Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Konservantų veteranas - natrio benzoatas

www.grynas.lt | 2013-01-28 10:35:22

Kai kurie šiandien naudojami maisto priedai yra tikri maisto pramonės „veteranai“. Dažiklis tartrazinas (E-102) sukurtas 1884 m. Tais pačiais metais sukurtas pramoninis saldiklio sacharino (E-954) gamybos būdas ir pradėta jo gamyba. Konservantų šeimoje „veterano“ laurai neabejotinai atitenka natrio benzoatui, kuris kitaip dar žymimas indeksu E-211 (Sodium Benzonate).

Mišrainė
E-211 naudojamas daugelio maisto produktų – marinuotų agurkėlių, padažų, margarino, pusfabrikačių, mišrainių – gamyboje. Ligitos Sinušienės nuotr.

Profesoriaus Hugo Flecko atrastas 1875 m. ir 1908 m. pradėtas naudoti JAV maisto pramonėje natrio benzoatas turėjo pakeisti salicilo rūgštį. Pastarąją nesąžiningi gamintojai kartais vis dar naudoja maisto pramonėje.

Paplitimas – nuo maisto iki aviacijos ir pirotechnikos

Galimybė pigiai (šiuo metu rinkos kaina yra apie 1,5 JAV dolerio už kilogramą) ir dideliais kiekiais gaminti šį konservantą paskatino jo paplitimą ir tuo pačiu iškėlė klausimą apie jo poveikį sveikatai.

Iš karto paneigsiu vieną natrio benzoato naudotojų ir gamintojų puslapiuose aptiktą teiginį, esą natrio benzoatas yra natūraliuose uogose ir vaisiuose esanti cheminė medžiaga, todėl nereikia kelti papildomų klausimų jį naudojant. Tačiau spanguolėse, obuoliuose, slyvose, prieskoniuose ir net piene esanti benzoinė rūgštis (E-210) yra viena, o šios rūgšties druskos – benzoatai – visai kas kita. Manau, kad tiek suprasti gali bet kas, kam teko nors retsykiais lankyti chemijos pamokas vidurinėje mokykloje.

Natrio benzoatas naudojamas daugelyje maisto (ir ne tik maisto) produktų – marinuotų agurkėlių, pomidorų ir kitokių padažų, margarino, pusfabrikačių, mišrainių, nealkoholinių gėrimų gamyboje, o taip pat kosmetikos ir higienos produktų – dantų skalavimo skysčio ir dantų pastų pramonėje. Aviacijoje naudojamas ir kaip priemonė, apsauganti galvanizuotus paviršius ir aliuminį. Pirotechnikoje, garsinių užtaisų sprogimo metu, būtent dėl natrio benzoato kyla kurtinantis triukšmas.

Benzoatas – Parkinsono ligos sukėlėjas?

Šis konservantas yra efektyvus kovojant prieš bakterijas, naikina mielių bei grybų kultūras, išskiriančias vieną iš pavojingiausių toksinų – aflatoksiną. Tačiau Sheffieldo  universiteto profesoriaus Peterio Piperio eksperimento su mielėmis metu paaiškėjo susirūpinimą keliantys faktas: natrio benzoatas, sąveikaudamas su askorbo rūgštimi (vitaminu C), natūraliai esančia maiste, virsta benzolu, kuris jau senai žinomas kaip stiprus kancerogenas.

Studijuodamas konservanto naikinamąjį poveikį mielių kultūrai ir jo mechanizmą, profesorius nustatė konservanto griaunamąjį poveikį ląstelės DNR, kuris artimas poveikiui, vykstančiam senėjimo procese. Tuo pagrindu buvo iškelta hipotezė, kad natrio benzoato ir askorbo rūgšties kombinacija gali skatinti neurodeheneracines ligas (pvz., Parkinsono ir pan.). Pats mokslininkas savo tyrimų nevertina kaip galutinio nuosprendžio konservantui, tačiau vis tik pagrįstai teigia, kad šiandienos maisto gamintojai jau negali vienareikšmiškai teigti, kad produktai, pagaminti naudojant natrio benzoatą, yra saugūs.

Apskritai įvairių maisto priedų (konservantų, saldiklių, dažiklių, skonio stipriklių ir kt.) tarpusavio sąveikos problemos yra naujos ir nagrinėjamos neseniai, tačiau tokie tyrimai mums nuolat pateikia nemalonias staigmenas. Priminsiu, kad kartu naudojant natrio benzoatą ir tartraziną (E-102) pastebėtas vaikų hiperaktyvumas ir dėmesio kaupimo sutrikimai. O juk šie du maisto priedai dažnai naudojami būtent vaikų mėgstamuose gaiviuosiuose gėrimuose.

Pavojingiausias – skirtingų medžiagų kokteilis

Kompleksiškai maisto priedų sąveikas nagrinėjantis Ulsterio universiteto profesorius, toksikologijos ir biovizualizacijos specialistas Vyvyanas Howardas 2005 m. atliko kai kuriose gėrimuose ir bulvių traškučiuose esančių maisto priedų kompleksinį tyrimą, ir pastebėjo, kad kartu esantys priedai stiprino vienas kito veikimą ir, esant kai kurioms sąveikoms, pirminis maisto priedo efektas sustiprėdavo iki 7 kartų. „Niekas nežino, ką šis cheminių elementų kokteilis gali padaryti ankstyvose (žmogaus – aut. past.) vystymosi stadijose. Šis kokteilis pernelyg sudėtingas“, – duodamas interviu „The Independent” laikraščiui sakė V.Howardas. Pats profesorius prisipažįsta, kad jis asmeniškai vengia vadinamųjų „E“ produktų.

Taigi, kalbant apie natrio benzoatą, o taip pat apie kitas benzoinės rūgšties druskas, didžiausias potencialios rizikos faktorius yra būtent jų sąveikos su kitomis maiste esančiomis medžiagomis. Ar vengti šio priedo – rinktis jums, tačiau, žinant kur galimai slypi didžiausias pavojus, perkant produktus vis tik derėtų gerai pagalvoti, kuriuose produktuose, be šio konservanto, gausu kitų priedų.

Vitalijus Balkus,

www.grynas.lt

logo

 

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų