Šeštadienis, 2024.07.27
Reklama

Raudonojo vyno naudą širdžiai lemia ne alkoholis

vlmedicina.lt | 2012-09-28 00:03:45

Vidutinis nealkoholinio raudonojo vyno kiekis per keturias savaites sumažina tiek sistolinį, tiek diastolinį kraujo spaudimą. Poveikis susijęs su azoto oksidu, kurio lygis kraujo plazmoje žymiai pakyla. Taigi gerdami vidutinį kiekį nealkoholinio raudonojo vyno, bet ne jo intoksikuojantį organizmą atitikmenį, vyrai, turintys didelę širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) riziką, gali ją sumažinti..

Raudonas vynas
© Fotolia.com

Eksperimentinės ir in vitro studijos rodo, kad raudonojo vyno polifenoliai mažina kraujo spaudimą ir padidina endotelio azoto oksido kiekį, tačiau vyno efektas žmogui nebuvo aiškus.

„Polifenoliai – tai augalinės kilmės organinės jungtys, pasižyminčios stipriomis, natūraliomis antioksidacinėmis savybėmis. Vyne  randamas stipriausias polifenolis- proantocianidinas, kurio taip pat galima rasti vynuogių sėklose“, - paaiškino gydytoja dietologė Žana Antonova.

Ispanų randomizuotos studijos metu buvo nagrinėjamas raudonojo vyno ir džino poveikis kraujo spaudimui. Studijoje dalyvavo 67 vyrai, kurių vidutinis amžius siekė 60 metų ir kuriems rizika sirgti ŠKL buvo didelė dėl diabeto ir mažiausiai trijų rizikos faktorių. Keturias savaites vyrams buvo skiriama pastovi „dieta“: 30 g alkoholio raudonojo vyno pavidalu (apie 9 uncijas), 9 uncijas nealkoholinio raudonojo vyno, 30 g alkoholio džino pavidalu ( apie 3,4 uncijos). Tiek alkoholinis, tiek nealkoholinis vynas turėjo vienodą kiekį polifenolių. Džinas polifenolių neturėjo.

Studijos metu tiriamųjų kūno masės indeksas, liemens ir šlaunų apimties santykis ar širdies susitraukimų dažnis nesikeitė. Tačiau vyrams, vartojusiems nealkoholinį vyną, buvo nustatyti žymūs kraujo spaudimo ir plazmos azoto oksido kiekio pakitimai, o to nebuvo pastebėta džino vartotojų grupėje.

Po keturių savaičių tyrimo vartojusiems nealkoholinį vyną kraujo spaudimas sumažėjo vidutiniškai  5,8/2,3 mm Hg, o plazmos azoto oksido kiekis padidėjo 4,1 µmol/L. Priešingai, vartojusiems alkoholinius gėrimus, nieko panašaus nebuvo nustatyta, nors standartinis raudonasis vynas kraujo spaudimą šiek tiek sumažino.

Taigi kraujo spaudimą mažinantis ir azoto oksido kiekį didinantis efektas turi būti priskirtas raudonojo vyno polifenoliams, bet ne alkoholiui, kuris, atrodo, nealkoholinio raudonojo vyno poveikį tik neutralizuoja.

Kasdieninis nealkoholinio raudonojo vyno, turinčio didelį polifenolių kiekį,  vartojimas gali būti naudingas esant mažai ir vidutiniškai išreikštai hipertenzijai, taip pat rizikos ŠKL mažinimui.

Nors kraujo spaudimą mažinantis efektas yra kuklus, tačiau susijęs su 14 proc. mažesne koronarinės širdies ligos rizika ir 20 proc. mažesne insulto rizika, - teigia autoriai.

Dietologė Ž. Antonova rekomenduotų laikyti atidarytą vyną kambario temperatūroje ir apsaugoti nuo saulės spindulių.  Atidarytame vyne polifenoliai išlieka apie vieną savaitę.

Šaltinis

      Chiva-Blanch G, et al "Dealcoholized red wine decreases systolic and diastolic blood pressure and increases plasma nitric oxide" Circ Res 2012; DOI: 10.1161/CIRCRESAHA.112.275636.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti su pasibaigusio galiojimo vaistais
„Kada jūs paskutinį kartą peržiūrėjote savo namų vaistinėlę?", – tokį klausimą dažnai žmonėms užduoda &...
Populiarėjančios žirgų terapijos studentų praktikos bazei suteikta licencija
Žmonės vis dažniau stengiasi išvengti tradicinės medikamentinės medicinos ir ieško alternatyvių, natūralesnių gydymo ar...
Vaistų nuo skausmo poveikis kepenims: kokiais atvejais ši baimė nepagrįsta
Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau jiems neri...
Klastinga juostinė pūslelinė gali ištikti visus, kurie sirgo vėjaraupiais
Remiantis statistika, maždaug 2 iš 10 žmonių bent kartą per gyvenimą suserga juostine pūsleline. Didelė dalis jų –...
Skenduolių statistiką blogina pervertinantieji savo jėgas
Statistika vis dar negailestinga – skendimų atvejų nemažėja. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų