Antradienis, 2025.07.15
Reklama

Kova su sezoniniu gripu: ar Lietuva pasiruošusi apsisaugoti?

Valstybinės ligonių kasos Komunikacijos skyrius | Šaltinis: vlmedicina | 2025-01-16 11:32:14

Specialistai, vertindami Lietuvos gyventojų sergamumą, pastebi, kad 97 proc. susirgimų sudaro per orą plintančios infekcijos, iš kurių daugiausia – sezoninis gripas ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Skiepijimas nuo sezoninio gripo yra ne tik ekonomiškai efektyvus, nes sumažėja apsilankymų pas gydytojus skaičius, prarastų darbingų darbo dienų, antibiotikų, skirtų bakterinėms gripo komplikacijoms gydyti, vartojimas. Pasiskiepiję žmonės apsisaugo nuo sunkių ligos formų ir komplikacijų.

Suvaldyti ligos plitimą

Epidemiologai nuolat pabrėžia, kad skiepijimas nuo gripo yra gyvybiškai svarbus visiems gyventojams. Ypač jis aktualus rizikos grupių žmonėms, kuriems ši liga daug pavojingesnė ir gali baigtis net mirtimi.

Nors Lietuvoje besiskiepijančių nuo sezoninio gripo rizikos grupėms priklausančių žmonių skaičius auga, tačiau Lietuva išlieka prie žemiausias skiepijimo aprėptis turinčių valstybių Europos Sąjungoje. PSO rekomenduoja kiekvieno gripo sezono metu pasiskiepyti ne mažiau kaip 75 proc. 65 metų ir vyresnio amžiaus žmonių, taip pat ir tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis, nepaisant amžiaus.

Taip norima mažinti vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų naštą gyventojų sveikatai – sergamumą, mirtingumą, komplikacijų dažnį, gydymo ligoninėse apimtis ir kt.

Skiepijant vaikus, mažėja ir suaugusiųjų sergamumas

Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis perkama sezonine gripo vakcina gali nemokamai pasiskiepyti 65 metų ir vyresni žmonės, nėščiosios, socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojai, taip pat sergantieji lėtinėmis ligomis bei sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, patiriantys didžiausią tiesioginę riziką užsikrėsti gripu, bendraudami su sergančiais žmonėmis. Be to, pernai rudenį įsigaliojo naujovė – įgyvendinant Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas, nuspręsta kompensuojamąja gripo vakcina skiepyti ir 2–7 metų (imtinai) vaikus.

Tokia amžiaus riba pasirinkta atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje vaikai, skirtingai nei kitose Europos šalyse, ikimokyklinio ugdymo įstaigas pradeda lankyti vėliau ir būtent tuo metu išauga kontaktų bei užsikrėtusiųjų gripo virusu skaičius. Šalyse, kurios jau anksčiau įtraukė vaikus į gripo rizikos grupes, pastebėta, kad pradėjus aktyviau nuo gripo skiepyti vaikus, sumažėjo ir suaugusiųjų sergamumas.

Kasmet kuriama nauja vakcina

Pernai Lietuvos gydymo įstaigoms buvo pristatyta daugiau nei 223 tūkst. Valstybinės ligonių kasos nupirktos vakcinos dozių šiam gripo sezonui. Privalomojo sveikatos draudimo fondui pirkinys kainavo kiek daugiau nei 900 tūkst. eurų, bet vienos dozės kaina, palyginti su 2023 metais, sumažėjo net 28 proc.

Sezoninio gripo vakcina rekomenduojama skiepytis kiekvienais metais, nes gripo virusai keičiasi – mutuoja. Kiekvienais metais kuriama nauja vakcina, atsižvelgiant į cirkuliuojančius gripo virusų tipus. Gripo vakcinos taip pat atnaujintos – jos atitinka PSO rekomendacijas Šiaurės pusrutuliui ir Europos Sąjungos nutarimą 2024–2025 metų gripo sezonui.

Verta žinoti, kad gydymo įstaigos pačios sprendžia dėl gripo vakcinų užsakymo. Nuo jų priklauso, ar užtikrinamas skiepijimas šiomis vakcinomis. Vakcinas užsakiusių gydymo įstaigų sąrašas skelbiamas čia. Prieš skiepijimąsi rekomenduojama susisiekti su įstaiga ir įsitikinti, kad ji turi vakcinų.

Gripo vakcinos rizikos grupėms priklausantiems gyventojams kompensuojamos skiepijantis toje gydymo įstaigoje, kurioje žmogus yra prisirašęs.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Radiologijos technologo profesija: nepakeičiama net dirbtinio intelekto eroje
Radiologijai išlieka viena kertinių medicinos sričių. Technologinė pažanga dar labiau išplėtė ir sustiprino radiologijos...
Intymi moters higiena vasarą: kaip atostogaujant išvengti nemalonių pojūčių
Vasaros sezonu moters intymiai zonai neretai tenka daugiau iššūkių. Karštis, prakaitas, vandens telkinių vanduo, smėlis,...
Gyvybiškai svarbus genų terapijos vaistas jau pakeliui į gydymo įstaigą
Brangiausias iki šiol Lietuvoje kompensuotas vaistas – spinaline raumenų atrofija sergančiam kūdikiui skirtas genų...
Gydytoja apie moters brandą: kaip palengvinti pokyčius ir išlikti geros savijautos
Menopauzė – natūralus moters gyvenimo etapas, į kurį dažnai žvelgiama su nežinomybe, nerimu ar baime. Tačiau šeimo...
Virškinimo problemos vasarą: kokių produktų vengti ir ką turėti vaistinėlėje?
Virškinimo problemos vasarą lydį dažną atostogautoją: vargina pilvo pūtimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, skran...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų