Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Pakartotiniai tyrimai ir merdinčių senukų gydymas – pinigų švaistymas?

Ligita Sinušienė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-12-19 00:02:47

Kodėl pacientą pervežus iš vienos ligoninės į kitą pakartotinai atliekami tie patys tyrimai, atlikti jau pirmojoje? Šį klausimą kelia portalo VLMEDICINA.LT skaitytoja, susirūpinusi Valstybinių ligonių kasų (VLK) lėšų panaudojimu. Tačiau portalo šnekintų įstaigų atstovai tvirtina, kad tokiu būdu pinigai tikrai nėra švaistomi.

© Algirdo Kubaičio nuotr.

Švaistomi pinigai?

„Ligonis atvežamas į priėmimo skyrių. Padaromi kraujo tyrimai, rentgenas. Nutariama vežti pacientą į kitą ligoninę. Ten nuvykus, vėl iš naujo atliekami tyrimai, daroma rentgeno nuotrauka“, - stebisi skaitytoja.

Moteriai korupcija dvelkia ir kompensuojamųjų vaistų skyrimo tvarka, kai, pavyzdžiui, 87-erių metų pacientui, kuriam išplitęs vėžys, suleidžiami 100 proc. kompensuojami vaistai, kurių vienos ampulės vertė - 330 eurų.

„Gal šituos pinigus galima panaudoti tiems, kuriems dar galima padėti? – klausia skaitytoja ir vardija dar kitą problemą. - Nuolat tenka mokėti už vėžio žymenis, nors reglamentuojama, kad tuo atveju, jeigu liga nustatyta, už juos apmoka ligonių kasos“.

Pacientų nediskriminuoja, kolegomis nepasitiki?

VLMEDICINA.LT pasidomėjo vienos didžiausių šalyje ligoninių – Santariškių klinikų – tyrimų atlikimo tvarka ir požiūriu į nepagydomai sergančius devyniasdešimtmečius. Klinikų atstovė leido suprasti, kad dėl amžiaus šioje įstaigoje pacientai nediskriminuojami, o štai kolegų darbu kitose įstaigose ne visada pasitikima.

„Gydymo įstaigos yra vykdytojos ir privalo vadovautis teisės aktų nuostatomis. Taip pat privalo gydyti pacientus nepriklausomai nuo to, kiek jiems metų. Neturi būti jokios diskriminacijos nei dėl amžiaus, nei dėl lyties”, - pabrėžė viešųjų ryšių specialistė Gitana Letukienė.

“Dėl tyrimų – būna visaip. Gydytojas, įvertinęs paciento būklę ir turimus duomenis, mato, ar reikia tyrimą kartoti, ar ne. Tai nėra taisyklė – kiekvienas atvejis yra individualus – tačiau kiekvienam gydytojui yra svarbiausia teisinga diagnozė ir tinkamas gydymas”, - aiškino G. Letukienė.

Sprendžia gydytojas

Ir vis dėlto ar tikrai tikslinga pacientui atlikti pakartotinius tyrimus, daryti rentgeno nuotraukas ligoninėje, jeigu jis ką tik atvežtas iš kitos gydymo įstaigos, kurioje visi šitie tyrimai jau buvo ką tik atlikti?

„Sergančio žmogaus būklė gali pasikeisti per vieną dieną ar net per valandą, todėl tik gydytojas gali nuspręsti, ar tyrimus bei rentgeno nuotraukas reikia atlikti pakartotinai. Atkreipiame dėmesį, kad teisės aktais nėra apibrėžta, kas kiek laiko sergančiam žmogui reikia atlikti tyrimus, todėl tai sprendžia gydytojas, atsižvelgdamas į paciento būklę“, - VLK specialistų atsakymą perduoda Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Alina Žilinaitė.

Aiškindama kompensuojamų vaistų skyrimo tvarką specialistė antrino kolegei iš Santariškių klinikų: „Vaistų kompensavimo tvarka visiems žmonėms yra vienoda, todėl skiriant medikamentus yra atsižvelgiama į diagnozę, ligos sudėtingumą, o ne į paciento amžių“.

Apmoka PSDF

Atsakydama į portalo skaitytojos keliamą klausimą dėl vėžio žymenų apmokėjimo, A. Žilinaitė pabrėžė, kad už gydytojo paskirtus tyrimus ar procedūras privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustas pacientas neturėtų mokėti papildomai, nes tai turi būti įskaičiuota į paslaugos kainą. Apskritai VLK nuolat primenanti žmonėms, kad tuo atveju, jeigu gydymo įstaigoje paprašoma susimokėti už procedūras, tyrimus ar vaistus, pirmiausia reikėtų klausti gydančio gydytojo, už ką prašoma mokėti, o nesulaukus aiškaus atsakymo, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigos administraciją. Jeigu ir gydymo įstaigos administracija nesuteikianti informacijos, tuomet vertėtų kreiptis tiesiai į ligonių kasas.

Pirmoji pasiūloma – nemokama paslauga

Specialistės aiškinimu, gydymo įstaigoms, sudariusioms sutartis su ligonių kasomis dėl paslaugų teikimo, sumokama už gydymo paslaugas PSDF lėšomis. Apmokėjimo už gydymo paslaugas sąlygos (už kokias paslaugas, kokiomis sąlygomis ir kokia kaina yra mokama) yra nustatomos sveikatos apsaugos ministro įsakymuose. Tie patys reikalavimai galioja visoms sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis sudariusioms sveikatos priežiūros įstaigomis.

Pacientams, kurie kreipiasi į įstaigą, sudariusią sutartį su ligonių kasomis, verta žinoti, kad joje turi būti skelbiama ši informacija: išsamus PSDF lėšomis apmokamų (apdraustiesiems nemokamų) sveikatos priežiūros paslaugų, teikiamų pagal sutartį su teritorinėmis ligoninių kasomis, sąrašas, šių paslaugų teikimo tvarka ir sąlygos. Privaloma informuoti, kad šių paslaugų išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis ir teikiamos be jokio papildomo mokesčio. Be to, pacientui visada pirmiausia turi būti pasiūlyta nemokama paslauga.

Mokama tik pacientui apsisprendus

Susimokėti pacientui pačiam gali tekti tik vienu atveju, jeigu jis pats nusprendžia pasirinkti brangesnę procedūrą ar medikamentus, nei apmoka ligonių kasos. Tai pacientas gali pasirinkti savo valia, parašu patvirtindamas sutikimą, ir mokėti ne visą kainą, o kainų skirtumą (tarp ligonių kasų apmokamos ir pasirinktos brangesnės paslaugos).

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų