Šeštadienis, 2025.01.18
Reklama

Lietuviški prieskoniai, katrie tiks ir kaimynams

Giedrė Bružienė, žolininkė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-08-04 14:15:35

Kodėl savo virtuvėse ir viralinėse pamiršome kai kuriuos savo prieskonius, mūsų vartotus jau nuo amžių amžinųjų? Vežamės geltonus, raudonus ir dar visokius mandrus iš užjūrių marių, kai čia pat iš panosės galima ne prastesnių pasirinkti.

Paprastoji bitkrėslė. © VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) nuotr.

Štai kraujažolės pamatiniai lapai tinka kraut ant sumuštinių, dedami į salotas, skaninamos sriubos, troškiniai. Šaunus kartumynas, pagerinantis apetitą, virškinimą! O ilgiau vartojant dar ir kitas bėdas sutvarkys – neleis atsirasti miomoms, palieknins, mažins uždegimus, dantenoms irgi į naudą. Žiupsnis ten, žiupsnis šen, ir riktings būsi.

Bitkrėslė taip pat nuo pradžių pradžios vartotas prieskonis – labiausiai mėsai įtrinti, žuviai kvapą nuimti. O įtrinti šašlykai išvis ypatingo skanumo patampa ir taip paruošti ilgai negenda. Mat ta auksaširdė turi dezinfekuojančių savybių, seniau mėsą apibarstydavo, kad muselės, kirmiai ir pelėsiai snapo nekištų. Milteliais tuo tikslu apibarstomi rūkyti ir nerūkyti, mirkyti ir nemirkyti mėsos gaminiai.

Viduramžiais jauni bitkrėslių lapai, sumaišyti su kiaušiniais, buvo labai mėgstamas advento ir gavėnios valgis. Žiedai naudojami raugiant agurkus, kitas daržoves, obuolius. Lapai – sausainiams, pyragams aromatizuoti. Šis prieskonis skatina virškinimą, gerina apetitą, lėtina širdies ritmą, o svarbiausia – varo kirmėles ir parazitus iš žarnyno. Nepamainoma nauda. Bitkrėslės nereikia ypač padauginti, nebarstykite pablūdę visur šaukštais – mat kai kurie žmonės, šį prieskonį atradę, nieko kita savo virtuvėje vartot ir nebenori... Gražuolė bitkrėslė šiek tiek nuodinga, kaip ir kiekvienas augalas stebukladarys.

Toji geltonoji sagelė turi dar ir kitų ypatybių – stipriu nuoviru galima vaismedžius ir vaiskrūmius išpurkšti, išvys skruzdėles ir amarus, visi kirminai nervuoti išrailios. O kai jums galvą ima skaudėt – reikia imtis darbo: kuo didesniais rankų ir kojų mostais imti plauti trobas bitkrėslių nuoviru – išdezinfekuosite mikrobus, o nuo kvapo tuoj praeis skaudėti galvelė ir nervai nebeims. O smagiausias reikalas – apipurkšti savo naminius gyvius. Katės ir šunys kailį išsilaižys, nauda didelė – ir erkės nelips, ir žarnyno parazitai išnyks, nebereiks pirktinių vaistų.

Bitkrėslės vartojant po šaukštą arbatos triskart per dieną 20 minučių iki valgio galima išgydyti daug ligų (5 g stiklinei vandens). Pirmiausia išnaikins kirmius ne tik iš žarnyno, bet anie labai pasipiktinę išlįs ir iš raumenų. Galima daryti ir klizmas, sumaišius arbatą lygiomis dalimis su ramunėlėmis. Klizmas daryti reikia kaskart po ilgo patupėjimo tualete, 3 savaites.

Tie trys šaukštai per dieną ramina nervus, reguliuoja menstruacijas, mėšlungio, epilepsijos, reumato, podagros, gastrito, bėrimų ir geltos. Vienas augalėlis, o šitiek naudos! Aišku, negalima gerti mažiems vaikams ir nėščiosioms, nes turi abortuojančių savybių.

Kitaip nei bitkrėslės, dilgėlių milteliai tinka visur ir visada, ypatingo skonio jie neturi, bet pastiprins kraują, nuo avitaminozių, bronchito, akmenligės, reumato, vaikų kaulams pastiprinti. Nors dilgėlių užkampiai velnių darželiais vadinami, užtat turbūt pačios vertingiausios mūsų gėlės. Dilgėles dėkim į blynus, sriubas, košes, kotletus, būsim stiprūs, darbuosimės prie žemės prikritę ir gyvensim kaip pas dievą užanty.

Ir žiemai tokių prieskonių nepamirškim pasirūpint, kitaip pavasariais nupiepę nė varlės nepagausim.

Giedrės Bružienės FB puslapis - čia.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Gydymas augalais
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl slenka plaukai ir kaip tinkamai juos prižiūrėti?
Žiemą nemažai žmonių skundžiasi plaukų slinkimu. Šiuos nemalonius pokyčius gali lemti oro sąlygos lauke bei patalpose, n...
Pirtis ir maudynės lediniame vandenyje: kokių klaidų svarbu vengti?
Pirtis – tai tikras žiemos malonumas, o užsigrūdinusiems ir drąsesniems dar daugiau pramogų gali suteikti maudynės...
Žiemos sporto traumos: ką turėti vaistinėlėje ruošiantis slidinėti ar pramogauti lauke?
Sausio ir vasario mėnesiai – pats slidinėjimo kelionių pikas. Šiai pramogai Lietuvos geografinė padėtis nėra pati...
Gydytojas psichiatras: geriausias vaistas nuo liūdesio – veiksmas
Trečiasis sausio pirmadienis laikomas liūdniausia diena metuose ir tradiciškai vadinamas liūdnuoju pirmadieniu (angl. bl...
Ūžesys ausyse. Kaip su juo susidraugauti?
Ūžesys, skambesys, „žiogai“, „laidai“, cypimas – visi šie apibūdinimai skirti klausos feno...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų