Ketvirtadienis, 2024.10.03
Reklama

Prie Velykų stalo vadovaukitės penkiomis taisyklėmis

Šaltinis: vlmedicina | 2022-04-17 00:45:29

Šventinis, įvairiausiais patiekalais nukrautas stalas ir aplink jį susėdę artimiausi šeimos nariai – neatsiejama Velykų tradicija. Kokių taisyklių ruošdamas maistą ir sėdėdamas prie stalo turėtų laikytis kiekvienas, kad šventės džiaugsmo netemdytų pasireiškusios virškinimo problemos ar bakterinės infekcijos?

Velykų stalas
Velykos / Pixabay.com

Ruošdami patiekalus:

  • Pasirūpinkite, kad jų gamybos procesui reikalingi produktai būtų švieži, nuplauti ir tinkamai termiškai apdoroti.
  • Laikykitės asmens higienos reikalavimų – plaukite rankas, kruopščiai nuvalykite peilį ir pjaustymo lentelę prieš naudodami juos darbui su maisto produktais.

„Šios dvi taisyklės padės išvengti bakterinių infekcijų, pavyzdžiui, salmoneliozės, kuria dažniausiai užsikrečiama per prastai paruoštą ir apdorotą gyvūninį maistą: paukštieną, pieną, kiaušinius, jautieną ar kiaulieną“, – sako „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.

Prie šventinio stalo:

  1. Svarbiausia – jauskite saiką: valgykite mažomis porcijomis, kokybiškai sukramtykite maistą ir mėgaukitės juo.
  2. Nesistenkite valgyti vienu prisėdimu tiek „kiek telpa“ ir nemaišykite skirtingų patiekalų tarpusavyje – darykite tarp jų bent 30 minučių pertrauką. Tai padės pajusti sotumo jausmą ir išvengti persivalgymo.
  3. Nepiktnaudžiaukite alkoholiu. Jis neigiamai veikia virškinimo funkciją.
  4. Nepadauginkite majonezo vartodami jį su kiaušiniais, salotomis, mišrainėmis ar mėsos patiekalais.

„Majoneze yra didelis kiekis blogųjų riebalų, kurie didina cholesterolio kiekį kraujyje. Dėl šios priežasties jis kelia didelę žalą sveikatai, ypač sergantiems cukriniu diabetu ar širdies ir kraujagyslių ligomis, kurių cholesterolio kiekis kraujyje ir taip gerokai viršiją normą. Jeigu norite sausą maistą kuo nors paskaninti, geriau rinkitės sveikesnes alternatyvas, pavyzdžiui, liesą, jogurtinę grietinę“, – pataria vaistininkas.

  1. Venkite valgyti šventinių patiekalų likučius, ypač pastovėjusius kambario temperatūroje ilgiau nei 2 valandas, nes tada juose pradeda daugintis įvairūs mikrobai.

Anot vaistininko, laikydamiesi šių 5 taisyklių išvengsite apsinuodijimo maistu ir galinčių pasireikšti sutrikusio virškinimo problemų – skrandžio skausmo, sunkumo, spazmų, pilvo pūtimo, viduriavimo, vidurių užkietėjimo ir padidėjusio rūgštingumo.

Kai negalavimų išvengti nepavyksta

Vaistininkas R. Blynas akcentuoja, kad taisyklių reikia laikytis ne tik ruošiant maistą ar sėdint prie stalo, bet ir komplektuojant vaistinėlės turinį. Joje Velykų metu turėtume rasti tai, kas galėtų padėti išspręsti dėl persivalgymo ir sutrikusio virškinimo atsiradusias problemas.

  • Virškinimo fermentų, kure padės sumažinti skrandžio sunkumo jausmą.
  • Skrandžio spazmus atpalaiduojančių preparatų.
  • Vaistų nuo pilvo putimo, viduriavimo ir apsinuodijimo.
  • Preparatų nuo padidėjusio rūgštingumo.

Kaip pasirūpinti virškinimo sistema

Vaistininkas nurodo, kad dideles apkrovas švenčiu metu patiriančia virškinimo sistema ir didžiausiu jos organu – kepenimis – reikia rūpintis visada. Tai padaryti padės kepenų funkciją ir jos veiklą stiprinantys preparatai bei virškinimą gerinančios gerosios bakterijos, kurių teigiamas poveikis jaučiamas praėjus 2-3 paros nuo vartojimo pradžios.

„Net jeigu rūpinatės profilaktika, atsisėdę prie stalo turite vadovautis pagrindiniu – saiko – principu. Tik tai padės išvengti sveikatos problemų ir džiaugtis šventėmis artimųjų būryje“, – priduria vaistininkas R. Blynas.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: valgymas, Velykos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sukrečianti šeimos patirtis: sūnus išgyveno, bet mityba – kasdienis iššūkis
Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieš...
Sąnarių endoprotezavimas: dažniausiai keičiami kelių ir klubų sąnariai
Sąnariai endoprotezuojami juos pažeidus sunkioms ligoms arba traumoms, kai sąnarys nebegali tinkamai funkcionuoti, judes...
Skie­py­tis nuo ko­vi­do ir gri­po – bū­ti­na ir nau­din­ga
Vės­tant orams už­klum­pan­tis gri­pas – vie­na la­biau­siai pa­pli­tu­...
Patikrinkite, ar jūsų namuose nėra pelėsio
Prasidėjus drėgnesniems ir vėsesniems orams, nemažai žmonių patiria peršalimo simptomus. Tačiau gerklės skausmas, čiaudu...
Kodėl verta rinktis korėjietišką kosmetiką paakių priežiūrai?
Paakių oda yra viena jautriausių ir reikliausių veido zonų, todėl jai reikalinga ypatinga priežiūra bei tinkamai parinkt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų