Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Prieskonis, kurio bijo vabzdžiai

2011-08-10 01:53:16

Gvazdikėliai yra džiovinti visžalio kvapniojo gvazdikmedžio (lot.Syzygium aromaticum, sanskrito kalba lavanga) žiedų pumpurai. Tai labai seniai naudojamas prieskonis, dėl itin stipraus aromato vertinamas Europos, Šiaurės Afrikos ir didelės dalies Azijos virtuvėse.

Gvazdikėliai yra naudojami ajurvedinio maisto ruošimui ir tinka su cinamonu, lauro lapais ir  juodaisiais pipirais, ciberžole, kmynais, kalendra. Jie naudojami pudingams, saldainiams, ledams, sultims, kompotams,  pyragams gaminti. Jų dedama marinuojant agurkus, kopūstus, morkas, burokėlius.

Į 10 litrų uogienės dedame 3-4 gramus, į tešlą - 4-5 maltus  gvazdikėlius. Kepant dedami malti, troškinant - nemalti gvazdikėliai (1 pumpurėlis  2-3,5 stiklinės skysčio).

Į patiekalus gvazdikėliai dedami  pačioje pabaigoje, tuomet gaunamas subtilus, labai malonus aromatas. Jei gvazdikėlius viriname, jie tampa kartūs, ypač konditerijos gaminiuose.

Venkite derinti gvazdikėlius su actu ir produktais, turinčiais alkoholio, nes tuomet išsiskiria  karčios, kenksmingos gvazdikėlių frakcijos.

Geros kokybės gvazdikėliai skęsta vandenyje arba laikosi vertikaliai.  Laikyti hermetiškame inde tamsoje.

Gvazdikėliai Ajurvedoje

Gvazdikėlių kvapas intensyvus, skonis - aštrus, kartus.  Jie padeda nuraminti vata ir kapha, didina pita došas.

Ajurvedoje gvazdikėliai naudojami kvėpavimo ir virškinimo sutrikimams šalinti, pagerina kraujotaką, virškinimą, medžiagų apykaitą ir padeda kovoti su skrandžio bei žarnyno sutrikimais, tokiais kaip dujos, pilvo pūtimas ir pykinimas. Jie  stimuliuoja odos, seilių liaukas, inkstus, kepenis ir bronchų gleivinę, pakelia kraujospūdį.

Gvazdikėlių eterinis aliejus naudojamas kaip burnos higienos produktų sudedamoji dalis. Dedami ant skaudamo danties, gelbėja nuo skausmo.  Kramtomi gvazdikėlių pumpurai atgaivina burną ir pašalina blogą burnos kvapą.

Gvazdikėliai  gerai kursto virškinimo ugnį (agni) – sušildo organizmą. Naikina puvimo mikroflorą, stiprina skrandį ir kepenis, taip pat atmintį, normalizuoja smegenų kraujotaką.

Kadangi  greitai subalansuoja vata došą, gvazdikėliai  padeda malšinti ausų skausmą. Šaukšte sezamo aliejaus užverdame 5 gvazdikėlius ir  atvėsinę lašiname į kiekvieną ausį po 3 lašelius.

Gvazdikėliai, naudojami kartu su cukrumi, skatina atsikrenkštimą iš plaučių.

Užplikius 5 – 6  gvazdikėlių pumpurėlius 30 ml vandens  su medumi geriant tris kartus per dieną  mažina kosulį sergant bronchitu, astma, tuberkulioze.

Jei sergate astma, užvirinkite du gvazdikėlius ir 10 juodųjų pipirų  puodelyje vandens. Po 15 minučių perfiltruokite ir pridėkite 2 šaukštelius medaus. Nuovirą gerkite su pienu.

Gvazdikėlių nuoviras, purškiamas ant kūno, baido vabzdžius. Gvazdikų kvapas gerai saugo nuo kandžių.

Kitos sveikatinančios savybės

Gvazdikėliuose yra daug eterinio aliejaus ir vitaminų А, В1, В2, РР; mineralinių medžiagų -  magnio, kalcio, natrio, fosforo, geležies.

Keletas lašų gvazdikėlių aliejaus vandenyje padės sustabdyti pykinimą ir vėmimą.

Gvazdikėliai taip pat naikina žarnyno parazitus ir veikia kaip antimikrobinė medžiaga nuo grybelių ir bakterijų.

Gvazdikų aliejus - stiprus antiseptikas. Kadangi jis netoksiškas ir nedirgina odos, kai kurie chirurgai juo sėkmingai dezinfekuodavo rankas, paruošdavo operacijos lauką ir netgi gydydavo pūlinius. Akušerijoje jį naudojo  bambutei perrišti.

Kinų medicinoje aliejumi gydoma nuo kai kurių odos ligų, o žiedpumpurių dedama į vaistažolių mišinius nuo piktybinių auglių.

Kramtomi ar čiulpiami gvazdikėliai padeda pažaboti alkoholio troškimą.

Japonijos mokslininkai atrado, kad kaip ir daugelis kitų prieskonių, gvazdikėliai yra antioksidantai ir padeda stabdyti  vėžio ląstelių plitimą.

Gvazdikėliai nerekomenduojame  vaikams iki dvejų metukų ir  esant hipertonijai.

Parengė Žilvinas Užkuraitis

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 3 / 5 (3). Jūs dar nebalsavote
(3)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų