Intelektuali veikla dažnai darbu nelaikoma. Visiems aišku, sėdėti prie kompiuterio – ne maišus tampyti. Juolab kad šitą intelektualinį darbą sunku pamatyti, pačiupinėti ir kontroliuoti. Ir galima nerimtai žvelgti į krūvius, kuriuos patiria žmonės, dirbantys su be galo dideliu informacijos kiekiu.
Tačiau intensyvus smegenų darbas gali atvesti prie to, jog smegenys išsikvėps ir atsijungs kiti organizmo procesai. Intelekto darbas pavojingas dar ir tuo, jog jis nesibaigia tuomet, kai, rodos, jis baigtas.
Nuo fizinio darbo krūvio skauda raumenis, o intelektualui skauda galvą. Jie kenčia nuo nemigos. Nuolatinis neišsimiegojimas veda prie širdies ligų. O tokiems gresia... protinių galių mažėjimas. Širdininkai pasižymi mažesnėmis abstraktaus mąstymo, atminties, dėmesio ir sugebėjimų analizuoti galimybėmis. Taigi smegenų negalima perkrauti iki begalybės.
Tačiau joms galima sukurti geras sąlygas. Smegenis reikia gerai maitinti. Smegenims sveika yra žuvis, kopūstai ir brokoliai – vitamino K sandėliai, antioksidantų kupini pomidorai, vitamino C - juodieji serbentai.
Protinio darbo atstovams reikalinga gliukozė. Pats greičiausias būdas patenkinti poreikį – suvalgyti šokoladėlį, išgerti kakavos. Bet yra ir dar labai reikalingas dalykas – smegenis reikia miklinti. Tam kiekvienos darbo dienos rutinoje būtina pridėti naują veiklą. Pavyzdžiui, pabandyti valytis dantis kita ranka, pereiti per butą užrištomis akimis, pabendrauti su užsieniečiu be vertėjo.
Esami ląstelių junginiai, gaudami naujus įspūdžius, tampa aktyvesni, randasi naujos jungtys. O tie, kurie aktyviai ir supratingai protauja, gyvena ilgiau.
Parengė Vytautas Valevičius