Penktadienis, 2025.05.02
Reklama

Mikrobiotos disbalansas gali būti ir prastos psichologinės savijautos priežastis

Šaltinis: vlmedicina | 2022-04-13 09:45:41

Žmogaus žarnyne esančių mikroorganizmų visuma vadinama mikrobiota. Daugumos ligų pradžia yra būtent žarnyne, o jo būsena netgi daro įtaką žmogaus psichologinei sveikatai. Kokius produktus įtraukti į savo racioną, kad žarnyne būtų užtikrinta gerųjų bakterijų įvairovė?

Prebiotikų yra ir pupelėse / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė ir mikrobiotos ekspertė Lina Kederienė pranešime žiniasklaidai sako, kad kiekvieno žmogaus organizme yra unikali, tik jam būdinga mikrobiota.

„Ji atlieka įvairias funkcijas: padeda virškinti sudėtines maisto dalis, užtikrina imuninės sistemos atsaką, aprūpina vitaminais, enterocitus aprūpina energija, aktyvina žarnyno peristaltiką, užtikrina svetimų žmogaus organizmui medžiagų detoksikaciją“, – vardija ji.

Nuo žarnyno uždegimo iki onkologinių ligų

Žmogaus mikrobiotos disbalansui įtakos turi amžius ir genetiniai veiksniai, vartojami antibiotikai, mažai skaidulų ir daug cukrų bei rafinuotų riebalų turinti mityba, maisto priedai, aplinkos toksinai bei ypatingai – stresas. Esant minėtiems neigiamiems poveikiams, jau nekalbant apie vidurių pūtimą ar pasikeitusius tuštinimosi dažnio ypatumus, didėja žarnyno sienelės pralaidumas.

„Vystosi pralaidaus žarnyno sindromas, kuris sukelia uždegiminius procesus žmogaus organizme. Dėl to gali vystytis lėtiniai uždegiminiai žarnyno susirgimai, dirgliosios žarnos sindromas, II tipo cukrinis diabetas, metabolinis sindromas, nutukimas, aterosklerozė, alergijos, maisto netoleravimas, netgi reumatiniai, autoimuniniai, neurologiniai ar onkologiniai susirgimai“, – perspėja L. Kederienė.

Kaip pavyzdį vaistininkė įvardija žmogaus mikrobiotos poveikį jo psichologinei sveikatai. Esant tinkamai žarnyno mikrobiotos pusiausvyrai, triptofanas organizme yra verčiamas į serotoniną – laimės hormoną – ir kinureniną, pastarieji atitinkamai paverčiami melatoninu ir kinurenino rūgštimi. Pasikeitus normaliai žarnyno mikroflorai, didėja minėtoje reakcijoje dalyvaujančio fermento kiekis, kuris pakeičia esamą pusiausvyrą, todėl mažėja serotonino ir, atitinkamai, melatonino kiekiai.

„Šis mechanizmas paaiškina, kodėl esant žarnyno mikrobiotos sutrikimams blogėja nuotaika, nebemokame būti „čia ir dabar“, ilgėja užmigimo laikotarpis, prastėja miego kokybė. Jei pastaruoju metu vargina neigiamos emocijos ir sutrikęs miegas, gali būti, kad viena iš priežasčių glūdi jūsų žarnyne“, – aiškina mikrobiotos ekspertė.

Reikia tiek probiotikų, tiek prebiotikų

Nors mikrobiotą iš dalies nulemia genetika, ją vis tiek galima koreguoti ir gydyti dėl jos kylančius sveikatos sutrikimus bei susirgimus. Prie rekomenduojamų probiotikų būtina vartoti ir su maistu gaunamus prebiotikus – tai maisto medžiagos, skatinančios naudingų mikroorganizmų augimą ir dauginimąsi.

„Daugiausiai tai augalinės kilmės angliavandeniai. Jie randami salierų, cikorijų šaknyse, šalotiniuose ir raudonuosiuose svogūnuose, topinambuose, miežiuose, agavoje (fruktooligosacharidai). Jų taip pat gausu lęšiuose, avinžirniuose, raudonosiose pupelėse, pistacijų ir anakardžių riešutuose, sojoje (galaktooligosacharidai). Prebiotikų randama kukurūzų burbuolėse ir cukranendrėse (ksilooligosacharidai). Jei mes neparuošime ir nepalaikysime atitinkamos terpės geriesiems mikroorganizmams vešėti, tai vargu, ar pavartojus savaitę ar dvi vaistinėje įsigytų probiotikų jie ten užsiliks ilgiau“, – atkreipia dėmesį L. Kederienė.

Ji tęsia sakydama, kad pagal gydytojo receptą antibiotikus vaistinėje įsigyjantys žmonės jau žino, kad reikalingas ir probiotikų preparatas, tačiau dažnai numoja į tai ranka, nes nejaučia tiesioginio ir greito neigiamo poveikio žarnyno mikrobiotai, išskyrus viduriuodami, o „tylaus“ uždegimo nesusieja su esamais susirgimais: neurologiniais sutrikimais, ateroskleroze, nutukimu ir kt.

„Pastaruoju metu pasitaiko atvejų, kai žmonės paprašo probiotikų ir nevartodami antibiotikų kurso, o tiesiog norėdami pagerinti savo savijautą. Kai žarnyne daug įvairių gerųjų bakterijų, mažėja tikimybė atsirasti pralaidaus žarnyno sindromui, nevargina pilvo pūtimas, nemalonūs pojūčiai ar skausmai žarnyne, sustiprėja imuninė sistema, mat žarnyne yra gausu imuninės sistemos elementų, gerėja psichologinė būsena ir miego kokybė“, – pažymi vaistininkė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų