Pirmadienis, 2024.12.02
Reklama

Saugaus alkoholio kiekio per nėštumą nėra: pasekmes vėliau galima skaityti veiduose

Ineta Nedzveckė | 2019-03-05 09:39:51

Nepavojingo alkoholio kiekio nėštumo laikotarpiu nėra. Tai mokslininkai pirmą kartą nustatė dar 1987 metais. Tačiau nėščiosios alkoholį vartoja: JAV – maždaug 1 iš 10, Europos Sąjungoje – 2–7 proc. Neseniai Vilniaus universiteto mokslininkai išsiaiškino ir tai, kaip ši problema paplitusi Lietuvoje.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Alkoholio kūdikiui tenka daugiau nei motinai

Kaip  konferencijoje „Sveikata visose politikose“ pasakojo Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto dekanas prof. dr. Algirdas Utkus, nėščiajai išgėrus alkoholio, per 30 minučių jis patenka į vaisiaus kraujotaką, audinius ir vaisiaus vandenis.

Alkoholio koncentracija besivystančio vaisiaus kraujotakoje, pasak jo, gali būti netgi didesnė nei motinos kraujyje, nes vaisiaus kepenys svaigalus skaido daug lėčiau.

„Jeigu nėštumo laikotarpiu moteris vartoja alkoholį, pasekmės gali būti labai nekokios. Visų pirma tai – vaisiaus alkoholinis sindromas“, – pabrėžė A. Utkus. Jis lemia raidos defektus vidaus organuose, centrinės nervų sistemos pažeidimus, elgesio problemas.

A. Utkus kalbėjo, kad vaisius alkoholiui jautriausias nuo 3 iki 10 savaitės po apvaisinimo. „Tačiau smegenys jautrios visą nėštumo laikotarpį“, – akcentavo jis.

Išduoti gali veidas

Labai informatyvus bruožas, galintis įrodyti alkoholio poveikį vystymuisi, pasak jo, – pokyčiai žmogaus veide ir plaštakose.

„Ne veltui visuomet studentams sakau, kad įsidėmėtų paciento veidą ir plaštakas, nes tai gali būti tos sritys, kuriose daugiausiai nukrypimų nuo normos ir, remiantis tais pastebėjimais, galime įtarti vieną ar kitą retąją ligą“, – aiškina jis.

VU mokslininkas vardija smulkius veido bruožus, galinčius išduoti vaisiaus alkoholinį sindromą: maža galva, smulkūs akių plyšiai, epikantas, įdubusi nosies nugarėlė, pailgėjęs atstumas tarp nosies ir viršutinės lūpos, taip pat – lūpų storis: viršutinė plona, apatinė – stora. Alkoholinį sindromą išduoti gali ir nagų defektai.

Pirmasis toks tyrimas

Vilniaus universiteto mokslininkai, siekdami išsiaiškinti nėščiųjų alkoholio vartojimo mastus Lietuvoje, pirmą kartą atliko tyrimą, kurio metu tirtas tiesioginis alkoholio žymuo – fosfatidiletanolis naujagimių kraujo mėginiuose. Jo aptinkama net praėjus 4–5 savaitėms po paskutinio gausaus motinos alkoholio vartojimo.

„Toks tyrimas Lietuvoje atliktas pirmą kartą ir mes turime objektyvius, laboratoriniais tyrimais paremtus rezultatus apie šį alkoholio žymenį“, – sakė mokslininkas.

Jis pabrėžė, kad tyrimo tikslas buvo ne identifikuoti alkoholį vartojančius asmenis – kūdikių kraujo mėginiai buvo anoniminiai, imti skirtingose Lietuvos vietose.

Tyrimo, kuris buvo atliktas 2086 naujagimiams, rezultatai parodė, kad 3 proc. moterų Lietuvoje vartojo alkoholį paskutinėmis nėštumo savaitėmis, o 0,15 proc. jų – dideliais kiekiais.

Komentuodamas pastarąsias 0,15 proc. nėščiųjų, medikas akcentavo, kad tai greičiausiai – moterys, priklausomos nuo alkoholio. Jų vaikai, kaip prielaidą darė mokslininkas, tikrai turėtų turėti vaisiaus alkoholinį sindromą.

Jis minėjo, kad alkoholį vartojusių moterų vaikai dažniau būna neišnešioti, mažesnės masės

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Imuniteto stiprinimas be vaistų: kasdieniai patarimai
Natūralus imuniteto stiprinimas be vaistų tampa vienu efektyviausių būdų palaikyti gerą sveikatą kasdien. Šiame straipsn...
Atsako chirurgas: ar po tulžies pūslės pašalinimo tikrai teks kardinaliai keisti mitybą?
Tulžies pūslės operacija sergantiems tulžies pūslės akmenlige dažnai kelia nerimą, ypač dėl iki šiol paplitusio mito, jo...
„Žaliasis koridorius“ onkologiniams pacientams: pas reikiamus specialistus – be siuntimų
Onkologinės ligos yra antra pagal dažnumą mirties priežastis ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Lietuvoje kasmet diagnoz...
Namų darbai planuojant šeimos pagausėjimą: ko nepamiršti?
Tinkamas pasiruošimas nėštumui padeda išvengti daugybės nereikalingų rūpesčių, todėl dar prieš svarstant apie šeimos pag...
Trapi it stiklas: menopauzė ir kaulų retėjimas
Menopauzė – kiekvienos moters laukiantis etapas. Nors daugelis svajoja sulėtinti jos atėjimą ar išvis išvengti, me...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų