"Synovate" agentūra atliko tyrimą, kokių profesijų žmonės laikomi geriausiais partneriais santuokoje. Nors ši apklausa atlikta prieš kelerius metus, 2008 m., tačiau aktuali išlieka iki šiol.
Nepatikimiausi – menininkai ir žurnalistai?
Buvo apklausta 5 500 respondentų Brazilijoje, Kanadoje, Kinijoje, Prancūzijoje, Malaizijoje, Pietų Afrikoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Paaiškėjo, kad gydytojais ir slaugytojais santuokoje labiausiai žavimasi ir pasitikima. Aktoriai, kitų menų atstovai, žurnalistai ir reklamos agentai - tų profesijų atstovai, kurie santuokoje kelia mažiausiai pasitikėjimo.
Iš visų apklaustųjų 16 proc. teigė, kad savo gyvenimą norėtų susieti su gydytojais, slaugytojais ar kitų medicinos profesijų atstovais. 14 proc. savo gyvenimo partneriais įsivaizduoja žmogų iš švietimo ar akademinės srities, 10 proc. žavėjosi mokslininkais ir inžinieriais.
Gydytojais ir mokytojais bei dėstytojais žmonės pasitikėjo labiausiai – 86 ir 87 proc. atitinkamai.
Tik 1 proc. respondentų teigė, kad savo partneriu įsivaizduoja pardavėjus, 2-3 proc. - dirbančius žiniasklaidos, marketingo srityje ar pramogų versle.
Tik fantazija
Gydytojas psichiatras - psichoterapeutas Saulius Liutkus, paklaustas, kas lemia daugelio žavėjimasis mediku, kaip potencialiu sutuoktiniu, prakalbo apie fantaziją.
„Viena iš prielaidų – fantazija, kad prie gydytojo ar slaugytojos yra saugiau ir patogiau, kad jie padės išlikti sveikesniam. Vadinu tai nerealiu įsivaizdavimu, nes jau nuo senų laikų įrodyta, kad mėgindamas gydyti artimą žmogų gydytojas patiria nesėkmę, nustatydamas diagnozę ar paskirdamas vaistus. Tai lemia psichologiniai dalykai, bet dabar į tai nesigilinsiu. O turėti pagalbą šalia – žmogiškas ir natūralus jausmas, bet gali būti klaidingas“.
Kaip psichoterapeutas paaiškintų tokį didelį nepasitikėjimą menininkais, marketingo ir žiniasklaidos atstovais? „Yra suformuotas įvaizdis, kad menininkai – lengvabūdžiai, dažnai keičia partnerius, marketingas visada meluoja, žurnalistai – irgi apgavikai. Juk Lietuvoje per dvidešimt metų kaip krito žiniasklaidos reitingas! Nepriklausomybės pradžioje jie buvo šalia Dievo, vos ne aukščiau už bažnyčią, bet per laiką atskleidė savo žmogiškąją pusę. Jei žurnalistai ir toliau taip sėkmingai dirbs už pinigus, ir neatsiras leidinių, kuriuose nebūtų bulvaro, jų reitingai kris žemiau Seimo, - savo mintis dėstė S. Liutkus. - Tad, lemiami šių stereotipinių klišių žmonės ir laikosi požiūrio, kad lygiai taip pat jie nepatikimi ir bendrame gyvenimo kelyje. Tačiau ir gydytojas ar slaugytoja gali būti labai nepatikimi tiek gyvenime, tiek partnerystėje, o žurnalistas gali būti labai saugus bei ištikimas partneris. Todėl siūlyčiau žmonėms nepasiduoti nusistovėjusioms klišėms ir renkantis gyvenimo pakeleivį žvelgti į asmenybę”.
Ar psichoterapeutas yra atkreipęs dėmesį, kokių profesijų atstovai dažniausiai susiduria su santuokinėmis problemomis? “Jas dažniausiai lemia asmenybė. Narcistinės ir emociškai nestabilios asmenybės, kokiai profesijai beatstovautų, yra nestabilios santuokoje”, - teigė portalo pašnekovas.