Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Jei suskaudo dantį: ar padės šaltas vanduo, gvazdikėlis ir vaikščiojimas?

Šaltinis: vlmedicina | 2021-03-15 10:29:18

Dantų skausmas - vienas nemaloniausių žmonių patiriamų pojūčių. Jo priderinti prie iš anksto paskirto vizito pas odontologą neįmanoma. Turbūt daugelis gyventojų yra patyrę, ką reiškia vidury nakties prabusti dėl danties skausmo ir nežinoti, ko griebtis. Vaistininkė pataria, kaip sau suteikti pirmąją pagalbą prieš apsilankant pas padėti galintį specialistą.

Odontologas ruošiasi apžiūrėti dantis
Pas odontologą / Algirdo Kubaičio nuotr.

„Kaip dažnai juokauju, geriausiai dantų skausmą numalšina odontologas. Tačiau dėl tam tikrų priežasčių ne visada tą pačią minutę pavyksta kreiptis ir patekti pas specialistą. Todėl pirmiausiai visada rekomenduoju išgerti nuskausminantį vaistą, turintį kuo didesnį priešuždegiminį poveikį, vengti šildyti bei gulėti ant skaudančios veido pusės“, – komentuoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Raimonda Truncė.

Skausmą sumažinti gali gvazdikėlis

Vaistininkės teigimu, dažniausiai dantų skausmas prasideda arba paūmėja vėlai vakare ar nakties metu. Šis skausmas būdingas dėl ėduonies pažeisto danties bei atviro nervo.

„Vienas iš paprastesnių pagalbos būdų yra šaltas vanduo. Užleidus šaltą vandenį ant skaudančio danties skausmas mažėja dėl susitraukiančių kraujagyslių. Dar vienas iš pagalbos būdų, esančių namuose, tai – gvazdikėlis. Jį sutrynus ir uždėjus ant skaudamo danties, dėl jame esančio eterinio aliejaus – eugenolio – skausmas sumažėja“, – pataria ji.

R. Truncė priduria, kad užklupus naktiniam danties skausmui, reikėtų pavaikščioti, mat gulint šyla galva, plečiasi kraujagyslės ir skausmas bei uždegimas didėja, atsiranda tvinkčiojimo jausmas.

„Esant pūliniui, rekomenduojama skalauti hipertoniniu druskos tirpalu, kuriam reikia vienos stiklinės vandens ir vieno valgomojo šaukšto druskos. Taip pat tinka ramunėlių bei medetkų nuoviras. Skalaujant, tirpalą reikia palaikyti skaudančio danties vietoje. Itin svarbu, kad tirpalai būtų vėsūs. Visi šie buityje lengvai paruošiami tirpalai turi sutraukiantį ir uždegimą mažinantį poveikį“, – aiškina vaistininkė.

Dantų skausmo išvengti galima tik profilaktiškai prižiūrint savo burną. R. Truncė rekomenduoja bent kartą per metus atsisėti į odontologo ir burnos higienisto kėdę – tik tokiu būdu galima išvengti daugelio nemalonumų.

Nepersistengti su balinančiomis priemonėmis

Ne mažiau svarbi yra kasdieninė burnos ertmės ir dantų priežiūra nuo pat pirmųjų gimimo dienų. Išsiugdytas įprotis prižiūrėti savo burnos ertmę, anot vaistininkės, leidžia ilgiau džiaugtis sveikais bei gražiais dantimis.

„Teisinga priežiūra prasideda nuo teisingai pasirinkto dantų šepetėlio. Tai pagrindinė priemonė užtikrinanti dantų švarą. Kasdieniniam naudojimui, jei nėra specialių indikacijų, geriausia rinktis vidutinio minkštumo, daug smulkių šerelių turintį šepetėlį. Pasirinkę per kietą šepetėlį, galite pažeisti emalio sluoksnį ir dantys pasidarys jautrūs“, – pažymi ji.

Antra pagal svarbą – tarpdančių priežiūra, nes didžioji dalis ėduonies prasideda būtent tarpdančiuose. Kokio pobūdžio ir dydžio tarpdančių šepetėlio reikia – geriausiai gali patarti burnos higienistas, atlikęs burnos higieną bei įvertinęs tarpdančių dydį. Netinkamai parinktas tarpdančių šepetėlis, R. Truncės teigimu, gali ne tik neatnešti naudos, bet ir traumuoti dantis.

„Trečia pagal reikšmingumą dantų priežiūros priemonė – dantų pasta. Jų yra keletas rūšių: kasdieninė, balinanti, skirta jautriems dantims ar kraujuojančioms dantenoms. Dantų pasta atlieka burnos gaiviklio, apsauginę ir priešuždegiminę funkciją bei yra papildomas abrazyvas dantų švarai. Renkantis balinamąją pastą, pravartu pasidomėti jos sudėtimi – ar tai pasta rūgštiniu pagrindu, o gal turinti didelį kiekį abrazyvinių (smulkių, kietų) dalelių. Taip pat reiktų įsidėmėti tai, kad balinamoji dantų pasta negali būti naudojama kasdien, nes ilgalaikis jos vartojimas taip pat pažeidžia apsauginį danties paviršių bei padaro emalį porėtą“, – akcentuoja ji.

Vaistininkė priduria, kad kitas dantų balinimo priemones taip pat reikėtų rinktis itin akylai ir jas naudoti tik gerai viską apsvarsčius bei aptarus su odontologu.

„Pasirinkus netinkamas priemones, galima turėti skaudžias ir negrįžtamas pasekmes, tokias kaip ilgalaikis dantų jautrumas, „sugraužtas“ emalis, spalvos įgeriamumas vartojant dažančius produktus, taip pat didesnė ėduonies tikimybė“, – vardija R. Truncė.

Dantis, anot jos, reikėtų itin kruopščiai valyti ryte ir vakare, taip pat ir po kiekvieno valgio. Nesant galimybei pasinaudoti dantų šepetėliu dienos metu, rekomenduojama burną praskalauti kasdienio naudojimo higieniniu burnos skalavimo skysčiu.

„Chlorheksidino turintys burnos skalavimo skysčiai rekomenduojami naudoti tik esant uždegiminėms reakcijoms burnoje arba po intervencijų“, – atkreipė dėmesį „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų