Imbieras (ginger) Ajurvedoje naudojamas jau apie 5 tūkst. metų. Jo sveikatinančios savybės patikrintos laiko ir netgi mokslinių tyrimų. Tai vienintelis prieskonis, kuris beverdant išsaugo visas savybes.
Jauni imbiero šakniastiebiai sultingi ir mėsingi, labai švelnaus skonio, puikiai dera su kopūstų salotomis, troškiniais, košėmis.
Jo dedama į pyragus, sausainius, meduolius, imbierinį limonadą. Džiovintas barstomas ant sumuštinių.
Imbieras turtingas vitaminų C, B1, B2, A, jame gausu magnio, fosforo, kalcio, taip pat aptinkama geležies, kalio, natrio ir cinko.
Ajurvedoje minima daug imbiero gydomųjų savybių. Jis padeda gydyti daugelį odos ligų, alergiją, bronchinę astmą, smegenų kraujotakos sutrikimus. Imbieras stiprina imunitetą, didina psichikos stabilumą stresinėse situacijose, malšina žarnyno spazmus. Be to, jis skatina virškinimą, gydo peršalimo ir plaučių ligas, padeda plaučių audiniams lengviau pasisavinti deguonį, normalizuoja skydliaukės veiklą, stimuliuoja kraujotaką, šalina toksinus iš organizmo, valo žarnyną ir inkstus, šalina gleives iš plaučių. Jis maitina odą, šildo kūną ir padidina prakaitavimą. Antikoaguliantas, kuris slopina trombocitų agregaciją.
Imbieras subalansuoja visas tris došas, tačiau pita konstitucijos žmonėms vartoti patartina minimaliais kiekiais. Džiovintas imbieras yra koncentruotesnis ir pita došą suaktyvina dar labiau.
Antiuždegiminių savybių dėka imbieras padeda sumažinti skausmą ir mažina uždegimą, susijusių su artritu, reumatu ir raumenų spazmais.
Draudžiama imbierą naudoti tais atvejais, kai padidėjęs skrandžio rūgštingumas, kraujuojama (įskaitant menstruacijas), lėtines odos ligų formas. Išskyrus šiuos atvejus, imbieras yra puikus prieskonis, kuris gali būti naudojamas kasdien.
Daugumoje ajurvedinių mišinių imbieras naudojamas kaip didinantis kitų vaistažolių gydomąsias savybes.
Receptai
Tobula arbata – tai imbieras, medus bei citrinos, apelsino ar ananaso sulčių šlakelis. Ji grąžina jėgas fiziškai ar psichiškai pervargus, sušalus.
Jeigu pakramtysime griežinėlį šviežio imbiero su žiupsneliu druskos 10 min. iki valgio - tai sužadins apetitą ir pakurstys virškinimo ugnį.
Profilaktiškai nuo gripo, peršalimo ir kosulio labai teigiamai veikia arbata iš pusės arbatinio šaukštelio džiovinto imbiero, tokio pat kiekio cinamono ir pankolio puodeliui vandens.
Nuo užkimimo, kosulio padeda mišinukas iš 1 arbatinio šaikštelio imbiero sulčių, 1 arbatinio šaukštelio citrinos sulčių ir dviejų žiupsnelių druskos.
Nuo galvos skausmo, kurį sukelia peršalimas, darome aplikacijas iš pusės arbatinio šaukštelio džiovinto imbiero su vandeniu ir dedame ant kaktos. Tačiau pita tipo žmonėms reikia elgtis atsargiai su šia priemone, nes gali sukelti silpnus odos nudegimus. Todėl po procedūros šitą vietą reikia nuplauti.
Santykiu 1:4 kruopščiai maišome šviežio imbiero sultis su džiovinto imbiero milteliais grūstuvėje, kol gausis tiršta masė. Iš šitos masės padarome žirnio dydžio rutuliukus ir geriame 3 kartus per dieną. Derinyje su medumi mažina kapha došą, su mėtomis ar eukaliptu – pita, su druska - vata.
Esant sąnarių skausmams galima pasidaryti puikų aliejų masažams žiemai arba šaltam rytui. Tereikia gaminant ghi idėti šviežio imbiero.
Atsikosėjimui lengvinti sergant astma: šaukštelį šviežio imbiero sulčių sumaišome su šaukšteliu maltos vaistinės ožragės puodeliui karšto vandens ir trupučiu medaus.
Kramtoma imbiero šaknis sumažina pykinimą ir vėmimą, sukeltą radiacijos ir chemoterapijos, taip pat nėštumo metu.
Imbieras puikiai dera su juodaisiais pipirais, eukaliptu, rožėmis, kedru, kalendra ir visais citrusiniais vaisiais
Mokslo patvirtintos savybės
Pastaraisiais dešimtmečiais atlikti tyrimai patvirtino ir seną ajurvedos medicinos teiginį, kad imbieras sumažina pykinimą bei padeda nuo jūros ligos – jau gaminamos ir imbiero kapsulės.
Ištirta, kad imbieras absorbuoja bei neutralizuoja toksinus ir skrandžio rūgštį.
Mičigano universiteto tyrimai parodė, kad imbiero preparatai padeda naikinti kiaušidžių vėžio ląsteles.
Imbieras veikia kaip naudingas maisto produktų konservantas.
Moksliniai tyrimai su rodo, kad imbieras gali būti naudingi gydant cukrinį diabetą.