Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Nemokamai vėžio prevencijai – milijonai

vlmedicina.lt | 2014-01-28 11:04:03

Žmonės turėtų kur kas drąsiau kilti į kovą su vėžiu ir aktyviau dalyvauti Lietuvoje vykdomose prevencinėse programose, pagal kurias gali nemokamai išsitirti, ar nėra rizikos susirgti vėžiu ir taip laiku užbėgti šiai klastingai ligai už akių. Jiems reikėtų aktyviau naudotis valstybės siūlomomis galimybėmis nemokamai pasitikrinti sveikatą. Nepaisant to, kad gauti profesionalių medikų įvertinimą nieko nekainuoja, gyventojai tai daro vangiai.

Pacientų forumas
Valstybinės ligonių kasos nuotr.

Tokie raginimai išsakyti Valstybinėje ligonių kasoje prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) vykusiame Pacientų forumo narių, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vyriausiųjų respublikos ir kraštų specialistų, SAM vadovybės ir VLK atstovų susitikime.

Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio teigimu, laiku atlikta profilaktinė apžiūra gelbsti gyvybes. „Aišku viena: mirties nuosprendis yra ne vėžys, o žmogaus nesirūpinimas savimi. Laiku nustatyta onkologinė liga gali būti išgydoma. Tam, kad gydymas būtų dar efektyvesnis, nuo lapkričio 1 d. jau veikia Kauno krašto onkologinis klasteris. Nuo vasario 1 d. aukščiausios kvalifikacijos onkologų konsultacijų sulauks ir Aukštaitijoje bei Pietryčių Lietuvoje gyvenantys onkologiniai ligoniai“, – sakė ministras V. P. Andriukaitis.

VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėjos Daivos Berūkštienės teigimu, pacientams nereikia mokėti nei lito už paslaugas, kurios suteikiamos pagal šiuo metu vykdomas 6 prevencines programas.

„Šios paslaugos yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Kaip ir kasmet, taip ir šiemet, joms įgyvendinti skirta užtektinai lėšų. Todėl gydymo įstaigoms, sudariusioms sutartis su ligonių kasomis, bus visiškai apmokėtos suteiktų paslaugų pagal šias programas išlaidos. Kasmet žmonės tampa vis labiau sąmoningi ir aktyviau dalyvauja minėtose programose, bet to negana, aktyvumas turėtų būti dar didesnis“, – tvirtino D. Berūkštienė.

Visoms šioms prevencinėms programoms įgyvendinti 2014 m. suplanuota skirti daugiau kaip 37 mln. litų, 2013 m. buvo skirta 34 mln. litų, 2012 m. – 37 mln. litų. 2013 metais pagal šias programas nemokamai išsityrė beveik 687 tūkst., 2012 m. – daugiau kaip 691 tūkst. žmonių.

Vytenis Povilas Andriukaitis
Vytenis Povilas Andriukaitis. Valstybinės ligonių kasos nuotr.

Daugelyje Vakarų Europos valstybių prevencinės programos, padedančios dar ankstyvoje stadijoje diagnozuoti vėžį ir užbėgti jam už akių, pradėtos vykdyti jau prieš kelis dešimtmečius ir buvo pasiekta gerų rezultatų. Užsienio patirtis ir moksliniai tyrimai rodo, kad įgyvendinant gimdos kaklelio, krūties, storosios žarnos vėžio atrankinės patikros programas Europos Sąjungos specialistų rekomenduojamose amžiaus grupėse, galima gerokai sumažinti mirtingumą nuo šių ligų. Pavyzdžiui, Islandijoje taikant atrankinę patikrą dėl gimdos kaklelio vėžio per 35 metus sugebėta mirtingumą nuo šios ligos sustabdyti net 80 procentų. Lietuva irgi gali pasigirti laimėjimais gelbstint pacientų gyvybes nuo vienos klastingiausių šio amžiaus ligų – vėžio. Štai moterų mirtingumas per dešimtmetį, kuomet pradėta įgyvendinti prevencinė programa dėl gimdos kaklelio vėžio, sumažėjo beveik trečdaliu.

Daiva Berūkštienė
Daiva Berūkštienė. Valstybinės ligonių kasos nuotr.

Lietuvoje įgyvendinamos ir kitos prevencinės programos – dėl krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų. Viena prevencinė programa skirta ir vaikams. Pagal ją vaikų krūminiai dantys nemokamai dengiami silantais – specialia apsaugine medžiaga, kuri dantis apsaugo nuo karieso, neleidžia pradėti anksti gesti.

VLK primena, kad norintieji savo sveikatą pasitikrinti pagal minėtas prevencines programas, turėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Jis skirs jose numatytus tyrimus. Vaikų dantis silantais gali padengti gydytojai odontologai arba burnos higienistai, dirbantys gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl šių paslaugų finansavimo.

Valstybinė ligonių kasa

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų