Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Būsimųjų mamų tyko infekcinės ligos

2012-07-10 10:17:50

Kūdikio besilaukiančioms būsimosioms mamos šiuo labai svarbiu gyvenimo laikotarpiu sveikatą gali sutrikdyti infekcinės ligos. Nėštumas savotiškai patikrina moters imunitetą šioms ligoms. Kokios infekcinės ligos kūdikio besilaukiančioms moterims kelia didžiausią pavojų?

Nėščia moteris
© Fotolia.com

Viena šių ligų – raudonukė. Ji labai pavojinga nėščiajai, ypač tris pirmuosius nėštumo mėnesius. Raudonukė gali sukelti didelius vaiko apsigimimus. Apie 90 procentų kūdikių, kurių motinos per pirmąsias 8–10 savaičių užsikrečia raudonuke, gali turėti klausos, regėjimo ar smegenų veiklos sutrikimų.

Dėl šios ligos vaisius gali žūti, didėja ir priešlaikinio gimdymo rizika.

Raudonukės reikia saugotis tik nėščiajai. Vaikams, ypač mergaitėms, šia liga palankiau persirgti vaikystėje. Persirgus raudonuke, imunitetas įgyjamas visam gyvenimui. Jei neturite imuniteto šiai ligai, problemą spręskite prieš planuodamos nėštumą. Visos reprodukcinio amžiaus moterims turėtų pasiskiepyti nuo raudonukės (skiepai veiksmingi 10 metų).

Dar viena būsimajai mamai nepageidautina infekcinė liga yra toksoplazmozė, kurią jums gali padovanoti katės. Užsikrėtus toksoplazmoze, vaisiaus infekavimo rizika yra apie 40 procentų. Jei moterys būdamos nėščios užsikrečia ir suserga ūmia toksoplazmoze, infekcijos sukėlėjai gali prasiskverbti į besivystantį vaisių. Užsikrėtus liga pirmaisiais nėštumo mėnesiais, dažniausiai įvyksta persileidimas. Raudonukė gali sukelti ir priešlaikinį gimdymą, vaisiaus žūtį gimdoje.

Žmonės toksoplazmoze užsikrečia ne tik nuo gyvūnų, bet ir valgydami nepakankamai termiškai apdorotą užsikrėtusių kiaulių, galvijų ar avių mėsą. Užsikrečiama ir per neplautas daržoves ar vaisius, maistui naudojamą cistomis užterštą vandenį, nepasterizuotą pieną. Galima užsikrėsti ir per pažeistą odą ar gleivines.

Kūdikio besilaukiančioms moterims nerekomenduojama namuose laikyti katės, patartina vengti kontaktų su svetimais naminiais gyvūnais, o dirbant sode ar darže būtinai dėvėti pirštines.

Norėdamos išvengti minėtų ligų, dažniau plaukite rankas, kruopščiai nuplaukite daržoves ir vaisius. Reikėtų labai atidžiai virti mėsą ir kiaušinius. Saugodamos savo ir būsimojo kūdikio sveikatą venkite vartoti nepasterizuotus pieno produktus.

Nepageidautinas nėščiosioms ir gripas, nors jo virusas nesukelia jokių apsigimimų. Susirgus gripu, vaisius gali būti nepakankamai aprūpinamas deguonimi. Skysčių netekimas, susijęs su karščiavimu ir prakaitavimu, intoksikacijos bei nepakankamas toksinų šalinimas sergant gripu gali turėti įtakos persileidimui arba priešlaikiniams gimdymui. Lietuvoje gripo sukeltų persileidimo ar priešlaikinio gimdymo atvejų nėra registruota.

Nors nėščiąsias galima skiepyti nuo gripo, mūsų gydytojai to daryti nepataria dėl galimų nesusipratimų. Įvykus persileidimui dėl visiškai kitų priežasčių, pasiskiepijusios nuo gripo moterys galbūt kaltintų save ir ją paskiepijusius medikus.

Utenos visuomenės sveikatos centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų