Sekmadienis, 2024.09.15
Reklama

Kas lemia didelį mirtingumą nuo širdies ligų?

Šaltinis: vlmedicina | 2020-07-16 09:02:20

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, širdies ligos kasmet nusineša 17 mln. gyvybių ir tai sudaro trečdalį visų pasaulio žmonių mirčių. Pagal mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų skaičių Lietuva užima vieną pirmųjų vietų Europoje. Pagrindinė mirties priežastis – miokardo infarktas. Jo atsiradimui įtakos turi ne tik bendra gyventojų būklė, bet ir gyvenimo įpročiai, stresas, nuovargis ir netinkama mityba, - teigiama pranešime žiniasklaidai.

© Pixabay.com

Nors Lietuvoje jau nuo 2006-ųjų metų yra vykdoma prevencinė širdies ir kraujagyslių ligų programa, tačiau kardiologai vis dar skambina pavojaus varpais, mat mirtingumas nuo šios ligos šalyje išlieka vienas didžiausias visoje Europoje.

„Lietuvos kardiologų draugija kelia klausimus, kodėl Lietuva, būdama Europos Sąjungos šalimi ir turėdama visus prieinamus vaistus, vykdydama širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą, vis dar yra paskutinėje vietoje pagal savo rezultatus, kodėl mes neapsaugome savo jaunų žmonių, kodėl tik išėjus į pensiją dažnas suserga širdies bei kraujagyslių ligomis“, - susirūpinusi Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė prof. dr. Jelena Čelutkienė.

Prevencinės galimybės šalyje yra nemenkos, tačiau neurologas prof. Dalius Jatužis apgailestauja, jog tik 47 proc. vyrų ir 53 proc. moterų dalyvauja valstybės apmokamoje širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programoje, kuri gali apsaugoti ir nuo širdies, ir nuo smegenų ligų.

„Kalbėdami apie kraujagyslių ligų riziką, mes kalbame ir apie miokardo infarktą, ir apie išeminį insultą, ir net apie galūnių kraujagyslių ligas. Daug žmonių šalyje serga šiomis ligomis, nes yra nepakankamai skiriama dėmesio rizikos veiksniams. Padidėjęs cholesterolio kiekis skatina kraujagyslių sienelių funkcijos blogėjimą, skatina aterosklerozės vystymąsi, skatina trombozę, kas ir sukelia šias gyvybei pavojingas ligas“, - sako VUL Santaros klinikų Neurologijos centro gydytojas neurologas, Lietuvos neurologų asociacijos ir insulto asociacijos prezidentas med. m. dr. prof. Dalius Jatužis.

Širdies ir kraujagyslių ligoms įtakos turi ir paveldimumo faktorius, tačiau daug didesnis rizikos veiksnys yra netaisyklingas žmogaus gyvenimo būdas: rūkymas, mažas fizinis aktyvumas, netaisyklinga mityba, antsvoris, nutukimas, piktnaudžiavimas alkoholiu. Aukštas kraujospūdis, išprovokuotas nuolatinio streso ar nerimo, taip pat didina širdies apkrovą, sukelia širdies sienelių sustorėjimą ir gali padidinti širdies bei kraujagyslių ligų tikimybę.

„Jeigu kalbėtume apie cholesterolį, jis yra labai svarbus organizmo komponentas, atsakingas už ląstelių dauginimąsi, kraujagyslių sienelių elastingumą. Jeigu jo ima trukti, ypač kaktinėje smegenų srityje, prasideda demencija, silpnaprotystė. Savo cholesterolį reikia pasitikrinti bei sužinoti bent du kartus per metus ir esant nedideliam pakitimui, koreguoti jo kiekį maisto produktais: žuvimi, aliejais, česnakais, uogomis“, - teigia gydytoja kardiologė Asta Grigaliūnienė.

Nors širdies ir kraujagyslių ligos itin pavojingos gyvybei, tačiau pasak kardiologų, net iki 80 proc. šių ligų būtų galima išvengti pakoregavus gyvenimo būdą ir mitybą. Plačiai žinoma, jog širdies būklei itin naudinga Viduržemio jūros dieta, kurios mitybos pagrindą sudaro augalinės kilmės produktai, žuvis, jūros gėrybės, alyvuogių aliejus.

„Kad ir negyvename Viduržemio regione, tačiau šiais laikai jau galime nusipirkti šių produktų ištisus metus, tačiau Lietuvoje žmonės dar vengia taip maitintis, nes tai yra brangu ir reikalauja papildomo laiko bei pastangų. Tačiau mes ir savo šalyje turime produktų, kurie teigiamai veikia širdies sveikatą. Labai daug antioksidantų yra daržovėse, vaisiuose, širdies veiklai svarbi yra folio rūgštis ir vitaminas B12, kurio vienas pagrindinių šaltinių yra jautiena. Deja, šių produktų lietuviai nesuvalgo tiek, kiek reikėtų, todėl negauname reikalingo maistinių medžiagų kiekio. Per mažai valgome ir žuvies, todėl negauname pakankamai širdžiai naudingų omega-3 polinesočiųjų rūgščių, bet per daug gauname širdžiai kenksmingų sočiųjų riebalų – iš riebios kiaulienos ir riebių pieno produktų”, - teigia VU Medicinos fakulteto profesorius Rimantas Stukas.

Gydytojai pripažįsta, jog nors pacientai ir supranta gyvenimo būdo bei mitybos įtaką sveikatai, tačiau ne visada laikosi numatytų gairių. Greitas gyvenimo tempas, darbe patiriamas stresas, laiko stoka neretai priverčia rūpinimąsi savimi nustumti į šoną, kol išprovokuotos ligos tampa nebekontroliuojamos. Tokiems žmonės gydytojai rekomenduoja išmėginti širdies veiklai subalansuotus maisto papildus, kurie užtikrina reikiamų maistinių medžiagų dienos normą.

„Jeigu mitybos neišeina taip lengvai sureguliuoti, ją galima papildyti tinkamais maisto papildais, kurių sudėtyje būtų Viduržemio jūros dietos naudingieji komponentai. Tačiau, žinoma, net ir vartojant papildus nereikia užmiršti, kad labai svarbu yra stebėti savo mitybą ir stengtis kuo daugiau naudingųjų medžiagų širdžiai ir sveikatai gauti su maistu“, - tikina prof. R. Stukas.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ginekologas atvirai kalba apie pacienčių baimes ir būdus joms įveikti
Ar ir jūs jaučiate nerimą laukdami gydytojo konsultacijos, kraujo tyrimo ar dantų gydymo? Tie, kurie patiria „balt...
Prostatos vėžys: pataria, kaip vyrams pasirūpinti savo sveikata
Rugsėjo 15-ąją minima pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet diag...
Atkurta odontologų savivalda – tikro rūpesčio pacientais ir savo bendruomene rezultatas
„Ypač džiaugiuosi vienu svarbiausių šių metų pasiekimų – priimtu sprendimu atkurti dalį Odontologų rūmų savi...
Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?
Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas...
Draugų medikų iniciatyva: gabenami automobiliai Ukrainos kariams ir civiliams
Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos Ukrainos kariams perdavė 3 automobilius – 2 Volkswagen ir...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų