Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Ministras raginamas didinti paliatyviosios slaugos paslaugų prieinamumą

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2018-06-01 13:20:55

Seimo nario Mykolo Majausko iniciatyva Seimo nariai iš įvairių frakcijų kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą, atkreipdami dėmesį, kad paliatyviosios slaugos prieinamumas Lietuvoje yra nepakankamas, o reglamentavimas bei apmokėjimas už paslaugas – neatitinkantis poreikių.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuoyr.

Parlamentarai pateikia konkrečius reglamentavimo trūkumus, kai paliatyviosios slaugos pagalbą susiejant su pertekliniu indikacijų sąrašu, kritinės būklės pacientams ji tampa neprieinama arba prieinama vos kelios savaitės iki jų mirties.

Be to, paliatyvioji pagalba yra prieinama itin mažam pacientų skaičiui, paslaugų, apmokamų Privalomojo sveikatos draudimo (PSDF) biudžeto lėšomis, bazinės kainos neįtraukia būtinų profesionalų ir su paliatyviąja terapija susijusių paslaugų.

„Paliatyviosios pagalbos Lietuvoje reikia maždaug 18 tūkst. pacientų, iš kurių apie 10 tūkst. – aktyvi pagalba. Nepaisant to, reikiamos pagalbos stacionaruose šiuo metu sulaukia vos keli šimtai Lietuvos piliečių. Nors vis populiarėja ligoniams teikiama pagalba namuose, tačiau jai gauti taikomi pernelyg griežti kriterijai, todėl dažniausiai pacientai tokių paslaugų negauna arba gauna vos kelios savaitės iki mirties“, – pabrėžia Seimo narys M. Majauskas.

Kaip vieną iš svarbiausių šios srities problemų, paliatyviosios priežiūros ir terapijos specialistai įvardija retai kur Vakarų šalyse taikomą paliatyviosios pagalbos skyrimą ne tik pagal ligos diagnozę, bet ir pagal specifines ligos indikacijas, jos skyrimą tvirtinant gydytojų konsiliumui.

Kreipimosi autorių nuomone, tokie reikalavimai yra pertekliniai, ypač apsunkinantys ir pavėlinantys paliatyviosios pagalbos teikimą. Taikant dabar galiojančią tvarką, pacientai gauna paslaugą kelias paskutines savaites iki mirties, tačiau ne visą laikotarpį progresuojant ligai.

Paliatyviąją slaugą reglamentuojančiose norminiuose dokumentuose parlamentarai randa trūkumų ir dėl to, kad nėra nustatytas slaugytojų padėjėjų paslaugų apmokėjimas. Tokia situacija su pacientų higiena ir kitomis kasdieniškomis jų reikmėmis susijusius darbus palieka patiems slaugytojams ar jų artimiesiems, kurie juos atlieka savo nuožiūra, derindami su prioritetinėmis, stebėjimo ir medicininės pagalbos pareigomis. Toks paslaugų organizavimas neišvengiamai lemia situaciją, kuomet yra aukojamos kitos, kartais net prioritetinės palaikomojo gydymo funkcijos.

Pasak M. Majausko, atkreiptinas dėmesys ir į psichologinės pagalbos trūkumą, įskaitant ir konsultacijas pacientų artimiesiems. To akivaizdus įrodymas – šachmatininko Aleksandro Jegorovo, uždusinusio sunkiai sergančią motiną, Lietuvą sukrėtusi tragedija, liudijanti artimųjų lėtinių ligų sukeliamas psichologines pasekmes juos slaugantiems artimiesiems.

Kreipimesi į sveikatos apsaugos ministrą parlamentarai prašo padidinti reikalingos paliatyviosios pagalbos prieinamumą, jos skyrimą atsiejus nuo dabar taikomų indikacijų sąrašų ir teikiant ją šeimos gydytojo sprendimu, atsižvelgus į paciento būklę. Norint objektyviai pagerinti paliatyviosios pagalbos gavėjų gyvenimo ir jų priežiūros kokybę, siūloma pakeisti medicininės, ortopedinės ir kitokios technikos kompensavimo tvarką, ją taip pat susiejant su šeimos gydytojo diagnoze.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų