Naujoje studijoje, publikuotoje žurnale „Scientific Reports“, rašoma apie mokslininkų sukurtą ultravioletinių (UV) spindulių lempą, kuri pajėgia sunaikinti gripo virusą nepakenkdama žmogaus odai ar akims. Tikimasi, kad šis išradimas greitai taps plačiai prieinamas ir apsaugos nuo sezoninio gripo plitimo tokiose masinio susibūrimo vietose, kaip mokyklos, ligoninės ar oro uostai, – rašo time.com.
„Jau seniai žinoma, kad UV šviesa yra itin efektyvi naikinant mikroorganizmus. Dėl to ją skleidžiantys prietaisai naudojami ligoninėse sterilizuojant medicininius įrankius ar geriamojo vandens išvalymui žemės užkampiuose. Tačiau įprastinės lempos nėra saugios žmonėms. Ilgalaikis buvimas jų poveikio zonoje gali lemti odos vėžio ir kataraktos atsiradimą. Tad iki šiol jos buvo naudojamos tada, kai aplink nėra žmonių. Pavyzdžiui, tokiu būdu galima sterilizuoti ligoninės palatą, tačiau tik tuomet, kai ji tuščia.“, – komentavo vienas iš studijos autorių (The Center for Radiological Research at Columbia University Irving Medical Center).
Maždaug prieš 5 metus tyrėjų komandai iš Kolumbijos universiteto kilo mintis apie potencialų šios problemos sprendimo būdą – panaudoti UV-C spektro šviesą, kurios bangų ilgis trumpesnis. Mokslininkai iškėlė hipotezę, kad tokie spinduliai vis dar pajėgūs sunaikinti mikrobus, tačiau negali pereiti apsauginių odos ir žmogaus akies sluoksnių.
„Mes norėjome gauti visus UV šviesos suteikiamus privalumus ir tuo pačiu išvengti visos neigiamos įtakos sveikatai. Ankstesnės studijos su gyvūnais ir žmonėmis parodė, kad UV-C šviesa yra saugi. Jai veikiant nepastebėtas joks odos ar akių ląstelių pažeidimas, o juk seniai žinoma, kad įprasta UV šviesa sukelia didelę biologinę žalą“, – sakė mokslininkai.
Dabar įrodyta, kad UV-C šviesa efektyviai sunaikina gripo virusą. Atliekant tyrimą į kamerą buvo prileista oro lašelių su H1N1 sezoninio gripo virusais, o vėliau įjungta mažo intensyvumo UV-C šviesą skleidžianti lempa. Pastebėta, kad naudota šviesa nukenksmino virusus beveik taip pat efektyviai kaip įprastai naudojami UV spinduliai.
Mokslininkai įsitikinę, kad tokio tipo UV šviesa galėtų būti saugiai naudojama visose viešose vietose, kur itin didelė virusų cirkuliacija. Be to, šis metodas, priešingai nei skiepai, apsaugotų nuo visų gripo viruso padermių, įskaitant ir naujai atsiradusias. Nors sunku nuspėti, kada išradimas bus pradėtas plačiai taikyti, tačiau jo ateitimi neabejojama.
Gripas – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir didžiausią pavojų kelianti dėl galimų komplikacijų: plaučių uždegimo, bronchito, lėtinių ligų paūmėjimo. Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra, sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, bendras silpnumas. Rečiau pasitaiko virškinimo sistemos sutrikimus primenantys simptomai – pilvo skausmas, vėmimas, viduriavimas. Tad skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui (ypač priklausantiesiems rizikos grupei).