Klausimas. Mane kankina labai skausmingos menstruacijos, skauda taip smarkiai, kad atrodo, jog apalpsiu, nieko nebegaliu dirbti, ne visada padeda ir skausmą malšinantys vaistai. Ar tai normalu? Kaip palengvinti šią būseną? Man 19 metų.
Atsako gydytoja akušerė ginekologė Rita Banevičienė
Gal ir nuvilsiu, bet pasakysiu, kad tai visai normalu. Būsena, kuri taip ir vadinasi - skausmingos mėnesinės (dismenorėja) - būdinga jaunoms, negimdžiusioms merginoms, moterims. Ji aiškinama gimdos raumens padidėjusiu reaktyvumu, kurį sukelia biologiškai aktyvių medžiagų, dažniausiai prostaglandinų, kiekio padidėjimas gimdos raumenyje. Prostaglandinų koncentracija padidėja prieš ovuliaciją ir maksimumą pasiekia mėnesinių metu. Biologiškai aktyvios medžiagos sukelia skausmingus gimdos raumenų susitraukimus, atsiskiriant gimdos gleivinei mėnesinių metu. Vėliau mechanizmą papildo kraujotakos, deguonies į audinius tiekimo sutrikimas. Jų laipsnis gali būti įvairus, kaip įvairūs ir visi lydintieji simptomai: galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas.
Paprastai pirmo pasirinkimo vaistai yra simptomus veikiantys preparatai: spazmolitikai (nuo spazmų), analgetikai (nuo skausmo), nepasiekus efekto – prostaglandinų inhibitoriai (slopintojai), kurių vienas paprasčiausių – ibuprofenas. Kartais skiriamas aspirinas, paracetamolis, kuris padeda, bet kurio efektyvumas neįrodytas. Daugelis gydytojų ginekologų rekomenduoja kombinuotas kontraceptines tabletes, ypač tada, kai būtinas kontraceptinis efektas. Galima pabandyti įvairias nemedikamentines priemones: šilumą, stuburo srities manipuliacijas, maisto papildus su magniu, vitaminu E, žuvies taukais.
Išvardintoms priemonėms nepadedant, reikėtų išsamios gydytojo ginekologo konsultacijos norint įsitikinti, jog dismenorėja nėra kitos, daug rimtesnės ligos išraiška.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.