Virusinis hepatitas B yra vienas pagrindinių rizikos faktorių susirgti kepenų vėžiu. Virusiniu hepatitu B serga milijonai žmonių visame pasaulyje, tačiau vėžys išsivysto tik nedidelei daliai sergančiųjų. Mokslininkai pabandė atsakyti į klausimą, kokie faktoriai nulemia kepenų vėžio išsivystymą ir kaip galima jį įvertinti. Tyrimo rezultatai paskelbti gegužės mėnesio žurnalo „Gastroenterology“ numeryje.
Iki šiol pagrindiniu rizikos faktoriumi buvo laikomas hepatito B viruso kopijų skaičius, tačiau netgi labai mažai viruso kopijų turintys asmenys gali susirgti hepatoceliuline karcinoma, rizika šioje grupėje yra 0,06 proc. per metus.
Į tyrimą buvo įtraukta beveik 3 tūkst. lėtiniu hepatitu sergančių pacientų, dar nesergančių kepenų ciroze. Vidutiniškai pacientai stebėti 14,7 metų, reguliariai atliekant hepatito serologinius tyrimus, pilvo organų ultragarsinius tyrimus.
Per stebėjimo laikotarpį 191 pacientas susirgo kepenų ląstelių karcinoma. Pagrindiniai rizikos faktoriai susirgti vėžiu buvo didelis viruso kopijų skaičius ir teigiamas HbE antigenas, taip pat nustatytas ryšys tarp padidėjusios alanino aminotransferazės koncentracijos ir vėžio rizikos. Kiti mažiau reikšmės turėję rizikos faktoriai buvo vyresnis amžius, vyriška lytis ir hepatito viruso C genotipas.
Įdomius rezultatus parodė HbE antigenui neigiamų ir nedidelį viruso kopijų skaičių turinčių pacientų pogrupio tyrimas. Didesnį nei 1000 UI/ml HbsAg kiekį turintys šio pogrupio tiriamieji susirgo hepatoceliuline karcinoma 5,4 karto dažniau.
„Kuo organizme didesnė HbSAg koncentracija, tuo pirminio kepenų vėžio rizika didesnė. Žmogus, atradęs tą antigeną, buvo apdovanotas Nobelio premija. Antigeno buvimas organizme parodo, kad žmogus serga hepatitu B. O pagal antigeno koncentracijos mažėjimą sprendžiama apie gydymo sėkmę“, - paaiškino gydytojas gastroenterologas Žilvinas Šukys.
Į lėtinę formą, gydytojo pateiktais duomenimis, pereina apie 15 proc. hepatito B ir apie 80 proc. hepatito C atvejų. Abi šios ligos sukelia riziką susirgti pirminiu kepenų vėžiu. Hepatitas A į lėtinę formą nepereina, todėl jis nelaikomas kepenų vėžio rizikos faktoriumi.
„Padaryti moksliniai tyrimai rodo, kad yra tiesioginė priklausomybė tarp HBV ir HbSAg kiekio kraujuje ir pirminio kepenų vėžio. Kitais atvejais tikimybė išsivystyti pirminiam kepenų vėžiui atsiranda esant nevirusinei lėtinei kepenų ligai, kuri pereina į kepenų cirozę. Tai gali būti kepenų steatozės sąlygota cirozė, alkoholinė kepenų liga, kepenų hemochromatozė, Vilsono liga“, - pasakojo Ž. Šukys.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Tseng T et al. Gastroenterology 2012, [doi:10.1053/j.gastro.2012.02.007]