Antradienis, 2025.07.01
Reklama

Į vaistinę pajūryje – apsinuodiję, nudegę ir namie pamiršę receptinius vaistus

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-07-01 10:12:39

Šiltasis sezonas Palangoje – ne tik poilsio ir atostogų metas, bet ir intensyviausias laikas vietinei vaistinei. Vasarą čia suplūsta tūkstančiai poilsiautojų iš visos Lietuvos ir užsienio, todėl vaistinės darbas įgauna visai kitą ritmą nei šaltuoju metų laiku. Dažnas lankytojas – ne vietinis gyventojas, o poilsiautojas, kuris į vaistinę užsuka ieškodamas greitos pagalbos ar patarimo.

Ant Palangos tilto
Palanga / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Anot „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Aušros Svipienės, vasaros metu vaistinėje kartu išauga ir atsakomybė, nes poilsiautojai neretai į vaistinę kreipiasi netikėtai sunegalavę.

„Pagrindinėje miesto vaistinėje, įsikūrusioje Vytauto gatvėje, šiltuoju sezonu pacientų padaugėja kone trigubai. Pasiruošimas vasarai visada intensyvus – užsakome daugiau vaistų nuo skausmo, preparatų virškinimui gerinti ir nuo apsinuodijimo, pasirūpiname saulės kosmetika bei priemonėmis su dekspantenoliu. Be to, prailginame darbo laiką ir dirbame su sustiprinta komanda“, – sako vaistininkė.

Daugiausia problemų – dėl maisto ir saulės

Vienas dažniausių nusiskundimų – virškinimo sutrikimai, nes poilsiautojai dažnai pasilepina įvairesniu ir ne visada įprastu maistu. Pasitaiko ir apsinuodijimų, kai prireikia preparatų, kurie suriša bakterijas, virusus bei toksinus.

„Vasarotojų neaplenkia ir peršalimo ligos – žmonės atvėsta nuo šaltų gėrimų, ypač karštomis dienomis, todėl jiems pradeda skaudėti gerklę ar užkimsta balsas. O virusai, tokie kaip COVID-19, pasitaiko ir vasarą – tai jau nebe sezoninė liga“, – pastebi A. Svipienė.

Pasak jos, nemažai problemų kyla dėl saulės poveikio. Žmonės dažnai neįvertina saulės aktyvumo, ypač vėjuotomis dienomis, ir stipriai nudega.

„Vienas pacientas pasakojo, kad deginosi vėjuotą dieną – net nepajuto, kaip įdegė. Tenka dažnai priminti, kad saulė intensyviausia tarp 11 ir 15 valandos, o apsaugos priemones su SPF reikia naudoti ne tik prie jūros, bet ir sode ar vaikštant lauke“, – pasakoja vaistininkė.

Karštis ir dehidratacija – dažni sveikatos priešai

Pasak vaistininkės, poilsiautojai, vos atšilus orams, skuba į pajūrį, tačiau pamiršta pasirūpinti savo organizmu.

„Gulint ant dar šalto smėlio dažnai atsiranda šlapimo pūslės uždegimų, ypač tarp moterų. Taip pat karštyje nesunku dehidratuoti, todėl visada primename gerti daug vandens, praturtinto elektrolitais. Norint išvengti šilumos smūgio, būtina dėvėti galvos apdangalą. Su vaikais leidžiant laiką paplūdimyje reikėtų nepamiršti ir saulės skėčio – mažieji yra kur kas jautresni“, – teigia A. Svipienė.

Užklupus karščiams, nemažai pacientų ieško patarimų, kokius papildomus mineralus vartoti, ypač sergant kardiologinėmis ligomis.

Pamesti vaistai ir netikėtos situacijos

Kai kurie atostogautojai taip atsipalaiduoja, kad pamiršta ar pameta svarbiausius kasdien vartojamus vaistus – pavyzdžiui, nuo padidėjusio kraujospūdžio ar cukrinio diabeto. Kiti – patiria traumas aktyviai leisdami laiką gamtoje. Pavyzdžiui, dviratininkams tenka padėti pasirinkti tinkamas dezinfekcines priemones, pleistrus, tepalus nuo sumušimų.

„Pasitaiko ir rimtų situacijų. Vienam pacientui bitė įgėlė į liežuvį. Skubiai davėme antialerginių vaistų, kvietėme greitąją pagalbą, nes pradėjo tinti. Atvykę medikai suleido specialių vaistų, ir paciento būklė pagerėjo. Tokiais atvejais labai svarbu greita ir tiksli pirmoji pagalba“, – pabrėžia A. Svipienė.

Vaistinėlė – būtinas atostogų palydovas

Ruošiantis atostogoms vaistininkė pataria nepamiršti kelioninės vaistinėlės, kurioje turėtų būti antiseptikų žaizdoms, pleistrų, tablečių nuo skausmo, peršalimo, preparatų nuo apsinuodijimo, SPF apsauginių kremų – kuo didesnė apsauga, tuo geriau.

„Pacientai dažnai įsitikinę, kad tepantis apsauginiu kremu neįmanoma įdegti. Tačiau įdegti galima – tik tolygiai, be nudegimų ir odos lupimosi. Kelioninėje vaistinėlėje verta turėti ir dekspantenolio putų – jos pravers ne tik po saulės vonių, bet ir po nudegimų buityje ar gamtoje, pavyzdžiui, ruošiant maistą ant grilio“, – pataria vaistininkė.

Vaistinė Vytauto gatvėje Palangoje yra viena seniausių Lietuvoje – ji įkurta 1827 metais. 2027-aisiais ši istorinė vaistinė minės 200 metų jubiliejų.

Esant skubiai situacijai naktį ar savaitgalį, pagalbos galima kreiptis į visą parą veikiančią „Gintarinę vaistinę“ Klaipėdoje, Liepojos g. 27.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vasaros garsai: kurie naudingi, o kurie – pavojingi?
Ar teko mintyse barti kaimyną, kad šis nuo ankstyvo ryto burzgina žoliapjovę? O gal patys sulaukėte beldimo į duris su p...
Musė ant torto: kaip vabzdžiai gadina vasarą
Šių metų vasara pasižymi neįprastais temperatūrų šuoliais – iškart po vėsesnių dienų seka šiluma. Tokia orų kaita...
Atsipalaidavimas alkoholiu ir nelagaliomis psichoaktyviomis medžiagomis
Vasarą dauguma gyventojų skiria atostogoms, poilsiui, atsipalaidavimui nuo darbų ir kasdienių veiklų, laisvalaikiui konc...
Pradeda veikti konsoliduota Valstybinė ligonių kasa
2025 m. liepos 1-ąją oficialiai pradeda veikti konsoliduota Valstybinė ligonių kasa (VLK), prie kurios prijungtos penkio...
Į vaistinę pajūryje –  apsinuodiję, nudegę ir namie pamiršę receptinius vaistus
Šiltasis sezonas Palangoje – ne tik poilsio ir atostogų metas, bet ir intensyviausias laikas vietinei vaistinei. V...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų