Klausimas. Parašykite apie peptidus: ką jie reiškia žmogaus organizmui, kenkia ar padeda?
Atsako gydytoja dietologė Žana Antonova
Peptidai - tai junginiai iš dviejų ir daugiau aminorūgščių. Makromolekulės, kurios sudarytos iš daugiau nei 100 aminorūgščių, gali būti vadinamos ir peptidais (šiuo atveju taisyklingiau būtų sakyti polipetidai), ir baltymais, vartojant šias sąvokas kaip sinonimus. Kitos molekulės, į kurių sudėtį įeina mažiau nei 100 aminorūgščių, vadinami peptidais. Tačiau toks skirstymas yra sąlyginis, pvz., hormonas gliukagonas, sudarytas iš 29 aminorūgščių, vadinamas baltyminiu hormonu.
Nedidelės molekulinės masės peptidai atlieka svarbias biologines funkcijas. Daugelis hormonų (pvz., hipofizės hormonai oksitocinas, vazopresinas), antibiotikų, toksinų (pvz., nuodingų grybų, bičių, gyvačių, skorpionų) ir kt. biologiškai aktyvių medžiagų yra peptidai. Jų biologinis aktyvumas priklauso nuo aminorūgščių sudėties ir jų išsidėstymo sekos.
Peptidai nuolat labai dideliu greičiu sintezuojami mūsų organizme, laboratorijos sąlygomis tai gana ilgas procesas, bet sintezuotų peptidų dėka egzistuoja dauguma vaistinių medžiagų.
vlmedicina.lt
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.