Klausimas. Prieš kelias dienas sužinojau, kad laukiuosi. Vakar buvau pas ginekologą, jis pasakė, kad 5 savaitės ir 2 dienos. Bėda ta, kad dar nežinodama, jog laukiuosi, gėriau dvejus antibiotikus: 7 dienas ospamoksą ir po to iškart klaritromiciną 10 dienų. Dar darė rentgeno nuotrauką, švietė plaučius. Visa tai, daktaro paskaičiavimu, ir buvo pati nėštumo pradžia. Gydytojas ginekologas patarė nutraukti nėštumą darant mikrovalymą, nes nežinia, kaip tai galėjo pakenkti besivystančiam vaisiui. Prašau Jūsų nuomonės. Kristina, 28 m.
Atsako gydytoja akušerė ginekologė Rita Banevičienė
Vaistai nėštumo metu gali veikti mutageniškai (sukelia gemalo lytinių ląstelių mutacijas, kurios gali pasireikšti vėliau), embriofetotoksiškai (gemalas gali nustoti vystytis, nėštumas paprastai nutrūksta) ir teratogeniškai (sukelia vaisiaus ar jo organų anomalijas).
Remiantis klinikiniais tyrimais, vaistai pagal poveikio vaisiui riziką yra suskirstyti į penkias A-E grupes nuo mažiausiai iki labiausiai rizikingų. Tačiau susirgus gydytojas vertina ne tik vaistų riziką, bet ir jų galimos naudos ar žalos santykį, nes ligos sukėlėjai gali būti grėsmingesni už vaistą. Todėl kartais skiriami ir rizikingi vaistai.
Kitas svarbus faktorius vartojant vaistus yra nėštumo dydis. Kaip žinote, pirmaisiais dviem nėštumo mėnesiais vyksta vaisiaus organogenezė, o 3-11 nėštumo savaitę vaisius labiausiai pažeidžiamas. Kodėl 3-11? Galutinai kiaušialąstė prisitvirtina tik baigiantis antrajai nėštumo savaitei, todėl yra mažiau pažeidžiama, po 11 savaičių formuojasi placenta, kuri vykdo tam tikras barjerines funkcijas.
Kadangi absoliučiai saugių vaistų nėra, nėštumo, o ypač ankstyvo, metu paprastai pasirenkamos natūralios gydymosi alternatyvos.
Tačiau, kaip ir jūsų atveju, neplanuojančios nėštumo moterys visus galimus žalingus faktorius pradeda vertinti tik sužinojusios, kad pastojo. O tada apima tikras jaudulys, kurį pagilina nuomonių įvairovė dėl galimų pasekmių vaisiui.
Vaistai ospamoksas bei klaritromicinas priklauso A ir B grupei vaistų, kurių žalingas poveikis vaisiui nėra įrodytas, todėl šie vaistai laikomi saugiais. Mažai tikėtina, kad diagnostinė krūtinės ląstos fluorograma ar rentgenograma gali paveikti jūsų vaisiaus vystymąsi, nes spinduliuotės dozė yra nedidelė, ekspozicija trumpa, o tiriama buvo viršutinė kūno dalis, t.y. ne dubuo. Iš jūsų aprašymo nėra aišku, kuriuo nėštumo laikotarpiu jūs gydėtės.
Todėl, mano nuomone, nėštumo nutraukimas nėra vienareikšmis pasirinkimas. Esant abejonių, kaip žinote, ankstyvuoju nėštumo periodu galima atlikti ankstyvą patikrą dėl galimo apsigimimo tiek ultragarsu, tiek atliekant testą. Bet spręsti, aišku, jums.