pagal laikinus kontraktus su šeimos gydytojų įstaigomis sudaro trumpalaikius, nuo vienos savaitės iki kelių mėnesių, kontraktus. Jų atlyginimai yra didžiausi, tačiau jie negauna dividendų ir neturi nuolatinės darbo vietos.

Daugiau nei pusė JK šeimos gydytojų partnerių dirba 49 valandas per savaitę,  iš samdomų ir pagal laikinus kontraktus dirbančiųjų - tik penktadalis (1 pav., paspausti, kad padidėtų).

1 pav. Darbo valandų skaičius. Parengta pagal JK šeimos gydytojų internetinį puslapis “GP”.

 Šeimos gydymo įstaigų šeimininkai su pacientais dažniausiai praleidžia apie 26 proc. savo darbo laiko, samdomi šeimos gydytojai ir dirbantys pagal laikinus kontraktus kiek daugiau - apie 29 proc (2 pav., paspausti, kad padidėtų).

2 pav. Laiko dalis, skiriama tiesioginiam darbui su pacientu. Parengta pagal JK šeimos gydytojų internetinį puslapį “GP”.

Tačiau šeimos gydytojai partneriai yra varginami administracinio darbo. Net 93 proc. jų tyrimo metu atsakė, jog per pastaruosius 12 mėnesių tokio darbo krūvis išaugo. Tai patvirtino irgi nemažai, bet tik 74 proc. samdomų ir pagal laikinus kontraktus dirbančių kolegų.

JK ekspertai, komentuojantys šiuos rezultatus, teigia, kad šeimos gydytojų partnerių gyvenimo  kokybė yra blogesnė nei samdomųjų arba dirbančiųjų pagal laikinus kontraktus. Taip pat akivaizdi tendencija, jog administracinio  bei popierinio darbo krūviai nuolat auga.

Darbas nepertraukiamas

Daug dirba ir nenuneigia, jog daugiau už savo pačių pasamdytus kolegas, ir mūsų tautiečiai šeimos gydytojai, gydymo įstaigų savininkai, nors į namus popierių ir nesinešantys. UAB Sondros Kulikauskienės bendrosios praktikos gydytojo centro Palangoje šeimininkė neslėpė, kad vadovauti gydymo įstaigai, pačiai būnant gydytoja, nelengva.

“Tai yra tavo verslas ir jokių ribų jam nėra – dirbti tiek, kiek reikia. Kita vertus, net ir mūsų profesija – šeimos gydytojas – įpareigoja dirbti 24 valandas per parą visus metus, - kalbėjo S. Kulikauskienė. – Tačiau nemanau, kad sudėtinga vystyti verslą tik mums, gydytojams. Visuomet šeimininko darbo krūvis yra didesnis nei samdyto darbuotojo, kuris atidirbęs savo darbo valandas, uždaro duris ir dėl nieko nebesuka galvos”.

O bendrosios praktikos gydytojo centro savininkei rūpi kiekvienas įstaigos pacientas. Ir tais atvejais, kai kuris darbuotojas sunegaluoja ar išvyksta ir nėra kam jo pakeisti, į jo vietą stojasi pati.

“Ir savaitgaliais, kai tenka išrašyti mirties liudijimus, dažnai tenka man tai atlikti, - pasakojo šeimos gydytoja. – Todėl tos vidutiniškai skaičiuojamos darbo valandos dažnai pailgėja”.

Statistiškai S. Kulikauskienė  per dieną skaičiuoja tiesiogiai su pacientais bendraujanti apie 5 valandas, tad per savaitę jų susidaro 25 valandos. “Tačiau dienų būna įvairių, o gripo siautėjimo metu dirbame ir po 8 valandas į dieną”, - sakė centro vadovė. Prie visų šių darbų kasdien dar tenka pridėti apie 4 valandas dokumentų tvarkymo. Tiesa, kad ir kiek daug darbo būtų, gydytoja jo nesinešanti į namus. Sako jau išaugusi iš to. Blogiausiu atveju geriau jau savaitgalį sugrįš į savo kabinetą gydymo įstaigoje, bet namus paliekanti poilsiui.

Atskleidusi savo darbo niuansus S. Kulikauskienė sakė pritarianti JK mokslininkams, teigiantiems, jog samdomi šeimos gydytojai galintys džiaugtis geresniu gyvenimu nei jų kolegos, tapę ir verslininkais.

