Klausimas. Turiu kojos didžiojo piršto deformaciją. Vaikštant skauda pėdą, didįjį pirštą, pėda plokščia. Gydytojas užsiminė, kad reikalinga operacija, tačiau esant plokščiapėdystei operacija gali problemos neišspręsti. Ar galima operuoti piršto deformaciją esant plokščiapėdystei? Sniegena, 50 m.
Atsako Klaipėdos universitetinės ligoninės Traumatologijos departamento vadovas gydytojas ortopedas traumatologas Vidmantas Žegunis
Jūsų klausime jau yra dalis mano atsakymo. Iš tiesų, tiek ir pėdos didžiojo piršto deformacija (Hallux valgus, arba „kauliukai“), tiek ir plokščiapėdystė yra įgyta pėdos deformacija. Ją sąlygoja judėjimo atramos aparato, šiuo atveju pėdos, prisitaikymas prie pakitusios biomechanikos dėl įgimtų ir paveldimų anatominių pokyčių.
Liaudyje paplitusi nuomonė, kad „kauliukai atauga“, pagrįsta būtent tuo, kad plačiai taikomų operacijų metu nepašalinama deformacijos priežastis.
Koreguoti priežastis, lemiančias plokščiapėdystę, gan sudėtinga, ypač vyresniame amžiuje.
Jei pėdos hiperpronacija ir pašokikaulinės srities mobilumas išreikštas, o plokščiapėdystė grįžtama (pakėlus pėdą nuo žemės - skliautas išreikštas), verta pagalvoti apie pėdos stabilizaciją prieš atliekant „kauliuko“ korekciją.
Jei pėda mažai paslanki, o plokščiapėdystė negrįžtama - mažai tikėtina, kad „kauliukų“ deformacija atsikartos. Paciento amžius – labai santykinis dalykas.
Plačiau apie siūlomas gydymo galimybes galima sužinoti tinklapyje www.ploksciapedyste.lt.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.