Sekmadienis, 2023.05.28
Reklama

Kokių sveikatos problemų gali sukelti gumos kramtymas

www.lrt.lt | 2014-01-15 14:57:27

Gumos kramtymas nepadeda virškinimui ir nenumalšina alkio, tačiau gali paaštrinti mąstymą.

Guma
Jolitos Čiukšytės nuotr.

Žmonės gumą kramto dar nuo tada, kai senovės graikai atsiriekę pistacijos medžio žievės ją naudodavo burnos kvapo pasaldinimui. Šiandien lipnūs gabaliukai turi kur kas daugiau paskirčių, juos kramtome norėdami sustabdyti alkio jausmą, gauti nikotino dozę ar tiesiog kur nors nukreipti dėmesį.

Tačiau ar šis užsiėmimas iš tiesų gali turėti žalos organizmui? JAV gastroenterologijos (mokslo apie virškinimo sistemos ligas) asociacijos vadovas Sumneras Bellas leidiniui „The Wall Street Journal“ pateikė savo nuomonę.

Smegenų žaidimas

Tą pat akimirką, kai žmogus išvynioja gabaliuką gumos ir įsimetą jį į burną, smegenys gauna signalą, jog tuoj prasidės virškinimo procesas. Tuo metu kūnas pradeda laukti, kad netrukus gaus maisto ir išskiria seilių, kurios padės jį sukramtyti. Skrandyje ima gamintis fermentai.

Tačiau dėl to, kad jokio maisto iš tiesų negaunama, kai kas teigia, jog taip virškinimo sistema sudirginama ir tik be reikalo padidinamas jos rūgštingumas.

Yra ir kitas paaiškinimas, kodėl gumos kramtymas gali sukelti nemalonių pojūčių – seilių liaukos kartu išskiria ir hidrokarbonato, kuris skrandžio rūgštingumą sušvelnina. Taigi, po gumos kramtymo jaučiamas diskomfortas ir skrandžio pūtimas atsiranda greičiau dėl kramtymo metu į skrandį patekusio oro, o ne rūgšties.

S. Bellas taip pat pastebėjo, kad nereiktų labai jaudintis gabaliuką gumos prarijus, jis iš organizmo pasišalina kartu su kitu suvirškintu maistu ir tikrai netrunka mitinių septynerių metų.

Cukrus prieš sorbitolį

Gydytojas patarė nekramtyti gumos, savo sudėtyje turinčios cukraus, nes šis gali pakenkti dantų emaliui ir ilgainiui juose atsiras skylių.

Visgi net ir guma be cukraus turi savų trūkumų. Pavyzdžiui, gumai saldumo suteikiantis sorbitolis, gaunamas iš gliukozės, yra nesugeriamas angliavandenis, o didelės jo dozės gali sukelti virškinimo problemų. Dažniausiai jos susijusios su pilvo pūtimu.

„Kai pacientas tuo skundžiasi, paprastai paprašau parodyti, ką jis turi kišenėse ar rankinėje. Labai dažnai tarp kitų daiktų pamatau ir pakelį gumos“, – pasakojo S. Bellas.

Bado žaidynės

Tyrimai lig šiol nesugebėjo įrodyti, kad guma gali numalšinti alkį ir taip leisti numesti svorio, nors dauguma jos gamintojų mėgsta teigti priešingai.

Galbūt daliai žmonių gumos kramtymas ir gali trumam sumažinti norą valgyti. Tačiau kadangi guma taip pat skatina virškinimo sistemos darbą, ji iš tiesų gali norą valgyti ilgainiui padidinti.

Lygiai taip pat, kaip maisto matymas, uostymas ar ragavimas padidina norą valgyti, fermentų išsiskyrimas priverčia tikėtis maisto.

Vienas dalykas, kurį mokslininkai neseniai įrodyti sugebėjo – gumos kramtymas gali pagerinti mąstymą.

„Pastebėjau, kad gumos kramtymas žaidžiant golfą man padeda susikoncentruoti ir žaisti šiek tiek geriau“, – pastebėjo gydytojas.

Kada kramtyti

Tiems, kas tikrai nori kramtyti gumą, S. Bellas pataria tai daryti iškart po valgio. Tada išsiskiriančios seilės padės nuvalyti dantis, o mėtinis ar vaisinis skonis atgaivins burnos kvapą.

Tačiau neverta tikėtis, jog ji padėtų virškinimui.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lėtinė inkstų liga paliečia milijonus europiečių: kaip ją atpažinti?
Be jokių išankstinių simptomų organizmą apnuodijanti lėtinė inkstų liga kasdien apsunkina gyvenimą daugiau nei 100 milij...
Pagalba kenčiantiems nuo psichikos ligų prieinama ne tik specializuotose įstaigose
„Ilgą laiką kęsti psichologinį diskomfortą, susitaikyti su slogia nuotaika, prarastu gyvenimo džiaugsmu ar bandyti...
Veiksmingiausi būdai pasirūpinti savo psichikos sveikata
Dabartiniame pasaulyje, susiduriant su pandemija, klimato kaita, finansiniu nesaugumu, karu ir kitais iššūkiais, tinkamo...
Kepenys – vienas svarbiausių organizmo instrumentų: kaip atpažinti ir gydyti pažeidimus?
Kepenys – didžiausias žmogaus vidaus organas bei stambiausia virškinimo liauka atliekanti daugiau nei 500 funkcijų...
Pablogėjusi savijauta gali reikšti skydliaukės sutrikimus. Kaip atpažinti?
Slenkantys plaukai, nerimas, svorio pokyčiai – skydliaukės hormonų disbalanso pranašais gali tapti simptomai,...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų