Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Į ligoninę neša sveikatą bloginančius maisto produktus

vlmedicina.lt | 2015-06-17 15:34:21

„Pontem“ užsakymu atlikta Vilniaus, Šiaulių, Raseinių bei Kėdainių ligoninių pacientų apklausa atskleidė, kad šalia subalansuoto ir specifinei ligai pritaikyto ligoninės maisto, kuris visiškai atitinka dienos kalorijų poreikį, net 40 proc. respondentų papildomai valgo iš parduotuvės pirktą ar giminaičių atneštą maistą.

Ligoninės maistas
Valgiaraščio sudarymas sergančiam ligoniui yra specialiai parenkamas pagal jo ligos ypatumus, todėl nevertėtų piktnaudžiauti atsineštiniu maistu. © Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Apklausa atsikleidė, jog dar ne visi pacientai žino, jog gydymo įstaigose meniu sudaromas atsižvelgiant į gydytojų dietologų rekomendacijas.

„Nors daugiau nei pusė apklaustųjų nurodė žinantys, jog valgiaraščiai rengiami derinant juos su mitybos specialistais, visgi 34 proc. teigė tokių žinių stokojantys – tokiu būdu ir atsiranda mitai, kad ligoninės maistas neskanus, – komentavo maistą gydymo įstaigoms tiekiančios bendrovės „Pontem“ generalinė direktorė Audronė Tendzegolskienė. – Tačiau būtų neteisinga lyginti sveiką ir riebų maistą tarpusavyje, svarbiausia suvokti, kad subalansuota mityba – tai svarbi sėkmingo gydymo dalis.“

Mitybos ekspertai vieningai sutaria, kad nesveikais užkandžiais lepinant negaluojančius artimuosius, dažniausiai padaroma „meškos“ paslauga. Juk ligoninių pacientai valgo jiems specialiai parinktus produktus, kuriuose yra apskaičiuotas tiek būtų maistinių medžiagų kiekis, tiek atsižvelgta į kitus specifinius poreikius.

„Siekiame, kad ligoninės pacientai bei, žinoma, jų artimieji suprastų, kad valgiaraščio sudarymas sergančiam ligoniui yra specialiai parenkamas pagal jo ligos ypatumus, todėl nevertėtų piktnaudžiauti atsineštiniu maistu“, – perspėjoA. Tendzegolskienė.

Artimieji ypač mėgsta lepinti giminaičius jogurtais ar varškės sūreliais, kurie neretai laikomi sveikais maisto produktais ir yra dideliais kiekiais gabenami ligoniams. Visgi daugelis žmonių neteisingai perdėtai laiko naudingais šiuos produktus, painiodami jų maistinę sudėtį.

„Iš aplinkinių tenka girdėti, kad jogurte gausu organizmui naudingos „statybinės“ medžiagos – baltymų, tačiau mažai kas atkreipia dėmesį, kad baltymų ten tikrai nėra daug, o daug gausiau angliavandenių – cukraus –todėl jogurtai tikrai nėra tokie vertingi, – dėmesį atkreipė mitybos konsultantė Eglė Vasiliauskaitė. – Be to, jie neretai būna praturtinti riebiais priedais, pavyzdžiui, šokoladu. Kalbant apie varškės sūrelius, vėlgi, daugumai atrodo, kad tai itin sveikas užkandis, tačiau varškės sūrelis ir varškė – du skirtingi produktai“.

Pasak E. Vasiliauskaitės, varškės sūreliuose taip pat gausu nenaudingų riebalų, cukraus. Todėl artimiesiems reikėtų labai gerai pagalvoti, kokius maisto produktus jie perka ligoniams. Pavyzdžiui, vis dar populiaru nešti sultis, kurias derėtų rinktis labai atsakingai. Pirmiausia, ne visos sultys yra natūralios, kai kurios tebūna sulčių gėrimas, kuriame daug cukraus bei dirbtinių maisto priedų, dažiklių.

„Ligonio fizinis aktyvumas yra sumažėjęs, todėl jam tikrai nėra reikalingas toks pat kalorijų kiekis kaip daugiau judančiam žmogui. Sultyse gausu angliavandenių, kurie yra energijos šaltinis, bet jų neišeikvojus, jie kaupiasi ir virsta riebalų pertekliumi. Norėdami, kad ligonis greičiau gytų ir jaustųsi gerai, nereikia jam „piršti“ nereikalingų produktų ar papildomų ir jam visiškai nereikalingų kalorijų“, – kalbėjo E. Vasiliauskaitė.

A. Tendzegolskienės teigimu, atsižvelgiant į ligoninėse atliktų apklausų rezultatus, meniu pacientams yra atnaujinamas, stengiamasi, kad jų racionas pasipildytų naujais, sveikais ir subalansuotais patiekalais.

Tyrime dalyvavo 884 respondentai. Apklaustieji vienodai teigiamai įvertino tiek ligoninės pusryčių, pietų ar vakarienės skonį, tiek ir įvairovę, porcijos dydį bei šviežumą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų