Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

„Mūsų tikslas – skatinti bendruomeniškumą“(1)

Laima Švedaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2011-02-04 10:29:28

„Šiandien bendruomeniškumo stoka  yra akivaizdi. Pacientai dažnai būna nusiteikę  prieš medikus, medikai turi kitą problemą – bijo viešai pasakyti savo nuomonę“, - teigia viena iš portalo „Vakarų Lietuvos medicina“  atsiradimo iniciatorių klaipėdietė advokatė Indrė Butvilė.

 

Advokatė Indrė Butvilė

 

Kaip gimė idėja įkurti tokią svetainę?

Norėjosi, kad atsirastų vieta,  kurioje laisvai galėtų kalbėti, išdėstyti savo argumentus skirtingos sveikatos apsaugos sistemos interesų grupės - medikai, pacientai, žiniasklaidos atstovai, apskritai visuomenė.  Mūsų, svetainės kūrėjų, nuomone, šiuo metu Lietuvoje trūksta tokias interesų grupes vienijančios platformos, vietos, kur visi  galėtų drąsiai dalintis savo mintimis, įsitikinimais, gyvenimo filosofija,  teikti pasiūlymus, ką, jų manymu, reikėtų tobulinti sveikatos apsaugos sistemoje. Vieni tą sistemą labai kritikuoja, kiti kaip tik – giria. Yra įvairių nuomonių. Mes norime, kad visos nuomonės  susieitų vienoje vietoje, nes tik iš tokio dialogo gali gimti naujos ir konstruktyvios idėjos.

Kodėl  svetainė vadinasi  „Vakarų Lietuvos medicina“?

Pasigedome portalo, kurio dėmesio centre būtų Vakarų Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos, medikai ir pacientai. Gydytojų asociacijos, pacientų organizacijos  daugiausia veikia Vilniuje, Kaune, ten koncentruojamos ir sveikatos sistemos politiką formuojančios institucijos.  Tad  susidaro įspūdis, kad  Vakarų Lietuvos medicinos įstaigos, medikai ir pacientai lieka lyg ir nuošaly.  Norėjosi, kad Vakarų Lietuvos gyventojai turėtų sau artimesnę svetainę.

Koks yra svetainės tikslas?

Trumpai galėčiau atsakyti taip: skatinti bendruomeniškumo jausmą tarp medikų, pacientų, žiniasklaidos ir  visos visuomenės.

Šiandien bendruomeniškumo stoka, manau, yra akivaizdi. Pacientai dažnai būna nusiteikę  prieš medikus, medikai turi kitą problemą – bijo viešai pasakyti savo nuomonę, ir todėl dažniausiai skaitome ar girdime tik ligoninių vyriausiųjų  gydytojų, ministerijos atstovų ar kitų sveikatos apsaugos politiką formuojančių  asmenų balsą.

Kodėl Jūs, būdama advokatė, domitės sveikatos apsauga? Ar dažnai tenka kreiptis į gydytojus pagalbos – sau, šeimai? Kokį įspūdį apie šią sistemą susidarėte?

Sveikata, kaip ir žmogaus gyvybė, yra viena iš pagrindinių vertybių. Todėl domėtis sveikatos apsauga, rūpintis sveikata yra mano, kaip advokatės, pareiga.

Ačiū Dievui, didelių sveikatos problemų neturiu nei aš, nei mano namiškiai.  Tačiau esu daugiavaikė mama, ir normalu, kad vaikai serga, tad į gydytojus tikrai tenka kreiptis, ir neretai.  Bet negaliu sakyti, kad  sveikatos apsaugos sistema esu nusivylusi. Kai reikia, visuomet sulaukiu kvalifikuotos pagalbos.

Vis dėlto sveikatos apsaugos sistemoje matau problemų, kurias būtina kaip įmanoma greičiau  ir efektyviai spręsti. Iš savo artimų žmonių patirties žinau, kad, pavyzdžiui,   žmonėms, sergantiems rimtomis ligomis, tenka nueiti kryžiaus kelius, kad gautų jiems gyvybiškai reikalingų vaistų. Yra daug žmonių, kurie negali sau leisti brangaus gydymo ir neturi jėgų kovoti dėl valstybės finansuojamo ar nors iš dalies finansuojamo gydymo. Šią problemą būtina spręsti neatidėliojant, nes kalba eina apie žmogaus gyvybę. Kelia pasipiktinimą tai, kad mūsų, mokesčių mokėtojų,  pinigai yra švaistomi  pavienių žmonių interesams, norėtųsi, kad pinigai keliautų tiems, kam jų labiausiai reikia.

Kuo ši svetainė bus naudinga pacientui? Medikui? Eiliniam piliečiui?

Šios svetainės auditorija  -ir  medikai, ir pacientai, ir žiniasklaidos atstovai -  galės diskutuoti, keistis informacija arba tiesiog skaityti jau parengtus kompetentingus  straipsnius sveikatos apsaugos politikos formavimo, sveikatinimo temomis. Man pačiai įdomu kuo daugiau sužinoti apie tai, kaip  išvengti rimtų ligų, „neįsisirgti“.

Pacientams ketiname  teikti  informaciją apie tai, kaip elgtis, jei yra padaryta žalos sveikatai.

Pacientai, kurie yra patenkinti jiems suteiktomis sveikatos apsaugos paslaugomis, galės už tai viešai padėkoti medikams. Tai, manau, labai svarbu, nes šiandien mes daugiau girdime apie medikų padarytas klaidas, o juk padaroma ir labai daug gero. Pasigendu  elementaraus dėkingumo.

Kuo ši svetainė bus naudinga medikams? Jie galės rasti sau naudingos informacijos, drąsiai, necenzūruojami  rašyti tai, ką galvoja apie sveikatos sistemą, domėtis kolegų nuomonėmis, sveikatos sistemos naujovėmis. Tiesiog būti bendruomeniški.

Ar, kaip advokatė, sulaukiate skundų dėl sveikatos priežiūros sistemos darbo, medikų klaidų? Kokią šią sistemą mato jūsų klientai? Kuo pacientams, medikams bus naudinga svetainėje pateikta teisinė informacija?

Taip, sulaukiu tokių skundų ir prašymų padėti. Retai kada išgirstu teigiamų atsiliepimų apie dabartinę sveikatos apsaugos sistemą ir teikiamas medicinines paslaugas. Yra suformuota  viešoji nuomonė, kad mūsų sveikatos apsaugos sistema - bloga, medikai – blogi. Kartais tokį požiūrį sąlygoja nesusikalbėjimas dėl paprasčiausių dalykų, tad norisi paskatinti žmones šviestis, labiau rūpintis savo sveikata dar iki ateinant pas gydytoją, pamąstyti, kad gal ne visada gydytojas kaltas. Medikams taip pat svarbu turėti teisinės informacijos apie tai, kaip elgtis, jeigu jie yra nepagrįstai kaltinami ar šmeižiami. Todėl sau naudingos teisinės informacijos mūsų svetainėje ras ir jie.

Man yra tekę vesti bylų dėl žalos atlyginimo, kai žala sveikatai padaroma dėl ilgamečio sunkaus ir alinančio darbo,  kai išsivysto profesinės ligos. Klientai iš nežinojimo visų pirma linkę kaltinti medikus, kaip jie neva nepastebėjo ligos požymių, tačiau ligos priežastis buvo darbas ir kaltų reikėjo ieškoti ne tarp medikų.   Aišku, bylos ir jų aplinkybės būna skirtingos, todėl kiekvieną situaciją būtina vertinti individualiai. Kita vertus, jei šioje svetainėje lankytojai ras jiems naudingos teisinės informacijos ir galės šviestis, mūsų ir mano asmeniškai tikslas, kad mūsų visuomenė būtų kuo labiau teisiškai ir medicinine prasme  išprususi, bus pasiektas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų