Antradienis, 2023.06.06
Reklama

Raudonukės infekcija pavojingiausia kūdikio besilaukiančioms moterims

vlmedicina.lt | 2013-04-17 10:48:08

Mažėjant tiek kūdikių, tiek suaugusiųjų vakcinacijos apimtims, atsiranda didelė grėsmė kilti skiepais valdomų infekcijų protrūkiams ar net epidemijoms. Viena tokių ligų – raudonukė. Kasmet pasaulyje gimsta daugiau nei 100 tūkst. vaikų su įgimto raudonukės sindromo sukeltais apsigimimais.

Laukiasi
© Fotolia.com

Raudonukė – tai ūmi virusinė infekcija, pasireiškianti karščiavimu, bėrimu bei limfmazgių reakcija. Vaikams raudonukė – visiškai nesunki liga: visi klinikiniai simptomai lengvi, liga greitai praeina, komplikacijos itin retos. Ši liga labai pavojinga nėščiosioms, nes galimas vaisiaus apsigimimas, vadinamasis įgimtos raudonukės sindromas.

Įgimtas raudonukės sindromas išsivysto tada, kai motina raudonukės virusą perduoda vaisiui. Kuo ankstesniu nėštumo metu susergama, tuo apsigimimai sunkesni. Susirgus raudonuke nėštumo pradžioje, dažnai įvyksta persileidimai.

Susirgus per pirmąjį nėštumo trimestrą, yra beveik 98% tikimybė, kad šių moterų kūdikiai gims su sunkiais širdies, smegenų apsigimimais, bus akli ar kurti. Todėl nustačius, kad nėščioji serga ūmia raudonukės infekcija, neretai rekomenduojama nutraukti nėštumą. Taip pat dažnai įvyksta savaiminis persileidimas, vaisius miršta gimdoje.

Nėščiajai susirgus po 16-iosios nėštumo savaitės, vaisiaus apsigimimai nustatomi 10–20% naujagimių, po 20-iosios – apsigimimai nustatomi retai.

Apsigimimai būna pastebimi iš karto arba pasireiškia vėliau. Vienas iš vėlyvų įgimtos raudonukės sindromo požymių yra pirmojo tipo cukrinis diabetas. Nėščiajai persirgus besimptome raudonukės forma, taip pat galimi vaisiaus pažeidimai.

Patikimiausia raudonukės profilaktikos priemonė – raudonukės vakcinos skiepijimas. Skiepijama kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina. Vakcina skiepijama antraisiais vaiko gyvenimo metais, jos antroji dozė – ikimokyklinio amžiaus vaikams.

Nesant kontraindikacijų, rekomenduojama pasiskiepyti visoms reprodukcinio amžiaus moterims, kurios neturi imuniteto raudonukei. Lietuvoje raudonukės vakcina pradėta skiepyti 1992 m. Nuo 1996 m. skiepijimų nuo raudonukės apimtys siekia per 90%.

Šalyse, kuriose yra vykdomos skiepijimo nuo raudonukės programos, įgimtos raudonukės sindromas beveik likviduotas. Įgimtos raudonukės grėsmė išlieka, jei skiepijimų apimtys ne didesnės kaip 60-70 proc.

Reprodukcinio amžiaus moterų imlumas raudonukei siekia 10-25 proc., Lietuvoje imuniteto raudonukei neturi 7-25 proc. nėščiųjų.

Moterims, planuojančioms nėštumą ir nežinančioms, ar buvo skiepytos nuo raudonukės ar vaikystėje sirgo šia infekcine liga, patartina kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasitikrinti, ar jos organizme yra susidaręs imunitetas šiai infekcinei ligai.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: raudonukė
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Skelbiamas konkursas Kauno klinikų direktoriaus pareigoms eiti
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia konkursą Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės (LSMUL) Kauno kli...
Kodėl labai svarbu sportuoti dirbantiems sėdimą darbą?
Sėdimas darbas mažiausiai 8 valandas kasdien - daugelio suaugusių žmonių kasdienybė. Tik ar žinojote, kad moksliniai tyr...
Nepaisyti kalcio trūkumą signalizuojančių ženklų – pavojinga sveikatai
Tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai – nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus – su maistu negauna būtinos kal...
Naujas prostatos vėžio gydymo būdas
Nacionaliniame vėžio institute pradėtas naujas etapas prostatos vėžio gydyme: krioabliacijos būdu sunaikintas lokaliai a...
Kauno klinikose reta liga sergančiai pacientei pritaikytas inovatyvus gydymas
Kamilė – pirmoji paauglė Lietuvoje, kuriai pritaikytas gydymas CFTR moduliatoriais, skirtais gydyti retą lėtinę li...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų