Antradienis, 2023.03.28
Reklama

Plungės medikai – už slaugytojų kompetencijos plėtimą (2)

Genovaitė Privedienė | 2011-02-16 00:13:28

Plungės rajono savivaldybės ligoninės medikai, prie apskrito stalo susitikę su „Vakarų Lietuvos medicinos“ kūrybine grupe, teigė, jog Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą vertina „vidutiniškai“: nei labai gerai, nei labai blogai.

 „Tik Lietuva niekaip neišsivaduoja iš struktūrinių sovietinių pančių, tos tarybinių laikų kupros. O neišsivaduoja todėl, kad sovietinis modelis gyvas vadovų ir politikų galvose“, - sakė ligoninės vadovas Antanas Martusevičius, pripažindamas, jog Vakarų Lietuvoje būtini struktūriniai sveikatos apsaugos sistemos pokyčiai.

Išklausę dr. Audriaus Šimaičio paskaitą apie šiuolaikinę gydytojo darbo sampratą, plungiškiai medikai pranešėją klausinėjo apie mediko darbo Anglijoje ypatumus ir skirtumus. Jiems rūpėjo gauti atsakymą ir į tai,  ką reikėtų daryti, kad greičiau vyktų teigiami poslinkiai.

Diskusija Plungės ligoninėje (G. Privedienės nuotr.)
Diskusija Plungės ligoninėje (G. Privedienės nuotr.)

Rezonansą sukėlė  A. Šimaičio pasakojimas, jog pastaruoju laiku Jungtinėje Karalystėje įvesta tvarka, pagal kurią pacientas negali laukti ilgiau nei 12 savaičių, ir visas eiles toje šalyje tvarko ir reguliuoja sveikatos vadybininkai. Jie laišku praneša pacientui, kur ir kada jis turi atvykti konsultuotis. Beje, pasirinkti gydytojo jis negali, tačiau nesutikdamas su diagnoze ar gydymu, turi teisę reikalauti kito gydytojo specialisto konsultacijos. O šeimos gydytojas turi duoti siuntimą   net pas privačiai dirbančius specialistus – Lietuvoje pacientui lankantis pas privačiai dirbantį gydytoją, šeimos gydytojas to gali net nežinoti.

Plungės ligoninės vadovas A. Martusevičius su A. Šimaičiu (G. Privedienės nuotr.)
Plungės ligoninės vadovas A. Martusevičius su A. Šimaičiu (G. Privedienės nuotr.)

Plungiškiai išsakė skaitę 2002 metų švedų ekspertų išvadas, kad Klaipėdoje per daug ligoninių, per daug lovų, ir sakė su tomis išvadomis visiškai sutinką.

„Kokia turtinga valstybė Lietuva, - stebėjosi jie,  - jei Klaipėdos ligoninėse dubliuojamos net šešių profilių paslaugos.“

Slaugytojos domėjosi, kokios Jungtinėje Karalystėje dirbančių slaugos specialistų kompetencijos ribos ir pritarė A. Šimaičio nuomonei, kad reikia plėsti Lietuvoje dirbančiųjų kompetenciją. Anglijoje daugelį darbų barų, įprastų gydytojams Lietuvoje, atlieka būtent slaugytojai.  Pavyzdžiui, kardiostimuliatorių patikra patikėta slaugos specialistams. Ir kad jie tai galėtų atlikti, užtenka išeiti trijų mėnesių kursus.

Diskusija  (G. Privedienės nuotr.)
Diskusija (G. Privedienės nuotr.)

Be to, slaugytojai geriau prižiūri ligonį nei gydytojas – nes jos kruopštesnės, atidesnės, turi daugiau laiko pabendrauti su pacientais.

„Dauguma mūsų slaugytojų turi aukštąjį išsilavinimą, o savo gabumų negali panaudoti, todėl švaistomos valstybės lėšos“, - sakė vyresnioji slaugos administratorė Violeta Mačiulienė.

Medikai sutarė, jog norint pasiekti pokyčių sveikatos apsaugos sistemoje, reikia ne streikuoti, ne vien kritikuoti, o teikti konstruktyvius modelius, viešai pareikšti savo nuomonę. Antraip, jei apačios tylės, viršūnės darys tai, ką jos nori, ir geri pokyčiai į Lietuvą niekada neateis.

Genovaitė Privedienė

 genovaite@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos: daugėja keliaujančiųjų gydytis svetur
Tarpvalstybinė sveikatos priežiūra palengva atsigauna po koronaviruso pandemijos sukrėtimo. Praeitais metais pastebimai...
 Dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais, narkotinėmis medžiagomis
Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės,...
B grupės vitaminai: ar žinote kiekvieno iš jų skirtumus ir poveikį?
Dauguma gali būti susipažinę, kad B grupės vitaminai yra atsakingi už mūsų nervų sistemos palaikymą. Tačiau vertėtų ne...
Pakartotinai skelbiamas Klaipėdos universiteto ligoninės vadovo konkursas
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia konkursą Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) vadovo pareigoms eiti. Vado...
Tuberkuliozė yra išgydoma, jei laikomasi gydymo režimo
Pagrindinė tuberkuliozės gydymo problema – nutrauktas gydymas ir dėl to besivystanti vaistams atspari liga. Tuberk...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų