Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) plečia pagalbą širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms. Nuo vasario filialo Jūrininkų ligoninės kardiologai pradės pacientus tikrinti pagal Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinę programą. Tai užtikrins maksimalią kardiologinę pagalbą: nuo prevencijos – iki operacinio stalo.
80 proc. mirčių galima išvengti
Lietuvoje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra pagrindinė mirties priežastis. Mirtingumas nuo išeminės širdies ligos mūsų šalyje yra didžiausias ES ir net keturis kartus viršija ES vidurkį.
Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai teigia, kad net 80 proc. mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų būtų galima išvengti, jei žmonės kreiptų dėmesį į efektyvias rizikos veiksnių šalinimo priemones: pakeistų mitybą, būtų fiziškai aktyvūs, atsisakytų žalingų įpročių, stebėtų, ar nėra padidėjęs mažo tankio lipoproteinų arba blogojo cholesterolio kiekis kraujyje, jei reikia, efektyviai jį koreguotų.
„Nors pastaraisiais metais itin daug dėmesio skiriama širdies ir kraujagyslių ligoms, tačiau mirtingumas nuo šių ligų išsivysčiusiose šalyse vis dar neužleidžia pirmaujančios pozicijos. Todėl itin svarbi ankstyva šių ligų diagnostika nepamirštant identifikuoti rizikos veiksnius, gyventojus nukreipiant teisingos gyvensenos linkme, ankstyvas ligų išaiškinimas“, – sako KUL Kardiologijos klinikos l. e. p. vadovė dr. Dalia Jarašūnienė.
Pasak jos, labai dažnai žmonės galvoja, kad serga kažkas kitas, tik ne jis, todėl kviečia aktyviai dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinėje programoje, atskleidžiančioje gana netikėtų dalykų.
Atskleidžia tylias ligų būkles
„Prevencinė programa leidžia žmogui pasižiūrėti į save atidžiau. Kai sulaukęs 50 metų gauni pakvietimą pasitikrinti dėl širdies ir kraujagyslių ligų, gali labai nustebti sužinojęs, kad tavo kraujospūdis pakilęs, cholesterolio ar cukraus kiekis kraujyje padidėjęs. Tyliosios ligos žudikės ankstyvose stadijose neturi jokių simptomų. Žmogus gali ilgai sirgti ir net neįtarti, kokia yra reali jo sveikatos būklė. Mūsų pradėta prevencinė programa išaiškina labai daug tylių ligos būklių“, – apie programos naudą sako ilgametę patirtį turinti kardiologė, teigdama, kad geriausias gydytojas yra tas, kuris užkerta kelią ligai, o ne tas, kuris gydo komplikacijas.
Jūrininkų ligoninėje – didžiausiame Vakarų Lietuvos širdies ir kraujagyslių ligų gydymo centre –gydytojai kardiologai daugybę metų susidūrę tik su pasekmėmis, nuo šiol turės galimybę teikti pagalbą nuo prevencijos iki operacinio stalo.
Tai labai patogu pacientams, nes nustačius patologiją, visa kvalifikuota pagalba bus teikiama vienoje vietoje.
Kam skirta programa?
Lietuvoje veikianti Širdies ir kraujagyslių prevencinė programa yra skirta vyrams ir moterims nuo 40 iki 60 metų (imtinai), kuriems tam tikru periodiškumu šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies bei kraujagyslių ligų prevencijos planą.
Jei gydytojas nustato, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra labai didelė, siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti. Čia jiems nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, parodantys, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei.
Tokiais atvejais KUL filialo „Jūrininkų ligoninė“ kardiologai nedelsiant pradės gydymą.
Kaip užsiregistruoti?
Šeimos gydytojui nustačius, jog pacientas turilabai didelęširdies ir kraujagyslių ligų riziką jam išrašomas siuntimas.
Pacientas, turėdamas minėtą siuntimą išsamiai kardiologo patikrai pagal Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinę programą, gali užsiregistruoti pats, tik šiai programai skirtu telefono numeriu (8-46) 241428.
Registracija vyksta jau dabar kiekvieną darbo dieną nuo 8 iki 15 val.
Paskambinus nurodytu telefonu bus suteikta išsami informacija apie numatomą paciento ištyrimą ir jo laiką. Išsamiai patikrai yra priskirti tam tikri kraujo tyrimai, kuriuos būtina atlikti. Kraujo tyrimai dažniausiai bus atliekami tą pačią dieną (ryte), kai vyks konsultacija.