8 metai – be atostogų

Birutė Jankuvienė. G. Jankutės nuotr.

S. Kulikauskienei antrino ir UAB “Birutės šeimos medicinos praktika” šeimininkė gydytoja Birutė Jankuvienė. Ji patvirtino, jog vadovaujant įstaigai darbų netrūksta, bet pabrėžė – sunkumų nejaučianti ir darbo valandų neskaičiuojanti. “Sava įstaiga – kaip savas vaikas. Juk nuo jo nesiilsi, bet aš nesiskundžiu ir man tikrai nėra sunku. Į darbą reikia žiūrėti kaip į kūrybinį procesą. Kadangi man nepatinka klausyti kokio nors biurokrato magnato nurodymų, todėl ir pasukau į nuosavą verslą, bet darbo krūvį, aišku, mažesnį turi samdomi darbuotojai. Atlikę dienos darbus jie atsakomybės nebejaučia, o mums, šeimininkams, tenka ir naktį keltis, jei signalizacija įsijungia, ir rūpintis visais įstaigos reikalais”.

Savo kabinete sėdinti jau 7.45 val., jo duris B. Jankuvienė uždaro 19 val. Tačiau ji  šventai įsitikinusi, kad ir kiek darbų bebūtų, jų nedera neštis į namus. Pati niekada to ir nedariusi. “Jei nespėjama darbo metu, vadinasi, darbuotojas nedisciplinuotas, blogai paskirsto savo užduotis, o gal tiesiog lėtai sukasi ar dedasi dirbantis. Pasitaiko, kad per dieną priėmęs 5 pacientus gydytojas popierius nešasi į namus, tartum nebūtų spėjęs jų užpildyti darbe”, - kalbėjo gydytoja.

Apie vadovavimą negalvoja

Pastarojo centro samdomas šeimos gydytojas Ričardas Sabūnas irgi nesiskundžia darbų trūkumu. Dokumentų tvarkymas, jo teigimu, atimantis apie du trečdalius viso darbo laiko – tiek pat, kiek ir JK šeimos gydytojų.

Ričardas Sabūnas. Algirdo Kubaičio nuotr.

“Kuo daugiau receptų reikia išrašyti, tuo mažiau laiko belieka apžiūrėti pacientą, - pažymėjo gydytojas. – Nes laiko limitas visiems vienodas – 15 minučių. Kartais visą dieną prabuvus kabinete, dar vakarais tenka lankyti pacientus”.

Ar gydytojas kada nors susimąstė pats įsteigti šeimos gydytojo įstaigą? “Niekada apie tai negalvojau, tokių net svajonių neturėjau. Būna įstaigos steigiamos ir kelių akcininkų, bet net nežinau, ar Klaipėdoje tokių yra, bet tokios galimybės niekada nesvarsčiau. Žinoma, savininkai turi didesnį darbo krūvį, juos slegia daugiau atsakomybės, bet jie turi ir geresnę gyvenimo kokybę”, - įsitikinęs R. Sabūnas.

Ligita Sinušienė,

Audrius Šimaitis

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žindymas – idealus pasirinkimas kūdikiui ir motinai
Motinos pienas laikomas sveikiausiu maistu naujagimiui nuo pirmųjų gyvenimo minučių ir toliau kūdikiui augant. Žindymas...
Pasiruoškime šaltajam sezonui – jau galima pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19
Prieš prasidedant šaltajam sezonui Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena – savo imunitetu turime pasirūpint...
Vaistinėse jau pradedama skiepyti nuo gripo
Savaitės pradžioje Lietuvos vaistines jau pasiekė vakcinos nuo gripo – gyventojai kviečiami pasiruošti šaltajam se...
Mitai apie pagalbinį apvaisinimą: komentuoja gydytoja X
Pagalbinis apvaisinimas (dirbtinis apvaisinimas) yra sudėtinga ir emocionali tema, kurią dažnai lydi įvairūs mitai...
Kauno klinikose – naujos galimybės tiksliau diagnozuoti prostatos vėžį
Kauno klinikose, pirmojoje ir kol kas vienintelėje ligoninėje Lietuvoje, įdiegtas ir pradėtas taikyti naujas pozitronų e...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų