Šiemet vasara nelepina pernelyg maloniais orais, todėl dažnas Lietuvos gyventojas savo atostogų planus perkelia į užsienio šalis. Tačiau skubant pasprukti nuo lietingų orų, gali pasimiršti svarbūs daiktai, o tarp jų – Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK). Ligonių kasos specialistai primena, kad pamiršus kortelę, galima savarankiškai susiformuoti ir į mobilųjį įrenginį parsisiųsti ją pakeičiantį sertifikatą.
„Europos sveikatos draudimo kortelę pakeičiantys sertifikatai nepraranda populiarumo. Jų kasmet išduodama vis daugiau. Šiais metais ligonių kasa jau išdavė per 17 tūkst. sertifikatų. Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems keliautojams tai nepamainoma paslauga: skubiai prireikus būtinosios medicinos pagalbos Europos šalių gydymo įstaigose ir su savimi neturint kortelės arba kelionės metu ją praradus, sertifikatas užtikrins nemokamą pagalbą“, – sako Valstybinės ligonių kasos (VLK) Gyventojų aptarnavimo departamento vadovė Dalia Miniauskienė.
Sertifikatą galima patogiai suformuoti ir sau, ir savo vaikams. Procesas vyksta ligonių kasos informacinėje sistemoje, prie kurios galima prisijungti patvirtinus savo tapatybę per Elektroninių valdžios vartų portalą. Sertifikatas suformuojamas iškart su galimybe jį atsisiųsti į savo mobilųjį telefoną ar kitą įrenginį.
Jei aplinkybės svečioje šalyje susidėlioja taip, kad prisijungti prie informacinės sistemos nėra galimybės, dėl sertifikato užsakymo galima kreiptis į šalies, kurioje viešima, valstybinio sveikatos draudimo įstaigą. Prireikus, ši įstaiga kreipsis į ligonių kasą Lietuvoje su prašymu atsiųsti kortelę pakeičiantį sertifikatą.
Tiek kortelė, tiek ją pakeičiantis sertifikatas, apdraustiesiems išduodami nemokamai, tačiau svarbu žinoti, kad sertifikatas galioja iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, todėl kitą mėnesį reikia jį susiformuoti iš naujo. Be to, jei gyventojo privalomasis sveikatos draudimas galioja ne visą kalendorinį mėnesį, sertifikatas galios iki šio draudimo galiojimo paskutinės dienos. Nustojus galioti draudimui, nei kortele, nei sertifikatu naudotis nebus galima.
Kaip ir kortelė, sertifikatas garantuoja, kad Europos Sąjungos šalyse, taip pat Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje bei Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje patirtas būtinosios medicinos pagalbos išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasa tos šalies nustatyta tvarka ir įkainiais. Kortelės arba sertifikato turėtojams, užsienyje patyrus traumą ar ūmiai susirgus, gydymo įstaigoje pakanka pateikti vieną iš šių dokumentų.
Būtina žinoti, kad nei kortelė, nei ją pakeičiantis sertifikatas nepadengia už valstybinės sveikatos sistemos ribų teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų. Taip pat ligonių kasa nekompensuoja papildomų mokesčių, pavyzdžiui, transportavimo, maitinimo, komforto (atskira palata ar kt.), taip pat paciento pageidavimu atliktų papildomų tyrimų.
Vis dėlto ligonių kasos specialistai ragina nesijaudinti, jei viešint užsienyje prireiktų būtinosios medicinos pagalbos neturint nei kortelės, nei sertifikato. Tokiu atveju išlaidas už suteiktas medicinos paslaugas turėtumėte padengti savo lėšomis, o grįžę į Lietuvą, galite kreiptis į ligonių kasą dėl išlaidų kompensavimo ir pateikti apmokėjimą patvirtinančius bei medicininius dokumentus.