Ketvirtadienis, 2023.03.23
Reklama

Robotas vėžį naikina greitai, tiksliai ir be skausmo (2)

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-09-25 10:17:17

Piktybinis prostatos vėžys gali būti sunaikintas be pjūvio, be kraujo, be skausmo ir be bendrinės nejautros net sunkiai chirurgams prieinamose vietose, o pacientas, praėjus vos porai valandų po procedūros, gali važiuoti namo. Tokias operacijas medikai gali atlikti kibernetiniu peiliu–robotu.

Moderniausias robotinės stereotaksinės radiochirurgijos centras Rytų Europoje jau dvejus metus veikia Latvijoje, Siguldos ligoninėje.

Naujausios kartos robotinė stereotaksinės radiochirurgijos įranga „CyberKnife“ yra alternatyva kai kuriems tradiciniams gydymo metodams. Ja galima žmogaus organizme sunaikinti įvairius patologinius darinius – gerybinius ir piktybinius navikus, kraujagyslių anomalijas.

Dabar prostatos vėžį galima gydyti daugybe gydymo metodų, tačiau kartais ir jų nepakanka. Tokiais atvejais „CyberKnife“ gali būti puikia alternatyva, kartais – vienintele. Taip gali atsitikti gydant ne tik prostatą, bet ir smegenis, stuburą, kepenis, plaučius.

„CyberKnife“ tai – kibernetinis robotas. Prie jo „rankos“ pritvirtintas linijinis pozitronų greitintuvas pagal specialią programą į paciento kūną skleidžia tikslius spindulių pluoštus, kurie sunaikina naviką. „CyberKnife“ į naviką gali šaudyti net iš 1200 įvairių kampų nepaprastai tiksliai – iki milimetro dešimtųjų dalių. Tuo tarpu sveiki audiniai beveik nepatiria spindulių poveikio, pacientas nepatiria skaudžių, ilgalaikių komplikacijų.

„CyberKnife“ robotas sėkmingiausiai naikina iki 3 cm skersmens darinius, kartais – ir 5–6 cm dydžio. Juo galima šalinti ir nedidelius pirminius auglius bei metastazes tokiose vietose, kurių gydytojai dėl galimų komplikacijų nerekomenduoja operuoti arba pacientas atsisako operacinio gydymo. Todėl neretai „CyberKnife“ pacientais tampa tie ligoniai, kuriems operuojant ar taikant tradicinę redioterapiją buvo pašalintas ankstyvas prostatos vėžys, tačiau jis atsinaujino, atsirado metastazių.

Mažiausia paveikiama sritis gali būti vos 3–4 milimetrų skersmens. Kad navikas būtų sunaikintas, paprastai reikia nuo 1 iki 5 seansų, priešingai, nei taikant tradicinę radioterapiją, kai prireikia 35 procedūrų.

Kibernetinis robotas atlieka procedūrą be pjūvio, dėl to nesuardomi audiniai, nėra kraujuojančių žaizdų. Procedūros metu ligonis nejaučia skausmo, todėl jam nereikia bendrinės nejautros, kuri irgi turi šalutinį poveikį. Po radiochirurgijos seanso pacientas iš karto gali vykti namo – procedūra trunka 35–45 minutes, o visas buvimas gydymo įstaigoje – apie porą valandų, jei navikas sunaikinamas vienu kartu. Taip pat po gydymo „CyberKnife“ žmogui nereikia ilgos reabilitacijos, nesutrinkta jo normalus gyvenimo ritmas.

Pernai buvo paskelbtas tyrimas, kuris įrodė, kad per penkerius metus liga atsinaujino tik 2 proc. „CyberKnife“ gydytų prostatos vėžiu sergančių pacientų su vidutine ar maža rizika.

Prieš radiochirurgijos procedūrą, pacientui rekomenduojama atlikti pozitronų emisijos tomografijos (PET/CT) tyrimą, – juo galima pastebėti net labai mažus prostatos vėžinių ląstelių židinius. Šis tyrimas yra tiksliausias prostatos vėžio diagnostikos metodas. Jis ypač svarbus ligoniams, kuriems liga grįžta po atliktos tradicinės operacijos, kai buvo pašalinta prostata, ar po švitinimo. Tyrimas gydytojams suteikia svarbios informacijos, kuri padeda sudaryti tikslų gydymo planą ir siekti geriausių rezultatų. Šis tyrimas kol kas atliekamas tik Latvijoje, Rygos branduolinės medicinos centre.

Robotą „CyberKnife“ sukūrė amerikietis neurochirurgas dr. Johnas R. Adleris iš Stenfordo universiteto. Pirmaisiais aparatais ligoniai buvo pradėti gydyti Jungtinėse Amerikos Valstijose 1999 metais. Pirmasis „CyberKnife“ centras Europoje buvo įsteigtas 2002 m. Italijoje, o kitais metais įkurtas Vokietijoje.

Moderniausias robotinės stereotaksinės radiochirurgijos centras Rytų Europoje jau dvejus metus veikia Latvijoje, Siguldos ligoninėje. Čia naujausios kartos robotu „CyberKnife M6“ jau gydėsi ir 30 ligonių iš Lietuvos. Žmonės, kurie nori sužinoti, ar jie galėtų būti gydomi „CyberKnife“ robotu, į Siguldoje esantį centrą elektroniniu paštu siunčia savo tyrimų duomenis bei ligos aprašymą. Per kelias dienas centro specialistai atsako, ar gydymas „CyberKnife“ jiems galėtų padėti.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gydytojai perspėja tėvus: baterijos gali sukelti itin sunkias komplikacijas
Baterijos, iš pirmo žvilgsnio atrodančios nekenksmingai, yra pats pavojingiausias svetimkūnis vaikams, galintis sukelti...
Nauja riešo pažeidimų gydymo metodika žymiai sutrumpina gydymo trukmę
Respublikinės Vilniaus universitetinėje ligoninėje dirbantis gydytojas ortopedas traumatologas Simonas Sereika džiaugias...
Plečiamos slaugytojų atsakomybės – tam tikrais atvejais galėtų išrašinėti receptus ir siuntimus
Mažinant administracinę naštą gydytojams ir didinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams, Sveikatos aps...
Kada reikia plaukų transplantacijos?
Plaukai – viena išraiškingiausių mūsų išvaizdos detalių. Vešlūs, sveiki plaukai yra tikra puošmena, kuria galima d...
 Miego ypatumai ir jo kokybę užtikrinantys veiksniai
Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti miego funkcijos ypatuma...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų