Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Praūžus šalčiams - dar vienas testas organizmui

Šaltinis: vlmedicina | 2017-01-11 09:22:13

Praūžus kol kas didžiausiems šios žiemos šalčiams meteorologai tvirtina, kad šią savaitę tradicinė žiema ilgai nesilaikys ir jau savaitės pabaigoje orus sujauks atšilimas ir krituliai, o vėliau šaltis vėl didės. Tai sveikatos specialistų nuomone, nieko gero nežada, mat tokia permaininga temperatūra pati palankiausia peršalimą bei gripą sukeliantiems virusams plisti.

Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Orų permainos – iššūkis organizmui

Praėjusių metų sausį buvo šilčiausias nuo 1888 metų, o mokslininkai konstatuoja, kad išliekant panašiam klimato kaitos tempui šimtmečio pabaigoje Lietuvos vidutinė metinė temperatūra turėtų pakilti daugiau nei 4 laipsniais. Vidutinė sausio mėnesio temperatūra Lietuvoje – 3,2 laipsnio žemiau nulio. Tiesa, šiam sausiui specialistai prognozuoja, kad jis bus toks kaip pastarąjį dešimtmetį, t.y. permainingas. Gali būti, kad kelis kartus per mėnesį patirsime šalčio ir sniego antplūdžius, tačiau jie ilgai nesilaikys, temperatūra nukris žemiau 20 laipsnių šalčio, o vėliau sulauksime atlydžio, kai temperatūra bus apie nulį ar net teigiama.

Mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Ž. Muzikevičiūtės teigimu, permainingi žiemos orai, reikalauja išankstinio pasiruošimo. Didžiausia rizika susirgti kyla esant drėgnam orui lauke, kai termometro stulpelis pakyla virš 0 laipsnių, ir sausam orui gyvenamosiose bei darbo patalpose.

„Vyraujant didelei temperatūrų ir drėgmės kaitai organizmui sunku prisitaikyti, o ir mums patiems nelengva tinkamai apsirengti, išvengti sušalusių galūnių ar suprakaitavimo. Po tokių didelių šalčių, kaip kad pastarieji, jau ir -1 nebeatrodo žema temperatūra. Žmonės ir striukes lengvesnes išsitraukė, ir kepures vėl namuose pamiršo. Tačiau taip, kaip jaučiamės, ir tai, kaip į oro temperatūrą reaguoja mūsų organizmas, – du skirtingi dalykai. Žiema nesibaigė, todėl ir rengtis vis dar reikia atitinkamai“, – primena vaistininkė.

Pasak jos, dabar su nerimu laukiama su atšilimu ateisiančio sezoninių ligų protrūkio.

„Dalis žmonių į vaistininkus kreipiasi net greičiau nei į gydytojus, tad ir mes jaučiame orų permainas ir tai, kad sergamumas tiek gripu, tiek peršalimo bei viršutinių kvėpavimo takų ligomis stipriai auga“, – sakė vaistininkė.

Pasak jos į vaistines dažniausiai kreipiasi dviejų tipų pacientai.

„Viena pacientų grupė – neapgalvotos savigydos kurso nualinti pacientai, kuriems kuo skubiau stengiamės padėti, jei dar galime, ar nukreipiame pas gydytoją. Tokie pacientai dažniausiai ignoruoja pirmuosius simptomus, į darbą eina net turėdami temperatūros, o „gydosi“ greitam nemalonių simptomų mažinimui skirtais vaistais, kurių kartais tiesiog neužtenka pilnai ligos kontrolei. Blogiausias variantas, jei tokie pacientai peršalimą supainioja su gripu, arba numoja ranka į ilgesnį laiką negerėjančią savijautą ar net būklės blogėjimą. Tuomet gresia ir komplikacijos“, – pagrindines klaidas vardijo „Camelia“ vaistininkė.

Kita pacientų grupė – tie, kurie į vaistininkus kreipiasi vos pajutę pirmuosius simptomus, norėdami pasikonsultuoti.

„Tokie pacientai įsiklauso į savo organizmą, į simptomus reaguoja operatyviai. Tokiems pacientams galime duoti profesionalių patarimų, pasiūlyti, kaip valdyti negalavimą, į ką atkreipti dėmesį ir sutaupyti pinigų“, – sakė Ž. Muzikevičiūtė.

Vienas svarbiausių patarimų – į simptomus reaguoti rimtai ir atskirti, kada peršalote, o kada užpuolė gripas.

„Šių ligų simptomai skiriasi. Gripas užklumpa staiga ir žmogus ima jaustis prastai – apima didelis bendras silpnumas, karščiavimas – daugiau nei 38°C, būdingas ir daug stipresnis raumenų, galvos, akių obuolių skausmas, nemalonus jausmas krūtinėje. Rečiau gripo metu būna sloga, čiaudulys, gerklės skausmas. O būtent šie nemalonūs simptomai yra pirmieji peršalimo ligų pranašai“, – pabrėžė „Camelia“ vaistininkė.

Vaistininkės teigimu, būtent tie, kurie atidžiau reaguoja į organizmo siunčiamus signalus ir renkasi racionalų gydymąsi, ne tik pasveiksta greičiau, bet ir dažniausiai serga lengvesne ligos forma bei išvengia komplikacijų.

Imuniteto stiprinimas bei profilaktika – geriausia investicija

Pasak vaistininkės, svarbiausias dalykas, padedantis apsisaugoti nuo sezoninių ligų, – stiprus imunitetas.

„Mūsų organizmo natūralus gebėjimas įveikti ligas, kovoti su virusais yra pats svarbiausias faktorius. Tačiau stiprus imunitetas nesusiformuoja nei per savaitę, nei per mėnesį. Tad tikėtis, jog kelias savaites pavartojus vitaminą C, ligų išvengsite – šiek tiek naivu. Žinoma, profilaktinis imuniteto stiprinimas, maisto papildų ar natūralių medžiagų vartojimas tikrai nepakenks, tačiau galvoti, kad aplink siaučiant virusams jų 100 % išvengsite, deja, nėra pagrindo“, – pažymėjo vaistininkė.

Anot jos, žinant, kad orai po truputį šils, svarbiausia laikytis pagrindinių taisyklių: vengti masinio susibūrimo vietų, tinkamai rengtis ir kruopščiai plautis rankas.

„Šiuos patarimus kartojame gana dažnai, kadangi jie patys veiksmingiausi. Tad jų rekomenduojame laikytis. Tuo tarpu chaotiška savigyda ne tik neveiksminga, bet ir rizikuojate patirti nereikalingų išlaidų. Pirkdami vaistus ar preparatus savo nuožiūra, nepasitarę su vaistininkais ar gydytojais, išleidžiate pinigų, o norimo rezultato nepasiekiate. Tuomet tenka alinti organizmą papildomais preparatais. Tad norėdami ne tik greičiau pasveikti, bet ir sutaupyti, preparatus vartokite racionaliai, pasitarę su vaistininku arba gydytoju. Peršalimas - tai pirmiausia organizmo nuovargio liga. Tik nusilpęs organizmas neatsparus virusams. Taigi jei mylėsime ir stebėsime save, gerai maitinsimės, pakankamai pailsėsime, imsimės priemonių imunitetui stiprinti, peršalimo ligų sezonas rūpesčių mums nepridarys“, - patarė „Camelia“ vaistininkė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: peršalimas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų