Antradienis, 2024.10.15
Reklama

Kodėl svarbu spinalinę raumenų atrofiją diagnozuoti anksti

Kauno klinikų informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2023-09-04 15:03:43

Šiuo metu Kauno klinikose prižiūrima ir gydoma daugiau nei 40 vaikų ir suaugusiųjų, sergančių reta nervų ir raumenų liga – spinaline raumenų atrofija. Milda Dambrauskienė, Kauno klinikų Neurologijos klinikos gydytoja vaikų neurologė, sako, kad pusė čia gydomų pacientų vartoja geriamą preparatą, kita dalis pacientų gydomu į stuburo kanalą leidžiamu preparatu – nusinersenu, o vienai pacientei dar šiais metais skirta genų terapija.

Milda Dambrauskienė / Kauno klinikų nuotr.

„Visi šie medikamentai padeda sustabdyti retos ir klastingos ligos progresavimą bei išsaugoti savarankiškumą pacientams. Turint šias galimybes ir vis ankstyvėjant spinalinės raumenų atrofijos pradžiai, medikų lūkesčiai dar didesni – grėsmingą ligą galime aplenkti“, – pastebi M. Dambrauskienė.

Vienas iš sėkmės pavyzdžių, kai anksti pradėtas gydymas gali padėti išvengti ligos sukeliamos negalios – vienerių metukų Kauno klinikų pacientės Beatričė istorija. Šiai mergaitei spinalinė raumenų atrofija diagnozuota dar iki simptomų atsiradimo ankstyvoje kūdikystėje, todėl gydymas pradėtas labai anksti.

„Su žmona įtarėme, kad vienas iš mūsų gali būti spinalinės raumenų atrofijos geno nešiotojas, todėl sutarėme vos tik gimus dukrai, nelaukti ir užregistruoti ją gydytojų genetikų patikrai“, – pasakoja Beatričės tėtis Gediminas.

Kauno klinikose mažajai pacientei patvirtinta diagnozė – spinalinė raumenų atrofija ir už kelių mėnesių ji gavo pirmąją nusinerseno injekciją. Gydytoja vaikų neurologė M. Dambrauskienė primena, kad tai viena dažniausių retų nervų ir raumenų ligų, pasireiškianti dėl vieno iš genų mutacijos. „Šis genas padeda gaminti baltymą, reikalingą normaliai nervų, kontroliuojančių raumenų judesius, funkcijai palaikyti. Nepakankama šio baltymo gamyba organizme lemia gyvybiškai svarbių ląstelių – motorinių neuronų, nykimą“, – apie ligos sudėtingumą kalba gydytoja vaikų neurologė.

Dėl šio baltymo trūkumo nusilpsta raumenys, kūdikis praranda galimybę savarankiškai judėti, o vėliau valgyti ir kvėpuoti. „Kuo anksčiau pritaikomas gydymas, tuo didesnė tikimybė, kad bus sustabdytas ligos progresavimas. Beatričės pavyzdys parodo, kad net šia klastinga liga sergantys vaikai gali augti ir vystytis kaip bet kuris sveikas vaikas“, – sako M. Dambrauskienė.

Paprastai spinalinė raumenų atrofija nustatoma sulaukus pusantrų metu, nes vaikai nepradeda savarankiškai vaikščioti. „Tuomet gydymas yra mažiau veiksmingas, nes didelė dalis motorinių neuronų jau būna žuvę. Džiaugiamės, kad nuo šių metų pradžios Lietuvoje visi naujagimiai tiriami dėl šios klastingos ligos, o Beatričės sėkmės istorija, visų pirma, yra padrąsinanti žinia toms šeimoms, kurios diagnozės sulaukė vos tik gimus kūdikiui“, – pabrėžia gydytoja.

Šiandien mažoji Beatričė gali savarankiškai vaikščioti, o visus motorinius įgūdžius ji įgijo laiku. „Mums pasisekė, kad gydymas pradėtas anksti, – neslepia pacientės tėtis. – Esame labai dėkingi gydytojai vaikų neurologei M. Dambrauskienei, slaugytojams ir visai komandai už dukros priežiūrą ir tai, kad dėka jų, Beatričė gali augti kaip visiškai sveikas vaikas.“

Visuotinė naujagimių patikra dėl spinalinės raumenų atrofijos pradėta nuo 2023 metų pradžios. Per šį laikotarpį Lietuvoje jau 2 naujagimiams nustatyta šios klastingos retos ligos diagnozė, o jiems anksti pradėtas taikyti gydymas suteikia vilties, kad spinalinės raumenų atrofijos progresavimas bus sustabdytas laiku. Gydytojai primena, kad anksti diagnozavus šią ligą ir pritaikius gydymą, pacientams galima užtikrinti visavertį gyvenimą.

Kauno klinikose veikia Retų ir nediagnozuotų ligų koordinacinis centras, vienijantis 25 retų ligų kompetencijų centrus, priklausančius įvairioms profilinėms klinikoms. Vienas iš jų – Nervų ir raumenų ligų centras, kuriame rūpinamasi pacientais, sergančiais įvairiomis retomis nervų ir raumenų ligomis, tarp jų ir spinaline raumenų atrofija.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vyresnių žmonių psichikos sveikata: kaip pagerinti gyvenimo kokybę
Žmogaus saulėlydis – anaiptol neromantizuojamas gyvenimo periodas. Todėl senti gražiai, oriai, kuo ilgiau išlikti...
Brandi veido oda: ar žinote, kaip teisingai ją prižiūrėti?
Veido odos senėjimo procesas yra neišvengiamas, dėl to daugeliui moterų kyla abejonių, ar vyresniame amžiuje dar verta n...
Kokie yra didžiausi sėslaus gyvenimo būdo pavojai ir kaip vėstant orams išsijudinti?
Kai lauke įsivyrauja rudeniška žvarba, o giedrą dangų pakeičia cepelinų spalvos dargana, dažnas renkasi gyventi sėsliau...
Kodėl svarbu pradėti reabilitaciją iškart po traumos?
Traumos – dažna kasdienybės dalis tiek profesionaliems sportininkams, tiek žmonėms, kurie aktyviai gyvena ar dirba...
Kaip automobilio stabdžių sistema gali padėti išvengti traumų ir užtikrinti saugumą
Viena iš svarbiausių automobilio dalių, apie kurią dažnai pamirštame, yra stabdžių sistema. Nors galime būti įpratę regu...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų