Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Prieš alkoholio vartojimą – su girtumą imituojančiais akiniais ir gilia meditacija

Ligita Sinušienė | Šaltinis: vlmedicina / asmuo | 2012-10-24 01:06:48

Prieš alkoholio vartojimą galima kovoti ir blaiviam leidžiant pajusti apsvaigimo būseną. Tam gali padėti specialūs akiniai, kuriuos užsidėjus žemė slysta iš po kojų, tiksliau – pats slysti nuo jos. Arba laviravimas tarp savo jausmų gilios meditacijos metu. Pirmasis metodas pradėtas taikyti Lietuvos mokyklose, kitas  dar tik ketina įsibrauti tarp moksleivijos, bet skinasi kelią gydant suaugusiųjų priklausomybes nuo psichotropinių medžiagų.

Girtumą imituojantys akiniai sukelia ir trumpalaikį pašalinį poveikį, primenantį pagirias. Algirdo Kubaičio nuotr.

 

Moksleivių problema

Aktyviausiai alkoholis ir tabakas pradedamas vartoti jauname amžiuje – tai praėjusį penktadienį konferencijoje „Sveikas miestas: iššūkiai ir galimybės“ atskleidė dr. Natalja Istomina, komentuodama tyrimo, analizavusio šių psichotropinių medžiagų vartojimo tendencijas. O 2006 ir 2008 metais atlikti Lietuvos dešimtokų tyrimai parodė, kad tabako skonį pirmą kartą moksleiviai išmėgina dar iki 11 metų, narkotikus iš kanapių bent kartą gyvenime išmėgina trečdalis jų, o mėgstamiausias mokinių alkoholinis gėrimas – alus. Deja, tyrimai parodė, kad daugėja moksleivių, vartojančių stiprius alkoholinius gėrimus. Net 16 proc. moksleivių prisipažino tris ir daugiau kartų per pastarąjį mėnesį svaiginęsi alkoholiu. Nestiprius alkoholinius gėrimus vartoję teigė trečdalis apklaustų dešimtokų (t.y. 32,8 proc.). Pirmą kartą pasigėrę penkiolikos ir vyresni prisipažino trečdalis tyrime dalyvavusių dešimtokų.

Gimnazistas Liudvikas Urbikas prisipažino su prevenciniais akiniais nebuvęs labai užtikrintas savo judesiais. Algirdo Kubaičio nuotr.

Siekiant užkirsti kelią psichoaktyvių medžiagų vartojimui Klaipėdos bendrojo lavinimo mokyklose bus išmėginami akiniai, imituojantys girtumą.

Grindys slydo iš po kojų

Šiuos akinius Klaipėdos visuomenės sveikatos biuras vakar pristatė Vytauto Didžiojo gimnazijoje. Išmėginti naujovę buvo patikėta dviem dvyliktokams – Rimvydui Puškoriui ir Liudvikui Urbikui. Užsidėjusių akinius jaunuolių buvo paprašyta pereiti kilimu, paliesti kėdės atlošą, paspardyti kamuolį. Žvelgiant iš šono į vieną iš moksleivių straipsnio autorei kilo mintis, kad abiturientas, norėdamas patenkinti žiūrovų smalsumą, gal net pasitelkia šiek tiek vaidybos. Atrodė neįtikėtina, kad jaunuolis nei iš šio, nei iš to pradėt palengva svirduliuoti ir kiek neužtikrintai mojuoti rankomis. Taip atrodė iki tol, kol šių eilučių autorė pati neišmėgino akinių.Vos juos užsidėjus patalpos vaizdas persikreipė, kilimas atrodė 

Dvyliktokas Rimvydas Puškorius prie pasikeitusių aplinkos suvokimo sąlygų sugebėjo greitai prisitaikyti. Algirdo Kubaičio nuotr.

išlenktas, tartum būtų patiestas ant didžiulio kamuolio. Kiekvienam turbūt yra tekę aklinoje tamsoje lipti laiptais žemyn ir patirtį tą keistą jausmą, kai manydamas, jog po kojomis – dar viena, sekanti, pakopa, dedi koją pasiruošęs ją nuleisti, bet ji su pagrindu susiduria daug anksčiau. Toks jausmas apėmė ir su šiais akiniais dienos šviesoje ant lygaus pagrindo einant į priekį. Pamėginus paliesti šalia esančios kėdės atlošą į tikslą ištiesta ranka ne tik nepalietė kėdės, bet nepateko net ir į regėjimo zoną. O norint pamatyti savo kojas turbūt būtų reikėję pasilenkti kone iki pat grindų, nes lygiai taip nebuvo matyti net ir į priekį žingsnį dedančios kojos. Žmonių veidai atrodė padvigubinti – su neryškiai kontūrais. Nusiėmus akinius lengvai pykino ir nemaloniai maudė smilkinius dar kokias dešimt-penkiolika minučių.

Taigi, išmėginusi akinius pati, straipsnio autorė jau stebėjosi ne svirduliuojančiu gimnazistu, o tvirtai žingsnius dedančiu jo draugu. Vėliau pastarasis paaiškino, kad yra sportininkas ir sugebėjo iš karto prisitaikyti prie akinių dėka pasikeitusios aplinkos. Vis dėlto nemalonūs pojūčiai jau nusiėmus akinius lydėjo ir šį moksleivį.

Konferencijoje dalyvavusi N. Istomina paaiškino, kad reakcija į šių akinių sukeliamą būseną yra nevienoda ir priklauso nuo vestibiulinio aparato.

„Akių nervas perduoda impulsą į smegenis“, - akinių veikimo principą aiškino N. Istomina. Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro specialistės pasakojo, kad užsidėjus jaunimo alkoholio vartojimo prevencijai skirtus akinius matomi vaizdai, imituojantys neblaivaus žmogaus būseną, sutrinka koordinacija bei pusiausvyra. Šie akiniai pagaminti remiantis moksliniu optikos principu: eilės kampinių prizmių laužo ar nukreipia šviesos spindulius prieš spinduliams atsimušant į akies tinklainę. Jie priverčia smegenis skirtingai reaguoti į matomus dirgiklius, sukurdami panašų poveikį, kurį sukelia alkoholis ir kitos narkotinės medžiagos. Visa tai sąlygoja realų apsvaigimo pojūtį, sutrikusią rankų – kojų koordinaciją ir prislopintą motoriką, t.y. visus girtumo požymius. Vienas iš akinius vakar išmėginusių žurnalistų prisipažino, kad užsidėjus akinius jam pradėjo drebėti rankos.

 

Akinius pristatė daktarė Natalja Istomina ir visuomenės sveikatos specialistės Dainora Bielskytė ir Diana Butkienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

 

Tarptautinis tyrimas

Uostamiesčio mokyklos, dalyvaujančios ECAD (Europos miestai prieš narkotikus) projekte, dalinsis dvejais akiniais, kuriuos prireikus skolinsis iš Visuomenės sveikatos biuro.

Kaip pasakojo visuomenės sveikatos specialistė Diana Butkienė, šis tyrimas atliekamas ne tik didžiuosiuose Lietuvos, bet ir kitų šalių miestuose: Helsinkyje, Osle, Rygoje, Reikjavike, Sankt Peterburge. „Tad Klaipėdos moksleivijos tyrimo rezultatus bus galima palyginti ne tik su Vilniaus ir Kauno, bet ir kitų šalių kontekste“, - sakė N. Istomina, išsakiusi viltį, kad dėl šio bei kitų uostamiestyje vykdomų projektų Klaipėda kitąmet pelnys garbingą, didžiausią pažangą pasiekusio Sveiko miesto apdovanojimą, kokį jau turi Reikjavikas.

„Tarptautinis tyrimas analizuoja daugybę faktorių, kurie gali daryti įtaką kvaišalų paplitimui ar nepaplitimui tarp moksleivių. Jų prašoma atsakyti į klausimus apie laisvalaikio praleidimo būdus, pomėgius, požiūrį į sportą, savęs ir kitų vertinimą, santykius su tėvais. Kai kurie faktai yra itin iškalbingi ir leidžia daryti prielaidą, kodėl moksleiviai ima vartoti kvaišaus. Pavyzdžiui, net pusė tyrime dalyvavusių moksleivių prisipažino beveik niekada nesportuojantys, išskyrus fizinio lavinimo pamokas, itin daug moksleivių teigė laisvalaikiu neturį kuo užsiimti, tad daug laiko praleidžia mieste, prekybos centruose. Tai neabejotinai daro neigiamą įtaką priklausomybę sukeliančių medžiagų vartojimui“ , - pasakojo visuomenės sveikatos specialistė Diana Butkienė.

Šiemet dešimtokams buvo išdalinta 1730 anoniminių anketų, nuo 2006 metų - iš viso jau apie 6 tūkstančius.

Nebus anti prevencija?

Tačiau ne visi itin optimistiškai vertina girtumą imituojančius akinius. Beje, net ir pristatant juos vakar ir regint, kaip žaismingai juos akinius demonstruoja moksleiviai, garsiai nuskambėjo klausimas: „Ar tai nebus antiprevencija?“ Ką apie tai mano akinius jau išmėginęs dvyliktokas Liudvikas, žurnalistams sakęs, kad su jais jautėsi kaip pusiau aklas? „Manau, kad tai padėtų atsisakyti alkoholio. Ir jau geriau mokiniai akinius užsidėtų, negu gertų“.

Mečislovas Vrubliauskas
Asmeninio archyvo nuotr.

Vis dėlto visuomenės sveikatos specialistės išsakė mintį, kad abejotina, ar kas nors pirktųsi tokį daiktą vien pramogai - tokie akiniai kainuoja apie 100 eurų.

Užsisakyti girtumą imituojančius akinius galima internetu.

Psichologinių priežasčių nepašalins

„Tokius akinius galėčiau sukurti ir aš“, - iš „Vakarų Lietuvos medicinos“ sužinojęs apie minimą prevencinę priemonę pasakė technikos mokslų daktaras, Meditacijos centro „Ojas“ įkūrėjas Mečislovas Vrubliauskas. Daktaras sakė, kad atlikdamas įvairius tyrimus, susijusius su rega, po tokios darbo dienos irgi „jausdavęsi kaip girtas“. Tačiau, jo manymu, tokie akiniai problemos neišsprendžia, nes nepašalina alkoholio ar kitų psichotropinių medžiagų vartojimo priežasčių. „Mokiniai pradeda gerti, kai jiems trūksta dėmesio, nuoširdumo, atvirumo. Kai jiems to reikės, jie ir eis prie to. O sužinoję, kad rūkydamas kažkas mirė nuo plaučių vėžio, ar nuo akinių patyrę galvos svaigimą kažin ar to atsisakys“, - svarstė portalo pašnekovas.

Psichologines priklausomybių priežastis M. Vrubliauskas šalina per meditaciją. Vyras tvirtina tokiu būdu neretai padedantis narkomanams, bet yra pagelbėjęs ir užkietėjusiems rūkoriams, ir alkoholikams.

Meditacijos centro įkūrėjas įsitikinęs, kad meditacija būtų reikalinga bei labai veiksminga ir mokyklose, nes padėtų moksleiviams suvaldyti savo jausmus ir kūną, padėtų žmogui atsakyti į klausimus, kodėl jis vartoja tam tikrą medžiagą, kokių teigiamų bei neigiamų potyrių ji sukelianti. "Meditatorius tartum iškelia savo mintis ant karties, kaip akrobatas, ir balansuoja ant lyno, save atrišinėdamas nuo visokių teigiamų ir neigiamų pojūčių, ir susikoncentruoja į savo vidų".

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų