Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Pradinukų mityba: kaip suformuoti sveikos mitybos įpročius visam gyvenimui?

Genovaitė Privedienė | Šaltinis: vlmedicina / asmuo | 2021-07-13 08:12:54

Ką daryti, jei vaikai nevalgo pusryčių, o dieną, užuot suvalgę subalansuotą pietų porciją, jie laižo ledus, triauškina traškučius? Kaip suformuoti vaikui sveikos mitybos įpročius, kad jie išliktų visą gyvenimą?

Vaikas valgo braškę
Mergaitė valgo braškę / Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Valgo tai, ką įpratę valgyti namuose

Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro ikimokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigų vaikų maitinimo organizavimo specialistė Diana Rinkauskaitė pastebėjo, kad nors valgiaraščiai mokyklose sudaromi pagal 2020 metais įsigaliojusį pakeistą Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašą, kurio tikslas – užtikrinti sveikatai palankią vaikų mitybą, ne visada vaikai valgo įvairų, subalansuotą maistą. Taip esą todėl, kad tam tikrus maisto produktus jie ignoruoja.

„Jei vaikas namie nevalgė kokių nors daržovių, pavyzdžiui, brokolių, tai ir mokykloje jų neparagaus. Be to, pastebėjome, kad vaikai nemėgsta mišrainių, tai yra sumaišytų įvairių daržovių, bet mielai valgo daržoves, kurios supjaustytos riekelėmis. Net žirnelius geriau patiekti atskirai, nesumaišius su kitais ingredientais“, – pasakoja D. Rinkauskaitė.

Diana Rinkauskaitė / Asmeninio archyvo nuotr.

Kita maitinimo organizatorės pastebėta tendencija – Rokiškio rajono vaikai nevalgo troškinių su daržovėms, bet jiems patinka atskirai patiektas mėsos patiekalas, pvz., maltinukas, su garnyru ir pjaustytomis daržovėmis.

„Vaikai paprastai mėgsta valgyti tai, prie ko įpratę namuose, ką valgo jų tėvai“, – apie pradinukų maisto pasirinkimą mano specialistė.

Anot D. Rinkauskaitės, labiausiai vaikai mėgsta valgyti gaminius iš varškės, miltų. Ne itin patrauklūs jiems žuvies gaminiai, nors, vadovaujantis maitinimo organizavimo įsakymu, kartą per savaitę žuvį valgyti reikia. Tačiau būna taip, kad dalį nesuvalgytų žuvies produktų tenka išmesti į atliekas.

Visuomenės sveikatos biuro darbuotoja pataria vaikams vengti valgyti saldumynus, sūrius valgius, traškučius, riebaluose gruzdintus, paniruotus patiekalus, gerti saldintus gėrimus, o vietoj sausainio ar kito ne itin maistingo produkto verčiau suvalgyti obuolį ar kitą vaisių.

Maistas turi būti įvairus ir visavertis

Kokios yra pagrindinės pradinukų sveikos mitybos taisyklės? Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaikų ligoninės gydytoja dietologė Žana Antonova pabrėžia, kad vaikų mityba turi būti visavertė ir įvairi. Vaikai turi valgyti penkis kartus per dieną: pusryčius, pietus, vakarienę ir du nedideli valgymai turi būti tarp pagrindinių valgymų – priešpiečiai ir pavakariai.

Žana Antonova / Asmeninio archyvo nuotr.

Vadovaujantis specialistų sudaryta sveikos mitybos piramide, per dieną vaikas turi suvalgyti 5-7 porcijas duonos, grūdų, bulvių ir patiekalų iš jų. Kartu su grūdais, duona ir bulvėmis ne ką mažiau svarbūs vaisiai ir daržovės. Daržovių vaikas turi suvalgyti 3 porcijas, vaisių – 2 porcijas. 2-3 porcijas reikia suvalgyti pieno, sūrio, jogurto, kiaušinių, 3-6 porcijas mėsos, žuvies, ankštinių produktų, kiaušinių, riešutų. Mažiausią raciono dalį turi sudaryti gyvūnines kilmės riebalai, druska, pridėtinis cukrus (saldainiai bei saldinti gėrimai). Gyvūninius riebalus, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų rūgščių, specialistai pataria keisti augaliniais aliejais.

Be maisto, vaikai turi gerti užtektinai nesaldintų skysčių – per parą būtina išgerti 6-8 stiklines (1-2 litrus) .

Kaip apibrėžiamas porcijos dydis? Gydytoja dietologė paaiškina, jog porcija nelygu pietų lėkštes tūriui. Tai santykinis maisto kiekis, o ne absoliutus produkto kiekis ar tūris. Pvz., jei kalbėtume apie pieno produktus, tai porcija bus vienas puodelis, arba 200 ml, pieno, apie 125 g jogurto, apie 40 g varškės arba varškės sūrio.

Vaisių ir daržovių porcijos dydis – apie 150 g, kiek maždaug telpa į puodelį.

„Maisto porcija dar gali būti matuojama pagal valgančiojo vaiko plaštakos, delno ar piršto dydį. Pvz., mėsa ir žuvis turi maždaug atitikti delno dydį, riebalų porcija – vienas arbatinis šaukštelis – atitinka nago dydį“, – palygina Ž. Antonova.

Porcijų dydžių palyginimas
Porcijų dydžių palyginimas

Ar versti vaiką valgyti, jei jis nenori?

Ar versti vaiką valgyti, jei jis nenori? Gydytoja dietologė to daryti jokiu būdu nepataria. Juk vaiko apetitas nebūna vienodas, kartais jam reikia daugiau, kartais mažiau maisto. Tėvai turi rūpintis tuo, ką patiekti vaikui, o vaikas valgo tai, ko nori, ir tiek, kiek nori.

Taip pat nebūtinai pusryčiams turi būti košė, pietums – trys patiekalai, o vakarienei – pieniška sriuba.

„Svarbiausia – patiekime vaikui įvairų, sveikatai palankų maistą“, – sako Ž. Antonova.

Ypač svarbu vaiką įpratinti pusryčiauti. Tyrimais esą įrodyta, kad vaikai, kurie valgo pusryčius, pasiekia geresnių mokymosi rezultatų, geriau koncentruoja dėmesį, yra aukštesnio intelekto koeficiento. Pasiūlykite vaikui pusryčius per 2 valandas nuo atsikėlimo, vakarienę – prieš 2 val. iki einant miegoti.

Kas tiktų užkandžiams? Renkantis užkandį dietologė pataria pasiūlyti koncentruotą vitaminų ir mineralų, pavyzdžiui, vaisių ar daržovių, užkandį. Taip pat tiktų ir stiklinė pieno, kefyro ar rūgpienio, sūris, jogurtas, viso grūdo duonos sumuštinis su sūriu, avokadu ar daržovėmis.

Kaip išugdyti sveikos mitybos įpročius

Kaip suformuoti vaikui sveikos mitybos įpročius, kad jie išliktų visą gyvenimą? Gydytoja dietologė Ž. Antonova pataria: būkime pavyzdžiu savo vaikams. Juk vaikai valgo tai, prie ko nuo mažens yra pripratę.

„Bent kartą per dieną tėvai turėtų susėsti su vaikais prie vieno stalo. Tai gali būti pusryčiai, pietūs ar vakarienė. Vaikai, kurie įpranta nuo mažens kartu su tėvais valgyti visavertį maistą, užauga su susiformavusiais sveikatai palankiais maitinimosi įpročiais, suvalgo mažiau, dėl to išvengia antsvorio, nutukimo ir su jais susijusių ligų“, – sako gydytoja.

Nuo mažų dienų įpratinti valgyti sveikatai palankų maistą, vaikai nejaus besaikio potraukio užkandžiauti saldžiais ir riebiais produktais – bulvių traškučiais, bandelėmis, saldainiais, ledais. Todėl gydytoja pataria vaikams iki 2 metų neduoti maisto, kuriame yra pridėtinio cukraus ar druskos.

Beje, sveikatai palankesnių maisto produktų žmonės gali ieškoti pagal specialų ženklinimą – "Rakto skylutę". Šiuo ženklu yra žymimi produktai, kuriuose yra mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.

Projektas iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų