Pirmadienis, 2024.10.14
Reklama

Pasaulyje minima Paliatyviosios pagalbos diena

Šaltinis: vlmedicina | 2021-10-11 12:48:49

Spalio 11-ąją – Tarptautinę paliatyviosios pagalbos dieną – Kauno rotušė nušvis geltonai. Taip siekiama atkreipti dėmesį į akistatą su nepagydomomis ligomis išgyvenančius žmones ir juos slaugančius specialistus. Daugybė darbuotojų kasdien rūpinasi, kad jiems būtų suteiktos įvairiapusės – medicininės, socialinės, psichologinės ir dvasinės – paslaugos. Pagrindinis tikslas – kad likusios dienos būtų kuo oresnės, o artimieji sulauktų reikiamos paramos, – praneša Kauno miesto savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyrius.

Ligoninė / Asociatyvioji nuotr.

Atliepia skirtingus poreikius

„Pagrindinis paliatyviosios pagalbos srityje dirbančių specialistų tikslas – padėti ligoniui atrasti gyvenimo prasmę, nepriklausomai nuo jam nustatytos diagnozės ar prognozuojamos gyvenimo trukmės. Taip pat – sumažinti socialinę izoliaciją, susijusią su ligos progresavimu, nerimą ar baimę.

Būtent dėl to slauga nesibaigia tik ties fizinių poreikių patenkinimu – ypatingas dėmesys skiriamas emocinėms, dvasinėms, psichologinėms žmogaus reikmėms. Čia remiamasi holistinės medicinos požiūriu, jog kiekvienas organizmas skirtingas, todėl jam reikia individualiai pritaikyto gydymo“, – pasakoja Kauno K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės, Petrašiūnų slaugos skyriaus vedėja Rita Kabašinskienė.

Skirtingai nuo kitų medicinos sričių paliatyvioji pagalba nenagrinėja pagrindinės ligos proceso, o gilinasi į simptominį gydymą, taip pat pacientų poreikių atskleidimą. Tam pasitelkiamos įvairios terapijos, pavyzdžiui, užimtumo, muzikos, spalvų, poezijos, meno, gyvūnų.

Be to, prie paliatyviosios pagalbos paslaugų priskiriama parama ne tik ligoniui, bet ir jo artimiesiems. Jiems teikiama reikalinga informacija bei psichologinė, dvasinė pagalba, padedanti lengviau priimti ligonio ligą ar išgyventi jo netektį.

Paliatyvią pagalbą teikia platus specialistų spektras: gydytojai, bendrosios praktikos slaugytojai, padėjėjai, socialiniai darbuotojai, psichologai, dvasiniai asistentai, dietistai, o esant poreikiui ir psichiatrai, dvasininkai, sielovadininkai ar savanoriai.

Įkvepia noras padėti

Tris dešimtmečius bendrosios praktikos slaugytoja dirbanti Jovita Bašinskienė sako, kad paliatyvioji pagalba yra sritis, kuri reikalauja daug fizinių, psichologinių bei emocinių jėgų, tačiau visa tai atperka bendravimas su pacientais ir galimybė jiems padėti.

„Paliatyvioji slauga skirta slaugyti ne tik paciento kūną, bet ir mintis. Per ilgus darbo metus paliatyvios pagalbos srityje supratau, kad čia reikalingos ne tik žinios, apimančios ligos simptomų malšinimą, tačiau ir didžiulė empatija, atsakingumas, atsidavusi komanda.

Atrandu laimę suteikdama ligonio dienai prasmę ir matydama jų gebėjimą džiaugtis mažais laimėjimais – aprimusiu skausmu, nuoširdžiu pokalbiu, geru poilsiu. Svarbu padėti pacientui atrasti norą prasmingai praleisti likusį laiką, pajausti jo poreikius ir būti draugu”, – dalinasi J. Bašinskienė.

Pagalba prieinama kiekvienam

Paliatyvioji pagalba skiriama ligoniams, sergantiems aktyvia, progresuojančia ar įsisenėjusia liga, kurios negali įveikti įprastos gydymo priemonės. Ši sritis orientuojasi į nemalonių simptomų, kuriuos sukelia liga, slopinimą ir užtikrinimą, kad išėjimas iš šio pasaulio būtų orus bei ramus.

Ilgėjant gyvenimo trukmei ir visuomenei vis labiau senstant, paliatyviosios pagalbos poreikis auga. Skaičiuojama, kad kasmet paliatyviosios pagalbos paslaugos teikiamos apie 40 milijonų žmonių visame pasaulyje. Didžioji dalis pacientų – sergantys onkologinėmis ligomis, esantys komoje.

Kaune stacionarias gydymo paslaugas paliatyviems ligoniams teikia VšĮ K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė.

Siekiant informuoti visuomenę, Paliatyviosios medicinos draugija ir K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė organizuoja fotografijų parodas, rengia radijo laidų ciklus, veda paskaitas ir kitais būdais siekia informuoti visuomenę apie teikiamas paslaugas.

Paliatyvios pagalbos lovų yra ir LSMU Kauno ligoninės Slaugos klinikoje, LSMU Kauno klinikos Onkologijos ligoninės Paliatyviosios onkologijos skyriuje. Be to, miesto ribose ambulatorines paliatyviosios pagalbos paslaugas suaugusiems ir vaikams teikia Kauno miesto poliklinikos padaliniai. Neatlygintiną pagalbą į gyvenamąją vietą siūlo Kauno hospiso namai.

Simbolis – saulėgrąža

„Paliatyvioji pagalba – nėra vien tik sunkaus ar nepagydoma liga sergančio asmens slauga ir jo kančių sumažinimas. Tai nuolat tiesiama pagalbos ranka, kuri atitolina varginančius simptomus, padeda spręsti socialines ir psichologines paciento bei jo artimųjų problemas, stiprina norą gyventi bei susitaikyti su artėjančiu išėjimu.

Tai ne visada matoma, tačiau be galo svarbi sritis. Norėdami atkreipti gyventojų dėmesį į ją, nušviesime Kauno rotušę geltonai. Tai simboliška padėka kiekvienam specialistui, kuris savo laiką, energiją ir jėgas nepailstamai atiduoda kitiems, visapusiškai rūpinantis jų gerove”, – teigė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Andriuškienė.

Pirmadienio (spalio 11 d.) vakarą Kauno rotušę nudažys geltona šviesa, primenanti paliatyviosios pagalbos ženklą – saulėgrąžą. Jos sėklos simbolizuoja pacientus, o aplinkiniai žiedlapiai – specialistus, kurie apglobia meile, rūpesčiu ir atjauta.

Simboliška ir tai, kad saulėgrąžos galvas suka paskui saulę, iš Rytų į Vakarus, o naktį atsigręžia į Rytus, pasiruošusios sutikti naują dieną. Tai gyvenimiška pamoka – sutelkti dėmesį į šviesą, o ne į tamsą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl svarbu pradėti reabilitaciją iškart po traumos?
Traumos – dažna kasdienybės dalis tiek profesionaliems sportininkams, tiek žmonėms, kurie aktyviai gyvena ar dirba...
Kaip automobilio stabdžių sistema gali padėti išvengti traumų ir užtikrinti saugumą
Viena iš svarbiausių automobilio dalių, apie kurią dažnai pamirštame, yra stabdžių sistema. Nors galime būti įpratę regu...
Skrandžio siunčiami simptomai, kurių nevalia ignoruoti. Kada ryžtis gastroskopijai?
Deginantis rėmuo, skausmas ar pykinimas pavalgius – tai tik dalis simptomų, kurių vedami žmonės kreipiasi į virški...
Kaip pažangios technologijos keičia dantų atkūrimo procesą
Nors netekus dantų patariama kuo greičiau juos atkurti, nemažai žmonių vis dar mano, kad dantų implantacija – ilga...
Nauja tvarka keičia organų donorystės situaciją
Organų donorystės situacija išlieka sudėtinga – organų trūkumas ir ilgi laukiančiųjų sąrašai kelia didelį iššūkį m...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų