Trečiadienis, 2025.04.30
Reklama

Pažink hepatitą - veik dabar

Šaltinis: vlmedicina | 2016-07-27 09:16:49

Liepos 28 - ąją (ketvirtadienį) bus minima Pasaulinė hepatito diena, kurios šių metų šūkis "Pažink hepatitą - veik dabar", - praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras.

© Fotolia.com

Minint šią dieną Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) siekia didinti visuomenės budrumą ir siunčia tris pagrindines žinutes gyventojams:

1. Pažink hepatitą – ar rizikuoji? Virusiniu hepatitu užsikrėtę 400 mln. žmonių pasaulyje. Atsižvelgiant į epidemijos dydį, bet kas ir kiekvienas rizikuoja užsikrėsti.

2. Pažink hepatitą – pasitikrink. Skaičiuojama, kad 95 proc. žmonių, gyvenančių su hepatitu, nežino apie savo infekciją (kad yra užsikrėtę hepatitų virusais). Būtina kreiptis į medikus ir pasitikrinti, ar esate neužsikrėtę hepatitų virusais.

3. Pažink hepatitą – kreipkis dėl gydymo. Pasak PSO, daugiau kaip 90 proc. sergančiųjų hepatitu C gali būti išgydomi per 3 - 6 mėnesius. Tinkamas hepatitų B ir C gydymas gali užkirsti kelią gyvybei pavojingoms komplikacijoms – lėtinei kepenų ligai: cirozei ir kepenų vėžiui.

Virusiniai hepatitai – tai skirtingų virusų (A, B, C, D, E) sukeliami kepenų uždegimai, kurie plinta skirtingais būdais.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, sergamumas ūmiais hepatitais B ir C pastarąjį dešimtmetį turi mažėjimo tendenciją. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro gydytojos Irmos Čaplinskienės, apie 60 – 70 proc. užsikrėtusiųjų hepatito B ar C virusu neturi jokių nusiskundimų. Tačiau, nežiūrint besimptomės hepatito infekcijos, tokie žmonės gali užkrėsti kitus. Būtent dėl besimptomių hepatitų manoma, kad faktinis susirgimų skaičius gali būti kelis kartus didesnis.

Virusiniai hepatitai B ir C neplinta per maistą, vandenį, čiaudint, kosint. Virusinis hepatitas B plinta per visų rūšių (vaginalinius, oralinius, analinius) lytinius santykius; per kraują (perpilant užkrėstą kraują ar jo produktus, per nesterilias adatas, švirkštus, atliekant tatuiruotes, veriant auskarus, naudojantis užsikrėtusio asmens dantų šepetėliu, skutimosi mašinėle, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, kuriais gali būti pažeista oda arba gleivinės). Taip pat užsikrėtusi hepatito B virusu motina gali perduoti infekciją vaikui nėštumo ar gimdymo metu. Virusinis hepatitas C plinta tais pačiais būdais kaip B, tačiau lytinių santykių metu bei perinataliniu (iš motinos vaikui) būdu – retai.

Skiepai – pagrindinė specifinė profilaktikos priemonė nuo virusinio hepatito A ir B. Nuo hepatito B skiepijami naujagimiai pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. ULAC duomenimis, skiepijimų apimtys 2015 metais siekė 97,3 proc. Nuo virusinio hepatito C skiepų nėra.

Liepos 28 – oji – tai hepatito B viruso atradėjo, Nobelio premijos laureato profesoriaus Samuelo Blumbergo gimimo diena. Būtent todėl PSO parinko šią datą kasmet pažymėti pasaulinę hepatito dieną.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: hepatitas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Prikurtimas, ūžesys, galvos svaigimas: sprendimas slypi ausų chirurgijoje
Baltijos ir Amerikos klinikos gydytoja otorinolaringologė dr. Irina Arechvo savo specialybę pasirinko ne tik dėl pr...
Vaikas serga, šeima užsikrečia – kaip atpažinti virškinimo infekciją, o ne kaltinti vakarienę?
Šiltuoju metų laiku staiga prasidėjęs pykinimas, viduriavimas ar vėmimas dažnai priskiriamas apsinuodijimui maistu. Tači...
Alergija, apie kurią nesusimąstėte: kaip ji gali veikti jūsų kasdienę savijautą?
Pavasaris daugeliui asocijuojasi su saulėtais orais ir atgimstančia gamta, tačiau kai kuriems lietuviams šiuo metų laiku...
Autistiškų vaikų ir jaunuolių depresija: kaip galime atpažinti, suprasti ir padėti?
Maždaug vienas iš šimto vaikų Lietuvoje turi autizmo spektro sutrikimą, o visuomenėje vis dar trūksta ne tik supratimo a...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų