Sekmadienis, 2024.09.15
Reklama

Rajonų gyventojai dėl recepto šimtus kilometrų važiuoja be reikalo (2)

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-05-25 00:02:06

Įsivaizduokite, kad gyvenate rajone ir prireikus vaistų nuo kraujospūdžio turite važiuoti šimtus kilometrų. Skamba absurdiškai? Tai – esą dažno rajono gyventojo, kuris kankinasi dėl širdies ligų, problema. Vis dėlto panašu, kad gyventojai pernelyg sutirština spalvas – mat tą receptą, išskyrus labai retus atvejus, gali išrašyti ir išrašo šeimos gydytojas. Visai nebūtina tam ieškoti kardiologo.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

„Kokia dar pagalba? Kardiologų nėra, kai reikia vaistų nuo kraujo spaudimo, o juos tik kardiologas išrašo, tai visus aplinkinius rajonus apskambini, kad rastum specialistą. Suradęs važiuoji šimtus kilometrų, kad išrašytų kardiologas receptinių vaistų. Taip vargsta tūkstančiai ligonių. O po to sako, kad nesikreipė į gydytojus. Tai kur juos rasti?“, – piktinosi VLMEDICINA.LT skaitytoja L. M.

Kiekviename miestelyje kardiologo būti negali

VUL Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytoja kardiologė prof. Jelena Čelutkienė sako, kad priekaištaujama nepelnytai: „Mūsų iniciatyvų tikslas ir yra gerinti kardiologo paslaugų prieinamumą; daugelyje rajono centrų kardiologų yra, tačiau jų nėra ir negali būti kiekviename miestelyje“.

Prof. J. Čelutkienė atkreipė dėmesį į tai, kad skaitytoja nenurodo, kokiam Lietuvos rajone ji patiria tokius sunkumus.

„Vietos savivaldybės yra atsakingos už sveikatos priežiūros organizavimą, ir yra pavyzdžių, kaip kartu su SAM jos priima sprendimus, skirtus pritraukti specialistams. Vaistų, kuriuos išrašo tik kardiologai, yra labai nedaug palyginus su visu vaistų sąrašu, kurių gali prireikti dėl širdies ligų“, – teigė ji.

Pasak VUL Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytojos kardiologės, dar vienas žingsnis į priekį – elektroninis receptas – vaistą galima išrašyti nuotoliniu būdu.

Galima kreiptis ir į šeimos gydytoją

Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Pediatrijos centro vadovė, vaikų nefrologė prof. Augustina Jankauskienė sakė negalinti komentuoti suaugusiųjų situacijos, tačiau į situaciją pažvelgė per vaikus: „Antihipertenzinį gydymą gali paskirti ir išrašyti šeimos gydytojas. Problema dvejopa: dažnai gydytojai nori atsikratyti ligoniais ir juos siuntinėja pas specialistus, kartais patys ligoniai veržiasi, kaip jūs sakote, bet tikrai yra situacijų, jog tikrai reikalinga specialisto konsultacija“.

Anot prof. A.Jankauskienės, lietuviams vis negerai: negauna konsultacijų – blogai, gauna – vėl blogai, nes toli važiuoti.

„Geriausia būtų, jog kardiologas atvyktų pas ligonį. Reikalinga elementari logika ir paslaugos kokybės garantavimas“, – sakė Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Pediatrijos centro vadovė.

Kardiologo išrašomų vaistų – tik keli

Lietuvos hipertenzijos draugijos prezidentas prof. dr. Marius Miglinas teigė, kad šiandien turime tik porą vaistų hipertenzijai gydyti, kuriuos gali išrašyti tik kardiologas. Tai - olmesartano deriniai ir valsartano derinys su amlodipinu.

„Taigi tai – tik lašas jūroje tarp kitų antihipertenzinių vaistų. Tai nėra tie vaistai, kurių pakeisti negalima kitais. Ir tikrai šie vaistai gali būti pakeisti kitais antihipertenziniais vaistais ir jų deriniais, kuriuos gali išrašyti ir šeimos gydytojas“, komentavo M. Miglinas.

Anot jo, olmesartano derinius kardiologas išrašo tik tuo atveju, jei gali užtikrinti tolesnį to vaisto išrašymą – t.y. pats turi paskirti kito vizito datą ir laiką arba išrašyti vaistą elektroniniu receptu. Jei to padaryti negali, esą reikia skirti kitus antihipertenzinius vaistus.

Specialisto konsultacijų reikalauja patys pacientai

Anot Antakalnio poliklinikos pavaduotojos medicinai Ingridos Savickienės, poliklinikoje susiduriama su atvejais, kai pacientai reikalauja konsultacijų, nors paslaugą gali suteikti šeimos gydytojas.

„Šeimos gydytojas vertina paciento būklę ir priima sprendimą, kokio gydytojo specialisto konsultacija yra reikalinga, taip pat kokius laboratorinius ar instrumentinius tyrimus reikia atlikti. Deja, pasitaiko, kad pacientai gydytojo specialisto konsultacijai yra siunčiami nepagrįstai“, – teigė I. Savickienė.

Kita problema, anot jos, kartu auginanti ir eiles prie medikų kabinetų, yra ta, kad sveikatos apsaugos ministro įsakymu „Dėl kompensuojamųjų vaistų sąrašų patvirtinimo“ nurodyta, jog tam tikri vaistai skiriami tik gydytojo specialisto sprendimu: „Pritariame, kad tam tikrais atvejais tam, kad būtų išrašyti tokie vaistai, pacientas turi būti siunčiamas specialisto konsultacijai, tačiau atkreipiame dėmesį, jog tokios konsultacijos, apmokamos iš PSDF lėšų, dažnai yra formalios“.

Antakalnio poliklinikoje sėkmingai prigijo e. recepto projektas. Vilniaus TLK duomenimis, poliklinikoje apie 80 proc. kompensuojamų vaistų jau išrašoma e.receptu. Tai esą palengvina gydytojų darbą. Pasak I.Savickienės, dėl finansavimo už gydytojų specialistų konsultacijas didinimo, kompensuojamų vaistų išrašymo ir panašių problemų poliklinika kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją ir Valstybinę ligonių kasą su pasiūlymais keisti teisės aktus.

„Tikimės, kad esant galimybėms bus atlikti pakeitimai, kurie palengvins gydytojų darbą, o pacientams pagerės paslaugų prieinamumas“, – vylėsi ji.


 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ginekologas atvirai kalba apie pacienčių baimes ir būdus joms įveikti
Ar ir jūs jaučiate nerimą laukdami gydytojo konsultacijos, kraujo tyrimo ar dantų gydymo? Tie, kurie patiria „balt...
Prostatos vėžys: pataria, kaip vyrams pasirūpinti savo sveikata
Rugsėjo 15-ąją minima pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet diag...
Atkurta odontologų savivalda – tikro rūpesčio pacientais ir savo bendruomene rezultatas
„Ypač džiaugiuosi vienu svarbiausių šių metų pasiekimų – priimtu sprendimu atkurti dalį Odontologų rūmų savi...
Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?
Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas...
Draugų medikų iniciatyva: gabenami automobiliai Ukrainos kariams ir civiliams
Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos Ukrainos kariams perdavė 3 automobilius – 2 Volkswagen ir...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų