Pirmadienis, 2024.10.14
Reklama

Prostatos vėžys: pataria, kaip vyrams pasirūpinti savo sveikata

Šaltinis: vlmedicina | 2024-09-13 11:36:25

Rugsėjo 15-ąją minima pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet diagnozuojama apie 1,6 mln. naujų prostatos vėžio atvejų. Nors skaičiai yra dideli, ankstyva diagnostika ir gydymas gali padėti daugeliui vyrų, todėl labai svarbu neignoruoti simptomų ir reguliariai tikrintis sveikatą.

Mindaugas Rutalė / Asmeninio archyvo nuotr.

Simptomai ne visada reiškia vėžį

Dažnas šlapinimasis, silpna arba nutrūkstanti šlapimo srovė, diskomfortas ar skausmas dubens srityje, kraujas šlapime ar spermoje – visi šie simptomai gali signalizuoti apie prostatos ligas. Bet „Eurovaistinės" vaistininkas Mindaugas pabrėžia, kad nebūtinai šie simptomai signalizuoja apie prostatos vėžį.

„Visi šie simptomai gali būti susiję ne tik su prostatos vėžiu, bet ir kitomis, mažiau pavojingomis prostatos ligomis, tokiomis kaip prostatitas arba prostatos hiperplazija. Pavyzdžiui, prostatitas – prostatos uždegimas – dažnai pasitaiko vyrams po infekcijų ar dėl kitų priežasčių, ir jis yra gydomas antibiotikais. Tuo tarpu prostatos hiperplazija yra natūrali prostatos padidėjimo forma, kuri būdinga vyresnio amžiaus vyrams, ir yra gydoma medikamentais", – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.

Dėl to pastebėjus šiuos simptomus vaistininkas pataria neskubėti tikėtis blogiausio scenarijaus ir iškart užsirašyti vizitui pas gydytoją, kad jis atliktų reikiamus tyrimus bei paskirtų tinkamą gydymą.

Kuriems vyrams gresia didesnė rizika?

Nors prostatos vėžys gali užklupti bet kurį vyrą, kai kurios grupės turi didesnę riziką susirgti.

„Vyresni nei 50 metų vyrai turi didesnę tikimybę susirgti prostatos vėžiu. Be to, didelę įtaką šiai ligai turi ir genetika. Jei šeimoje yra buvę prostatos vėžio atvejų, tikimybė susirgti didėja. Taip pat nemažą svarbą užima gyvenimo būdas, mityba, fizinio aktyvumo stoka ir žalingi įpročiai", – sako vaistininkas M. Rutalė.

Kaip kasdien galime pasirūpinti savo sveikata?

„Vyrai gali sumažinti prostatos ligų riziką rūpindamiesi savo sveikata kasdien. Aktyvus gyvenimo būdas ir reguliarus sportas gali prisidėti prie prostatos sveikatos. Svarbu sumažinti alkoholio vartojimą ir atsisakyti rūkymo. Ir, žinoma, ypač svarbu sveika mityba, kurioje būtų gausu vaisių ir daržovių bei mažai riebalų. Praturtinkite savo mitybą maisto produktais arba maisto papildais, kuriuose būtų cinko, omega-3, seleno ir vitamino E", – pasakoja M. Rutalė.

Vaistininkas išskiria, kad ankstyva diagnozė yra esminis faktorius siekiant užkirsti kelią prostatos vėžiui. Todėl labai svarbu reguliariai tikrintis sveikatą ir neignoruoti net iš pirmo žvilgsnio menkiausių simptomų.

„Vyrams rekomenduojama reguliariai tikrintis prostatos sveikatą nuo 50 metų amžiaus, o tiems, kurie turi padidintą riziką, šiuos tyrimus patariama pradėti atlikti nuo 45 metų. Vienas pagrindinių tyrimų yra prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas. Nors prostatos ligos yra dažnos, daugelis jų, pastebėtos anksti, gali būti sėkmingai gydomos. Todėl patariu vyrams nedelsti ir, pajutus pirmuosius simptomus, kreiptis į gydytoją, o dar geriau – nelaukti simptomų ir reguliariai tikrintis sveikatą", – sako vaistininkas M. Rutalė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl svarbu pradėti reabilitaciją iškart po traumos?
Traumos – dažna kasdienybės dalis tiek profesionaliems sportininkams, tiek žmonėms, kurie aktyviai gyvena ar dirba...
Kaip automobilio stabdžių sistema gali padėti išvengti traumų ir užtikrinti saugumą
Viena iš svarbiausių automobilio dalių, apie kurią dažnai pamirštame, yra stabdžių sistema. Nors galime būti įpratę regu...
Skrandžio siunčiami simptomai, kurių nevalia ignoruoti. Kada ryžtis gastroskopijai?
Deginantis rėmuo, skausmas ar pykinimas pavalgius – tai tik dalis simptomų, kurių vedami žmonės kreipiasi į virški...
Kaip pažangios technologijos keičia dantų atkūrimo procesą
Nors netekus dantų patariama kuo greičiau juos atkurti, nemažai žmonių vis dar mano, kad dantų implantacija – ilga...
Nauja tvarka keičia organų donorystės situaciją
Organų donorystės situacija išlieka sudėtinga – organų trūkumas ir ilgi laukiančiųjų sąrašai kelia didelį iššūkį m...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų