Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Kuo dažnesnės inkstų dializės, tuo didesnė tikimybė ilgiau gyventi

2012-03-16 00:03:37

Pastaruoju metu medicininėje literatūroje pasirodė kelių tyrimų duomenys, pagal kuriuos tyrinėtojai padarė išvadą, kad kuo dažniau atliekamos inkstų dializės procedūros, tuo pacientams yra didesnė nauda.

 Sumažina mirtingumą 

Arvydas Dargevičius. Redakcijos archyvo nuotr.

 A. J. Collins’o iš Mineapolio Universiteto palygino pacientų, kuriems hemodializė buvo atliekama kiekvieną dieną, duomenis su tais, kuriems ši procedūra buvo atliekama tris kartus per savaitę. Rezultatai parodė, jog kasdien turėjusiųjų hemodializę mirtingumas, sukeltas bet kokių priežasčių, buvo 13 proc. mažesnis.

 Kanadiečių mokslininkas G. E. Nesrallah iš Ontario lygino pacientus, kuriems hemodializė buvo atliekama namuose penkis kartus per savaitę po 7 valandas per dieną su pacientais, kuriems buvo taikomas įprastinis gydymas, tai yra, hemodializė tris kartus per savaitę. Jo duomenimis, dažnos ir ilgos hemodializės net 45 proc. sumažina mirtingumą.

 Ne tik kontroliuoja kraujospūdį 

 Iki šiol visame pasaulyje standartiniu gydymu buvo laikomos hemodializės procedūros tris kartus per savaitę, o visai neseniai pasirodę mažesni tyrimai buvo atskleidę, jog dažnos dializės padeda geriau kontroliuoti kraujospūdžio ir fosforo kiekį kraujuje. Tačiau A. J. Collins’o ir G. E. Nesrallah tyrimai yra pirmieji, kuriais įrodyta dažnų hemodializių įtaka mirtingumo mažėjimui.

 A.J. Collins’as tyrė 1 873 pacientus, kuriems hemodializė buvo atliekama kasdien portatyviniu hemodializės aparatu „NxStage System One“ namuose, ir palygino jų duomenis su 9 365 pacientų duomenimis, kurie buvo gydomi įprastiniu metodu.

 Po trejų metų išgyveno 72,9 % pacientų, kuriems hemodializė buvo atliekama dažnai, ir 69,8 % pacientų, kuriems hemodializė buvo atliekama įprastiniu būdu.

 Efektyvu ir namuose

 Tyrimo metu pastebėta, kad atliekant hemodializę namuose šiek tiek išauga infekcinių komplikacijų rizika, tačiau statistiškai šis skirtumas nėra reikšmingas.

 G. E. Nesrallah atliktame tyrime buvo stebėti 338 pacientai, kuriems per savaitę vidutiniškai buvo atliekamos penkios hemodializės namuose, kurių trukmė - 7,4 valandos. Šių pacientų rezultatai buvo palyginti su 1388 pacientų rezultatais, kurie buvo gydomi įprastiniu būdu. Intensyvus gydymas namuose mirtingumą sumažino net 45 %.

 Tris kartus per savaitę

 Respublikinės Klaipėdos ligoninės nefrologas Arvydas Dargevičius “Vakarų Lietuvos medicinai” sakė, kad ligoninėje hemodializių atliekama kasdien. “Šiuo metu turime 26 nuolatinius pacientus, kuriems reikia atlikti šias procedūras 3 kartus per savaitę, bet dar turime ir papildomų pacientų, kuriems prireikia hemodializės, - pasakojo gydytojas. – Tad per savaitę tokios procedūros atliekamos mažiausiai trisdešimčiai pacientų. Taigi, nuolat atliekame 90 hemodializių, net viršijame ir šimtą”.

 Pasak “Vakarų Lietuvos medicinos” konsultanto, standartinė hemodializės trukmė – keturios valandos.

 Lietuvoje negirdėjo

 Ar Lietuvoje yra portatyvinių hemodializės aparatų, kad pacientui hemodializė galėtų būti atliekama namuose? “Ne, bent jau aš šito nežinau. Gal tai ir reikalinga, galbūt ateityje tai taps netgi įprasta”, - svarstė A. Dargevičius.

 Paprašytas pakomentuoti kanadiečių studijų rezultatus, nefrologas sakė, jog vienareikšmiškai vertinti vienos studijos negalima. “Yra jų atliekama ir daugiau, o rezultatai labai priklauso ir nuo tyrime dalyvaujančių žmonių sveikatos, amžiaus. Jei jaunas, trisdešimtmetis, jis turbūt tikrai gerai pakelia kasdienes hemodializes, bet ne senukas, - kalbėjo gydytojas. – Vakaruose atliekamas dar ir toks eksperimentas – dializės pacientams atliekamos naktį, jiems miegant, kad būtų patiriama kuo mažiau diskomforto. Tačiau šio tyrimo rezultatai dar nėra žinomi”.

 vlmedicina.lt

 Šaltinis:

 Weinhandl E, et al "Survival in daily home hemodialysis and matched thrice-weekly in-center hemodialysis patients" J Am Soc Nephrol 2012; DOI:10.1681/ASN.2011080761.

 Nesrallah G, et al "Intensive hemodialysis associates with improved survival compared with conventional hemodialysis" J Am Soc Nephrol 2012; DOI:10.1681/ASN.2011070676. 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų