Ketvirtadienis, 2025.05.08
Reklama

Kas yra svarbu rengiantis tapti mama?

vlmedicina.lt | 2014-06-16 14:58:46

Pasak Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vyriausiosios respublikos specialistės akušerijos ir ginekologijos srityje, profesorės Rūtos Nadišauskienės, gydytojai pastebi, kad vis daugiau šeimų planuoja ne tik pirmąjį, bet ir vėlesnius nėštumus. Atkreipiame dėmesį į 10 svarbiausių aspektų, rengiantis nėštumui.

10 svarbiausių aspektų, rengiantis nėštumui:

1. Sveika ir visavertė mityba. Jeigu dar nepradėjote domėtis šiuo klausimu – pats laikas pradėti. Mityba turi daug įtakos visos jūsų šeimos sveikatai.

Folio rūgštis
Redakcijos archyvo nuotr.

2. Būtinas folio rūgšties vartojimas bent vieną mėnesį prieš pastojant. Įprastinė dozė - 0,4 mg, jeigu sergate cukriniu diabetu ar epilepsija - 4 mg.

3. Fizinis aktyvumas. Ir pastojusios Jūs galėsite mankštintis kiek mažesniu krūviu, t.y. vaikščioti, plaukioti, šokti, dalyvauti jogos, pilateso užsiėmimuose. Nuolatinis fizinis aktyvumas padeda išlaikyti gerą savijautą, pasirengti nėštumui ir gimdymui.

4. Tiek planuojant, tiek ir pastojus – alkoholio būtina atsisakyti! Nėra saugios alkoholio dozės! Alkoholis gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, placentos atšoką, sąlygoti vaisiaus vystymosi sutrikimus, pažeisti centrinę nervų sistemą, būti vaiko fizinio ir protinio atsilikimo priežastimi.

5. Mesti rūkyti - tuojau pat! Jeigu nepavyko iki nėštumo, nevėlu bet kuriuo nėštumo laikotarpiu. Rūkymas gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, placentos atšoką, vaisiaus apsigimimus, negyvagimystę, vėliau - protinės ir fizinės raidos atsilikimą ar net staigią mirtį, gali būti menkos atminties, sutrikusio mąstymo priežastimi.

6. Sužinoti apie įskiepytas Jums vakcinas ir persirgtas infekcines ligas: vėjaraupius, raudonukę, kokliušą, difteriją, stabligę, kiaulytę, hepatitą B. Jomis nesirgus ir negavus vakcinos, reikėtų pasiskiepintis ruošiantis pastoti. Jeigu pasiskiepijote nežinodama, kad esate nėščia – nėštumo nutraukti nereikia. Atkreiptinas dėmesys, kad artėjant gripo sezonui (spalio-kovo mėnesiais) planuojančioms nėštumą ir nėščiosioms labai rekomenduojama vakcina nuo gripo.

7. Sužinokite savo arterinio kraujo spaudimo dydį, kūno masės indeksą, atliktite citologinio tyrimą nuo gimdos kaklelio (jei neatliktas per pastaruosius 2 metus ar buvo patologinis).

8. Jeigu sergate kokia nors lėtine liga (hipertenzija, epilepsija, diabetu, hipotireoze ar kt.) –nėštumo galimybę aptarkite su Jus nuolat prižiūrinčiu specialistu – šeimos gydytoju, kardiologu, neurologu, endokrinologu ar kitais specialistais, tam, kad būtų galima parinkti saugius nėščiajai medikamentus ir kiek įmanoma stabilizuoti ligą.

9. Jei buvusius nėštumus ar gimdymus sunkino įvairios komplikacijos (ne kartą įvyko persileidimas, gimdėte prieš laiką, smarkiai pakilo arterinis kraujo spaudimas, atšoko placenta, naujagimis gimė mažesnio nei įprasta arba atvirkščiai - labai didelio svorio, reikėjo skubiai užbaigti nėštumą) – apsilankykite pas akušerį ginekologą dar iki planuojamo nėštumo, kad galėtumėte aptarti pasiruošimą naujam nėštumui.

10. Pasitikėkite savimi, savo artimųjų meile ir pagalba, Jus konsultuojančių medikų profesionalumu. Mes stengsimės padaryti visa ką galime, kad Jūs galėtumėte džiaugtis motinyste.

Sveikatos apsaugos ministerija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Nėštumas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kaip išsirinkti tinkamiausias odos ir plaukų priežiūros priemones?
Tiek plaukų, tiek odos priežiūra reikalauja ne tik reguliarumo, bet ir tinkamų priemonių pasirinkimo. Rinkoje gausu prod...
Klaipėdoje pradėtos dar saugesnės skydliaukės operacijos
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) pradeda naują etapą skydliaukės chirurgijoje. Suburta profesionali chirurgų komand...
Pacientams gerėja gydymo galimybės: daugiau kompensuojama vaistų, mažiau barjerų
Lietuvoje nuolat daugėja kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių (MPP) vartotojų, o kartu auga valstybės...
Nuo diagnozės iki gyvenimo kokybės: nuotolinė konferencija onkologine liga sergantiesiems
Gegužės 19 – 30 dienomis nuotoliniu būdu vyks 12-oji konferencija, šiemet pirmą kartą pristatoma atnaujintu pavadi...
Ligos, kurių laikas neįveikė: skaudžios stabligės ir difterijos pamokos
Neseniai pasibaigusi Pasaulinė imunizacijos savaitė vėl priminė apie vakcinų svarbą ir paskatino diskusijas visuomenėje....
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų