Vaistažoles auginančios, augalų pasaulį pažįstančios kretingiškės Katerinos Labanauskienės žodžiais, rugsėįį augalai turi ypatingų savybių: kai kurie būtent tuo metu brandina uogas, kitų šaknys per vasarą būna prikaupusios aktyvių komponentų ir vitaminų, treti, ruošdamiesi žiemai, vis dar kaupia maistingąsias medžiagas, kurios naudingos ir žmonėms.
Veidą atgaivins erškėčiai ir pomidorai
Kol dar šilta ir smagu būti lauke, K. Labanauskienė patarė nukeliauti į miškus ar pievas ir prisirinkti valerijonų, nasturčių, kiečių, varnalėšų, gyvatžolių, erškėčių vaisių, bruknių lapų ir vaisių, serenčių, gysločių, kadagių.
Valerjonai, daugeliui žinomi kaip raminamieji augalai, liaudies medicinoje vartojami ir virškinimui gerinti, plaučių uždegimui gydyti, menopauzės metu, be to, mažina pilvo pūtimą, atpalaiduoja bronchų spazmus. O raminamųjų preparatų nesunku pasigaminti ir patiems: du valgomuosius šaukštus susmulkintų šaknų užpilti verdančiu vandeniu, palaikyti, kol atvės. Vakare galima išsimaudyti valerijonų vonioje – tinka tas pats nuoviras.
Erškėčių vaisiai – viena turtingiausių vitamininių žaliavų, vitamino C juose yra 10 kartų daugiau negu juodųjų serbentų uogose ir apie 50 kartų daugiau negu citrinoje. Erškėčių vaisiai dažnai vartojami kaip maisto papildai, be to, yra puiki ir kosmetikos priemonė – gaminamos kaukės brandžiai, susiraukšlėjusiai odai.
Kaip pasigaminti? „Švieži švarūs vaisiai, pašalinus sėklas, sutrinami kuo smulkiau. Tyrelė dedama ant veido ir laikoma 15 minučių. Arba galima erškėčio vaisių sultis sumaišyti su išplaktu kiaušinio baltymu. Užtepus ant veido, taip pat palaikoma apie 15 minučių. Po procedūros veidas nuplaunamas šiltu vandeniu“, – savo receptu pasidalino pašnekovė. Veido kaukėms, sakė, labai tinka ir naminiai pomidorai: sutrynus, į tyrelę įdedama avižinių miltų, o užtepus ant veido, laikoma apie 15 minučių.
Rytais ir vakarais – puodelis arbatos
„Kol šiltnamiuose šio raudonojo gėrio – pomidorų – apstu, galime spėti organizmo atsargas papildyti jaunystę ilginančiu likopenu“, – priminė K. Labanauskienė. 100 g pomidorų jo yra apie 2 mg, o gerai sveikatai palaikyti specialistai rekomenduoja per dieną suvartoti 10–30 mg likopeno. Tyrimais nustatyta, kad ši medžiaga ypač naudinga saugantis nuo prostatos, plaučių ir skrandžio vėžio, kraujagyslių bei širdies ligų.
Bruknės padės sergant žvyneline – oda suvilgoma uogų sultimis. Rekomenduojama tai daryti ne mažiau kaip 4–5 kartus per dieną. Nustatyta, kad šviežios ar džiovintos uogos onkologiniams ligoniams padeda atgauti jėgas po chemoterapijos, kad neišsivystytų disbakteriozė.
K. Labanauskienė pasidalino daug vitaminų turinčios bruknių arbatos receptu: 1 arbatinis šaukštelis bruknių lapų, čiobelių, kelios uogos – užplikome 250 ml verdančio vandens. Po valandos nukošiame ir jau galime gerti. Dar vienas Katerinos receptas – arbata, kuri vadinasi „Pasiruošimas rudeniui”: šaukštą džiovintų kadagio, taip pat ir erškečių vaisių bei džiovintų melisos lapelių termose užplikome 250 ml verdančio vandens. Po 10–12 valandų nukošiame, užpilą pagardiname šaukšteliu medaus, po stiklinę šiltos arbatos išgeriame rytais ir vakarais. Tačiau šia arbata mėgautis galima ne ilgiau ,kaip 3 savaites.“