Ar pastebėjote, kaip sučiulpus mėtinį ledinuką ar pakramčius mėtinės kramtomosios gumos, stiklinė šiek tiek vėsesnio vandens tampa lediniu gėrimu mūsų gerklei? Kodėl taip yra? Ar tai cheminė reakcija? Ar tai koks fizikinis reiškinys, o gal burtas?
Pasirodo, nei viena, nei antra, nei trečia. Veikiau, - fenomenas, vadinamas termine iliuzija. Įvairios jutiminės iliuzijos apkvailina mūsų protą taip, kad mes kitaip pradedame suvokti aplinką. Tai naudoja ir magai, tai naudojama ir įvairiuose optiniuose žaidimuose – mūsų regėjimas “apkvailinamas” taip, kad mes matome tai, ko iš tiesų nematome, arba atvirkščiai – nematome to, ką turėtume matyti. Terminės iliuzijos lygiai taip pat apkvailina mūsų protą ir verčia jį kitaip suvokti temperatūrą.
Terminė iliuzija, pakramčius mėtinės gumos ar sučiulpus mėtinį ledinuką atsiranda dėl vieno proteino – receptoriaus, vadinamo TRPM8. Kai temperatūra mūsų organizme krenta, šis proteinas reaguoja atidarydamas tam tikrus jonų kanalus, kurie į ląstelę įleidžia natrio ir kalcio jonus. Cheminiai pokyčiai ląstelėje sukuria nervinį impulsą, kuris yra siunčiamas mūsų nervų sistemai ir mes visa tai suvokiame kaip šaltį.
Tai tikrai įdomus ir unikalus kompleksas, tačiau minėtas baltymas reaguoja ir į tokius vėsinančius veiksnius, kaip eukaliptolis, icilinas ir mentolis. Tai – pagrindiniai mėtinių gumų, ledinukų ar net mėtinių cigarečių komponentai. Taigi kai šie vėsinantys komponentai pasiekia mūsų burną, dėl proteino veiklos mūsų smegenims siunčiamas signalas, jog temperatūra burnos ertmėje smarkiai nukrito, nors iš tiesų jokio temperatūrinio pokyčio neįvyksta. Ir kai mes išgeriame kokio vėsaus gėrimo, jaučiame, jog ką tik išgėrėme šalčiu kaustančio gėrimo, nors temperatūra burnoje nukrenta tik nežymiai.
Panašiai vyksta ir, tarkim, pakramčius aitriojo (čili) pipiro, kurio sudėtyje yra kapsaicino. Į kapsaiciną reaguoja kitas baltymas - receptorius TRPV1, ir sukuriamas priešingas signalas – mūsų smegenims nurodoma, jog temperatūra burnoje smarkiai pakilo, nors fiziškai taip nėra. Taigi jei pakramtę šio pipiro išgersime šiltos arbatos, jausime intensyvų deginimą gerklėje, nors temperatūra pakils nežymiai.
Tad štai koks įdomus tas mūsų organizmas.
Šaltinis:
https://mentalfloss.com/article/24490/why-does-mint-make-your-mouth-feel-cold