Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Naujų antibiotikų, galinčių įveikti atsparias bakterijas, paieškos (1)

vlmedicina.lt | 2013-02-22 00:03:34

 Pagrindinių antibiotikų klasių atradimas (1940 - 1962 m.) žadėjo stulbinamą pergalę prieš infekcinių ligų sukėlėjus. Tačiau nekontroliuojamas antibiotikų vartojimas paskatino atsparių bakterijų štamų atsiradimą. Pastaruoju metu ir tokių, kurie atsparūs visiems be išimties antibiotikams. O naujų antibiotikų klasių per pastaruosius dešimtmečius neatrasta. Mes grįžtame į erą be antibiotikų, kai gydyti infekcinių ligų neturėsime kuo.

Antibiotikai
Redakcijos archyvo nuotr.

Antibiotikų ieško vandenyno dugne

Mokslininkai viliasi naujus antibiotikus rasti vandenyno gelmėse. 8 mln. svarų (32030929,46 Lt) finansuojamas naujas projektas, kuris skirtas mikroorganizmų paieškai vandenyno dugne.

Darbo grupei vadovauja prestižinio Aberdyno universiteto (Škotija) mokslininkai. Projekto tikslas yra sukurti naujus modernius preparatus, kurie padės susidoroti su atspariais antibiotikams bakterijų štamais.

Darbai prasidėjo didžiausioje Ramiojo vandenyno giliavandenėje įduboje, vadinamajame Peru-Čilės lovyje (arba Atakamos lovys). Jo gylis apie 5900 km, o plotis apie 30-90 km. Taip pat tiriamos duobės netoli Naujosios Zelandijos, Antarktidos ir Norvegijos.

Specialiais prietaisais bus leidžiamasi į giliausius užkampius rinkti pavyzdžių. Manoma, kad čia, ekstremaliomis sąlygomis, galima aptikti organizmus, produkuojančius antibiotikus. Gavus unikalių bakterijų ar grybelių, eksperimentus bus bandoma perkelti į laboratorijas.

Tyrimai tęsis apie 18 mėnesių. Jeigu mokslininkams pavyks sukurti naujus junginius, modernūs antibiotikai pasirodys artimiausiame dešimtmetyje.

Pasaulio ekspertai skatina mokslininkus sparčiau vykdyti paieškas. Kiekvieną minutę vis daugiau pacientų užsikrečia rezistentiškais patogenais, kurių, prognozuojama, neturėsime kuo įveikti.

Statistika apie bakterijų rezistentiškumą

Infekcinių ligų gydytoja  Julija Petrina „Vakarų Lietuvos mediciną“ informavo,  kad šiuo metu Lietuvoje, kaip ir kitose pasaulio valstybėse, stebimas Staphylococcus aureus, kitų Streptococc‘ų ir Enterococc‘ų, Pseudomonas aeruginosa, Clostridium difficile, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Mycobacterium tuberculosis atsparumas vienam ar keliems antibiotikams. Taip pat neseniai imta registruoti Acinetobacter baumannii, Salmonella rūšių atsparumas antibakteriniams preparatams.

Gydytojos pateiktais statistikos duomenimis, daugiau kaip 50 proc. Klebsiella pneumoniae yra atsparios III kartos cefalosporinams, apie 25 proc. - atsparios fluorchinolonams ir aminoglikozidams. Laimei, mažiau kaip 1 proc. šių bakterijų atsparios plataus spektro antibiotikams - karbapenemams.

2010-2011 m. buvo registruota nuo 5 iki 10 proc.  E.coli, atsparių III kartos cefalosporinams.

2010 m. registruota, kad Lietuvoje yra nuo 10 iki 25 proc.  S. aureus, rezistentiškų meticilinui.

Kasmet pasaulyje užregistruojama 440 tūkst. naujų keliems vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų, o daugeliui vaistų atspari tuberkuliozė nustatyta 64 valstybėse. Lietuvoje nuo 6 iki 12 proc. naujai nustatytų tuberkuliozės atvejų yra atsparūs keliems vaistams.

Svarbiausia – racionaliai vartoti antibiotikus

Kurie antibiotikai pastaraisiais dešimtmečiais tapo neveiksmingi? „Kol kas situacija Lietuvoje stabilizavosi - sugriežtinta antibakterinių preparatų pardavimo tvarka, taikomi racionalūs antibakterinių preparatų skyrimo principai. Kelerius metus matome stabilius atsparumo rodiklius. Šiuo metu nėra nė vieno antibiotiko, kuris būtų visiškai neveiksmingas. Tačiau esant galimybei kiekvienu individualiu atveju įtariant bakterinę infekciją imami pasėliai ir nustatomas individualus bakterijų jautrumas antibiotikams“, - paaiškino J. Petrina.

O  kol mokslininkai ieško naujų išeičių, vienintelė kol kas išliekanti galimybė, gydytojos nuomone,  – racionalus antibiotikų vartojimas.

Būtina skirti antibiotikus tik vadovaujantis mokslinėmis rekomendacijomis, atlikus tyrimus ir diagnozavus tikslų ligos sukėlėją. Neskirti antibiotikų neatlikus tyrimų ir neįsitikinus, kad tai yra tikrai bakterinė infekcija.

Jei įmanoma, skiriami kuo siauresnio spektro antimikrobiniai preparatai, padedantys įveikti tam tikrą infekciją, o ne plataus spektro antibiotikai.

Pacientai turėtų vartoti antibiotikus griežtai nustatytu laiku, nepraleisti dozių.

Reikėtų paaiškinti pacientams, kaip palengvinti peršalimo ir gripo simptomus be antibiotikų.

Taip pat reikia mažinti antibakterinių preparatų vartojimą  žemės ūkyje ir maisto pramonėje.

vlmedicina.lt

Šaltinis

https://www.meddaily.ru/article/15feb2013/vpadina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų